Koning Gustaaf van Zweden tvordt tveldru 80 jaar De oudste monarch ter wereld f^P 16 Juni 1938 zal het tachtig jaren geleden zijn dat te Drottnigholm geboren werd kroonprins Gustaaf Adolf, sinds 1907 koning Gustaaf V van Zweden. Hij is de oudste zoon van koning Gskar II en een afstammeling van Bernadotte, een der maarschalken van keizer Napoleon I. De laatste koning uit het Zweedsehe vorsten huis der Wasa's was zonder nakomelingschap gestorven. In 1810 werd Bernadotte door Napoleon, die toen op het hoogtepunt van zijn roem stond, als erfprins van Zweden naar Stockholm gezonden. Van deze buitenlandsche herkomst was in het nieuwe Zweedsehe ilf f koningshuis reeds spoedig niets meer te bespeuren en de naam Gustaaf Adolf beteekende 'n welbewuste aanknooping aan 't roemrijk verleden der Wasa's. Koning Gustaaf V, de oudste regeerendp monarch ter we reld, die op 8 December van het vorige jaar den dertigsten verjaardag van zijn troonsbestijging gevierd heeft, nam reeds als kroonprins 'n werkzaam aandeel in het bestuur van z'n land, daar de gezondheid van zijn vader, koning Oskar II, zeer zwak Was. In die jaren maakte hij zich verdienstelijk door het tot stand brengen van een vriendschapsverbond tusschen Zweden en Noorwegen, terwijl hij later, in de eerste dagen van den wereldoorlog, wederom de aandacht op zich vestigde in de kringen der internationale politiek door liet bijeenroepen van de conferentie te Malmö, waaraan de vorsten en voornaamste ministers der drie Scandinavische landen deelnamen en waar de grondslag werd gelegd voor 'n politiek van neutraliteit en ouderlingen economise hen bijstand. Koning Gustaaf V van Zweden is een democratische vorst, die geen heerscher wil zijn over zijn volk, maar die zich in woord en daad beschouwt als één met zijn volk. Keeds bij zijn troonsbestijging bewees hij weinig te voelen voor praal en Een der populairste vorsten van Europa a Koning Gustaaf V van Zweden, die op 16 Juni a.s. 80 iaar wordt. Een exclusieve foto van den grijzen heerscher, die nog steeds zulk een bewonaerenswaardigen jrisschen werklast aan den dag legt. pracht en op zijn uitdrukkelijk verlangen bleef de geheele kroningsplechtigheid eenvoudig achterwege Ook zijn zilveren regeeriugsjubileum werd op zijn verzoek in allen eenvoud gevierd en juist deze eenvoud en zijn begaafdheid hebben Koning Gustaaf V van Zweden en koningin Louise, geboren prinses van Baden, met wie hij in 1881 in 't huwelijk trad. Bovenstaande foto is van 8 December 1907, op welken dag Gustaaf V zijn rader, koning Oskar II, opvolgde. Koning Gustaaf V van Zweden op zijn zomerresidentie Solliden Castle, in Zuid-Zweden. V.l.n.r. prinses Hibylla, kroon prinses Louise, koning Gustaaf VZittend, links, kroonprins Gustaaf Adolf, rechts diens oudste zoon prins Gustaai Adolf.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 2