TOM SAWYER Tom Sawyer moet een schutting witten, een werkje waarin hij allesbehalve veel plezier lieejt. Hij weet dat echter aan zijn vriendjes zoo prettig voor ie spiegelen, dat dezen hem allerlei geschenken komen brengen wanneer zij ook even mogen verren" Niet alleen wordt zoodoende de schutting zonder Tom's hulp prachtig gewit, maar bovendien heeft hij er nog heel wat cadeautjes voor gek regen. ingegaan. Er zit origi naliteit en kameraad- schapsgevoel, hulp vaardigheid en loyali teit in endaartusschen- door (omdat het nu eenmaal een „echte" jongen is) ook een aan tal pittige streken. En daar van dit alles, in deze film, alleen het voornaamste is uitge heeld, is zij interessant voor iedereen, die een spannende, doc.li „lief- delooze" jongensavon- tnrenfilm op prijs weet te stellen. DU beroemde boek van Mark Twain werd eens uil de bibliotheken verban nen en mocht in geen geval door kinderen gelezen worden. Thans wordt het als een der beste kinderverhalen beschouwd welke ooit geschreven werden. Door de United Artists is dit werk nu andermaal verfilmd. Becky Thatcher (Ann Gillis), de eerste jeugdliefde van Tom Sawyer. Ilijna zouden zij tezamen in de grot ellendig om het leven gekomen zijn, indien Tom op het allerlaatste oogenblik geen uitweg had gevonden. vol flair en humor. Slecht is die Tom Sawyer nooit. Het zijn allemaal echte ondeugendig- lxeidjes, waarmede iedereen, en niét in het minst de jeugd, zich hartelijk amuseert. In vroeger tijden, toen paedagogie en psychologie zoo goed als onbekende wetenschappen waren voor de jeugdleiders, zagen dezen in zoo'n hoek slechts een „ding" om het werk van opvoeders te ondermijnen en den kinderen slechtheid te leeren. Zelfs nu nog zijn er misschien hij, die zoo'n verhaal allesbehalve jeugdlectuur vinden, hang als ze zijn, dat de kinderen er alleen maar de streken uit over zullen nemen. En toch is niets minder waar, volgens dr. Star- buck, een hekend pae- dagoog. Om op een kind indruk te maken moet men niet zoozeer op zijn schranderheid als wel op zijn emoties werken. Als hij steeds weeraan nota neemt van flinke, onzelfzuch tige karakters, zal hij in zijn denken en doen het als vanzelfspre kend gaan beschou wen, als hij ook zoo is. Het ontwikkelt zijn karakter en geeft hem de courage, welke in het leven noodig is om te slagen.En een beetje ondeugendigheid mag er gerust hij,Jindien dit althans nimmer in laaghartigheid of laf hartigheid ontaardt. Daaróm dat Tom Saw yer er zoo gretig is Tom Sa/wyer vindt, als hij in een grot verdwaald is, een grooten schat gouden munten. Wat Dik Trom is voor Nederland, is Tom Sawyer voor alle Engelsch sprekende landen en misschien nog wel voor ver daarbuiten ook. Het is eigenlijk maar een gewoon verhaal van kwajongensstreken, doch. geestig als Mark Twain was. zijnbijna al die euvele daden Tante Polly, de goede oude vrouwdie de opvoeding van Tommy ter hand had geno men en die alles doet om hem een gelukkige jeugd te bezorgen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 30