Kijkje op hel zwembad van het ontspanningeoord Ho tel Piscaderabaai"De af bakening in de Caratbische zee ie duidelijk zichtbaar. banden is en naar wij hopen nog lang verbonden zal blijven. l)eze oude West-Indische kolonie verdient niet alleen onze belangstelling, doch zij heeft er ook recht op, maar dan dat soort be langstelling die wat meel is dan oude goedkoope romantiek en een „stukje onvervalseht Nederland" ten volle "Ivaa id i Een laantje van kandelaber- en kadoesjieactassenAlleen een eabrit zou er misse/tien in slagen zich hier een zij leeg te banen. De Sint-Barbara-plantage, die de exploitatie der fosfaatbronnen De. Cunucn in de lager gelegen landsdeelen. Op den voorgrond een krom gewaaide boom, die van den Tafelberg in handen heeft. de richting van den sterken passaat aanwijst. Op den achtergrond de raffinaderij hol. De toegang tot het binnenste der machtige kalk- lagen of de natuurlijke druipsteengrotten der plan tage. Fakkels laten ons de grillig gevormde druipsteen kegels zien, die van zolder en wanden hangen of uit den grond oprijzen. Het doet een beetje vreemd aan, als we daar opeens, in een koepelvormige ruimte hoog boven ons, een opening zien, omgeven door cactussen en struiken, juist voldoende om iets van het daglicht door te laten. Een natuurlijke opening van uit 'n barre, woeste omgeving toegang gevend tot een natuurlijken tunnel, loopende door het lichaam van een machtig gewrocht, een groot stuk natuursteen. Of we vertoeven op de bekende Savonet-plan- tage, in de buurt van Curasao's hoogsten berg, den Sint-Christoffel, wiens top vaak in wolken is gehuld. Hier, waar bergen, kloven, het met dicht struikgewas en slingerplanten begroeide terrein den weg vrijwel onmogelijk maken, leeft het ranke hert vrij en ongestoord, hier vindt men den sierlijken verwilder den pauw, de groote blauwduif, de valken, de gier- familie der warawara's enz. Savonet is nog een van die plantages waar jaarlijks het feest van den oogst wordt gevierd, want de plan tage is inderdaad zóó gunstig gelegen, dat daar, ook in de zg. slechte jaren, toch nog altijd iets van den oogst terechtkomt en er reden te over is tot groote vreugde bij den klank van zonderlinge muziek instrumenten. Daar is bv. de trommel (een met varkensblaas be spannen tonnetje), de wiri-wiri (twee stukken ijzer, die over elkaar worden gewreven), het draagbaar orgeltje en de lampeglazen of trechters, die zoo sterk herinneren aaii het overbekende „tafelen" onzer Brabantsche of Limburgsche buren), wier een tonig „hoeoe" wordt weerkaatst door berg en dal. De tijden van het oogstfeest varieeren van Maart tot Mei, al naar de regentijd kort of lang was, en worden aangekondigd door het bovengenoemde „hoeoe" en het versieren van wagens en auto's met rijpe maïs- t. rossen. Het Papiamentoe De oorspronkelijke bewoners van Curasao schijnen Indianen te zijn geweest, die zich het meest hebben opgehouden bij de door de natuur gevormde putten en bronnen, o.m. waar later de plantages Sint-Bar- bara, Hato enz. werden aangelegd, maar de tegen woordige blanke bevolking bestaat uit een mengel moes van nationaliteiten. Het spreekt vanzelf dat door deze verwarring ook de taal sterk aan zuiverheid is gaan inboeten. Naast het Spaansch en het Engelseh. die het meeste worden gebruikt, is de volkstaal het zg. Papiamentoe gebleven, samenge steld uit Nederlandsche en Indiaawsche woorden onder Joodse h-Portugeesche invloeden. Er zijn trouwens twee soorten van Papiamentoe waar te nemen een Nederlandsch en een Spaanseh. Het eerste kan men vinden in de Otrabanda, het tweede in de stadsdistricten tot aan Oostpunt. Zoo heeft ook in dit opzicht trouwens ('uragao zijn eigen karakter weten te bewaren en zijn de herinneringen aan het historische verleden nog steeds bewaard gebleven. I>e Piscaderabaai Een ruim gedeelte van deze aan de zee gelegen baai werd omgetooverd tot een behoorlijk afgesloten zweminrichting, met trapjes, loop- en springplanken, kleedhokjes enz., in één woord, met alles wat de moderne zwemsport aan eischen zou kunnen stellen. Aldus werd deze baai omgevormd tot, een waar ont spanningsoord, in de eerste plaats bestemd voor de employé's van de C.P.I.M. en de C.S.JM- en de in Vene zuela gevestigde dochterondernemingen. Een rustig zitje in een rustige omgeving en toch onder den rook der stad, een nieuwe aantrekkelijkheid, vooral nu de prachtige nieuwe kunstweg, deVan Slobbe-boulevard, loopende langs de zee en rechtstreeks van Willemstad naar de haai, geheel gereed is gekomen. Conclusie Het zou boekdoelen vragen om zelfs in den meest beknopten vorm op te sommen wat, Curasao, dit eiland onder den wind, aan aantrekkelijkheid in en buiten de Cunucn heeft te bieden. Om een idee te geven van de vele tientallen plantages, groote en kleine, de zeldzaam mooie hoekjes, die een natuurlief hebber weet te vinden en te waardeeren, de zout- en fosfaatontginningen, de gelegenheden tot ontspan ning en verpoozen, om niet te reppen van de drukke bedrijvigheid van handel en industrie. Wij hebben gewezen op enkele der voornaamste punten, die het begrip dienen te ontzenuwen als zou dit eilandje onder den wind niets anders zijn dan een „kale klip met hier en daar een cactus erop". Men vergete niet dat daar, in de Caraïbische zee, tusschen twee belangrijke werelddeelen in, een stuk van het moederland ligt., dat niet alleen de belang stelling verdient van Venezuelanen, Noord- en Zuid- Amerikanen, Engelschen, Spanjaarden, enz., maar in de allereerste plaats van ons, Nederlanders, met wie het sinds meer dan drie eeuwen door onwrikbare

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 35