mmm aan de „Kakuk", een typisch oud restaurant, te Boeda, dateerend uit het jaar 1744. Bestel er een Zevenburgschen vleeschschötel, drink er den vurigen Hougaarschen wijn en laat een der zigeuners u het lied voorspelen van „Van egy szöke asszonyEr is een blonde vrouwLuister naar het tintelende leven om u heen, probeer 'ns den smaak van szilvórium en barack (uit pruimen en abrikozen vervaardigd) of geniet van de bloemenpracht der tuinen, waarom de „Kakuk" wijd en zijd zulk '11 beroemdheid verkregen heeft. Een der mooiste bezienswaardigheden van Boeda pest is het Margaretha-eiland, in 't midden van den Donau gelegen. Het dankt zijn naam aan een dochter van koning Belas den Vierden, de zalige Margaretha, die hier 'n klooster stichtte en er in 't jaar 1270 stierf, 's Zomers is het een toevluchtsoord voor de vele wan delaars en natuurliefhebbers, die, de hitte en de druk te eener moderne stad moede, hier verkoeling zoeken en naar hartelust kunnen dwalen onder de hooge boomen van het prachtige park, dat, een oppervlakte beslaat van 230 ha. Openluchtbaden, polo-velden, schiet- en tennisbanen, ruim en onbekrompen aan gelegd, bieden den beoefenaars dezer sporten volop gelegenheid zich te ontspannen en te amuseeren. Hongarije, het koninkrijk zonder koning, is een land van eeuwenoude traditie. Het rijksgebied be hoort aan de kroon van den heiligen Stephan en wordt bij ontstentenis van een vorst bestuurd door den regent admiraal Horthv von Nagy- bénya. Het hofceremonieel is tot SSHHj op dezen dag behouden gebleven en in het impressieve paleis op den heuveltop wachten nog steeds de vacante tronen op de komst van de legitieme koning en koningin der Magyaren De schitterende galavertrekken van den Burcht en de voormalige koninklijke appartementen, de zilverblanke balzaal, door koning Frans Jozef aan z'n beminde vrouw koningin Elisabeth geschonken, doen u versteld staan van de praal en rijkdom, die tijdens de dubbel monarchie in Hongarije geheerselit moet hebben. Het beruchte verdrag van Tria non, dat in 1920 tusschen de geallieerden en Hongarije tot stand kwam, heeft met één slag aan dezen voorspoed een einde gemaakt. De rijkste gebieden gingen te loor aan Roemenië, llongaarscheofficiereti in hun mhilderarhtige uniformen Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië, het bevolkings- cijfer daalde van 20.000.000 tot nauwelijks 8.000.000, de toegang naar de Adriatische zee werd versperd ofschoon het verdrag in een vrije verbinding voorziet en Boedapest, financieel en economisch ingesteld op 'n land, dat nu tot 'n derde van z'n ware grootte was teruggebracht, stond aan den rand van. den afgrond. Is het te verwonderen, dat het trotsche volk der Magyaren, hoe het op politiek en godsdienstig terrein ook onderling verdeeld moge zijn, toch in dit vurige, vaderlandsche verlangen één van ziel en gedachte is gebleven het verdrag van Trianon moet herzien worden Hongarije noemt men een der korenschuren van Europa, maar door tolmuren, contingenteetingen en deviezenbepalingen, uitvloeisels van nationale pro tectie systemen, wordt de graanexport ten zeerste bemoeilijkt,, hetgeen op den levensstandaard der boerenbevolking natuurlijk een ongunstigen invloed heeft. De nood der plattelandbewoners is groot. Terwijl het toch Zondag was, liepen de mensehen in de om geving van de vrijstad Széged aan de Joego-Slavische grens op bloote voeten langs de modderige wegen of sloegen, in verveling tegen de deurposten van hun muffe, leemen huizen geleund, de voorbijtrekkende huifkarren en auto's gade. Ze zagen er zonder uitzon dering schamel gekleed uit, maar waren ondanks hun Panorama van Boedapest armoede hoffelijk en gast - vrij genoeg om den vreemde ling terstond 'n beker schei menden, Hougaarschen land wijn aan te bieden. Het aspect van de Hon- gaarsche laagvlakte ver schilt niet veel van het Hol landsche landschap men zou zich in de Haarlemmer meer wanen, waren er niet de typische waterputten en hadden de huizen niet die witte kleuren ter beschut ting tegen het felle zonlicht Széged, de tweede groote stad van Hongarije, heeft door het verlies vati zijn waardevol achterland veel aan beteekenis ingeboet. Niettemin poogt het in den laatstee tijd weer nieuwen naam te verwerven en wel door den export van de ver maarderoode peper, de zoet e paprika - zoo rijk aan vi tamine C - welke in groote hoeveelheden in den om trek verbouwd wordt, 's Zo mers worden er op het rui me Domplein grootscheep- sche openluchtspelen op gevoerd, die zoowel uit bin neu- als buitenland duizen den toeschouwers trekken. Wanneer ge 'n bezoek brengt aan Hongarije, dient u zeker een kijkje te nemen in de poesta. Stelt u zich de poesta voor als een wijde, onafzienbare vlakte, welker eentonigheid hier en daar gebroken wordt door de gémeskut, de karakteristieke Hou gaarsche waterputten, die voor de watervoorziening van mensch en dier van vitaal belang zijn. Half wilde paarden grazen in groote kudden vrij op de poesta rond, bewaakt door den eiikós, den paarden herder, wiens meesterlijke staaltjes van rijkunst onovertrefbaar zijn. Hoewel de Hongaarsche taal voor 'n Hollandsch oor geheel onverstaanbaar is woorden als igen je, kérem: alstublieft en jo reggelt: goeden morgen, zeggen u genoeg -t- mag dit toch geen hinderpaal zijn om eventueele reisplannen naar het land der Magyaren niet ten uitvoer te brengen; de Hon garen varen ten opzichte der vreemdelingen in hetzelfde schuitje als wjj. Met Fransch, Duitsch of Engelsch kunt ge u vrijwel overal verstaanbaai maken Eu mocht ge soms opzien tegen 'n langdurige treinreis, slik dan de tooverpil en pak den „Bltn Danube Air Express" binnen 5'/2 uur brengt de K.L. M. u over heuvelen en dalen, bosschen en rivieren naar het goedkoope en gastvrije Hongarije, liet schoone land van de poesta's, de paarden en de. paprika W. S.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 8