Tm wé dat m'n vermaledijde maag mij in de keel schoot. Menschenkinderen, wat kreeg ik 't opeens warm en wat was ik blij, toen we ten leste op 't magnifieke vliegveld te Praag neerstreken. Maar aan alle smart komt 'n einde en zoo ook op zeer onverwachte manier aan de mijne, 'n Kwartier voordat we opnieuw start ten, offreerde de vriendelijke K.L.M.-stewardess, die ik deelgenoote van m'n tribulatie had gemaakt, mij 'n pi) zoo'n onbenullig wit. dingetje welke mij voor eens en altijd van mijn luchtleed verloste. M'n reis van Praag naar Boedapest was 'n zege- vlucht door de regenlucht Ik voelde me sterk ge noeg om wind en wolken, stormen en orkanen te trotseeren. Tot een krachtproef is 't niet gekomen de K.L.M. zou me er trouwens, indachtig haar prijzenswaardig principe „safety first", geen kans toe geboden hebben en daarom moest ik mij met 'n echt Hollandsch miezerig regenweertje tevreden stellen. 't "Was, alsof ik de sensatie van het vliegen nu pas voor 't eerst tot in alle vezels van m'n body onder ging. De talrijke aspecten, welke 'n gevarieerd land schap van boven biedt, waren even zoovele verras singen voor mij met de luchtkaart in de hand tracht te ik den koers van 't vliegtuig te controleeren steden, rivieren en hergen gleden aan m'n oog voorbij, altijd anders, altijd nieuw. Ik volgde de schaduw van 't vliegtuig en realiseerde mij de ge weldige snelheid, waarmee we door 't, luchtruim raasden, toen de schim van den grooten vogel even over 'n spoor baan schoot en 'n zwaar puffenden trein in één sprong voorbij streefde. M'n luchtziekte is weggebleven, óók op de terugreis, dank zij de tooverpilEn wilt ge een goeden raad van mij hooren, gij, mede lijders, schommel-, zee- en lucht- zieken Laat dan 'n zwakke maag u de genoegens van '11 vliegtocht niet bederven vraag de stewar dess, voordat u instapt, de be faamde pil en u zult zich in de hoogere regionen even fit en vief bevinden als onze luehtkoningen Geyssendorfer en Van Dijk. Boedapest is '11 grandiooze stad. Men noemt haar ,,de Koningin van den Donau". 'n Beteren naam had men moeilijk kunnen bedenken. De machtige rivier cirkelt zich om haar leden als 'n ceintuur van zilver, de Burcht is haar diadeem en de duizenden lonkende avond lichten zijn de sprankelende juwee- len aan haar staatsiekleed. Van het Visschersbastion heeft <0- nationale kleederdracht uit het dorp Mezökövesd. men '11 heerlijk gezicht op den breeden Donau- stroom, de monumentale bruggen, het neo-gothiek parlement, 11a dat van Londen zeker het schoonste van Europa, de vorstelijke hotels aan den fameuzen Corso, den voornamen A ndriissy-boulevard en de grootseh opgezette gebouwen en straten van het moderne Pest. Doch imposanter en onvergetelijker dan dit tafereel is het schouwspel van Boedapest bij avond. Men moet er '11 wandeling naar den top van den 235 meter Imogen St. Gellertsberg zoo genoemd naar een Italiaansc.hen monnik, die hier in de elfde eeuw het Christendom predikte en door de heidenen vermoord werd voor over hebben om van dit ontzagwekkende panorama te kunnen genieten. Een zee van duizenden en duizenden lichten spreidt zich kilometers in 't rond voor uw voeten uit, de geïllumineerde bogen der bruggen dansen als vlam mende guirlandes in het water van den Donau, de paleizen aan den Corso staan in een fantastischen toovergloed, straten en boulevards teekenèn zich als felle lichtstrepen tegen den donkeren hemel af en héél, héél veis in 't verschiet wenken en lonken 11 de dorpen van het Hongaarsche land. De geneeskrachtige bronnen van Boedapest heb ben '11 wereldreputatie. Langs de boorden van den Donau vindt men niet minder dan tachtig thermische bronnen van geheel bijzondere samenstelling. De geneeskrachtige werking van het zwavelhoudende en radio-actieve water was reeds aan de Romeinen bekend. De temperatuur van het bronwater varieert van 20° tot 74° C. en de gezamenlijke productie der bronnen bedraagt meer dan 75.000.000 liter per dag. Lijders aan rheumatiek, jicht en ischias vinden hier genezing voor hun kwalen marmerplaten van dankbare patiënten tegen de muren van het St. Lucas-hotel leggen hiervan in alle talen der wereld getuigenis af. Óver gebrek aan medische verzorgipg zullen de Kurgasten zeker geen klagen hebben, want Boedapest telt een kleine negentig klinieken en hospitalen en beschikt over het niet onaanzienlijke legertje van 4000 artsen en specialisten Het St. Gellerts-hotel met z'n vermaarde chain- pagnebaden openlucht-zwembassin en het Svabhegvi Kurliaus op den top van den 430 meter Imogen Schwabeuberg bieden den vreemdeling het hoogste in luxe en comfort en de geneeskundige behandeling is van dien aard, dat zelfs de meest verwende patiënt met vreugde en dankbaarheid op z'n verblijf kan terugzien. AI ilt ge u 'ns met hart en ziel onderdompelen in de echt Hongaarsche sfeer Breng dan '11 bezoek Het prachtige parlementsgebouw aan den oever van den Donau.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 7