-t- KKASANA JM film Kodak VERICHROME' EEN HAAR VALT UIT PETROLE HAHN Roode Rusland ITw vakantiereis per K.Id.M.! 26 I )al iseenleuk moment om even te kieken. Vooral als U vooruit al weet, dat het goed wordt, daar U de betrouwbare, snelwerken de nieuwe „Verichrome" film gebruikt. De film, waar duizenden fotolief hebbers in de heele wereld dagelijks op vertrouwen. Verkrijgbaar bij alle Kodakhandelaren EN DAARNA WEER EEN... Als U geen voorzorgen neemt, zult U kaal worden door Uw eigen fout. Grijp dan in. nu het nog niet te laat is. Voltooi iederen morgen Uw toilet door een friction Petrole Hahn, welke den haaruitval stopt, hoofdroos verdrijft en U een goede ver zorging en schoonheid van Uw haardos verzekert. Reeds meer dan een halve eeuw wordt de heilzame en krachtige werking van PETROLE HAHN erkend, niet alleen door het publiek, maar ook door de doktoren, die het gebruiken en het met succes aanbevelen. Overal verkrijgbaar in flacons a f 1.25, f2.— en f 3.75. En gros FIRMA A. MAAS, 239, O.Z. Voorburgwal, Amsterdam-C. UITSLUITEND VERPAKT IN ZWART-ROOD ETUILET OP DE HANDTEEKENING F. VIBERT. WEIGERT NAMAAK Het a eon t u ur lij he en romantische leven van een Britschen spion in het Vervolg van bladzijde 23. Ik verving een zieken vriend als correspondent van de Daily Chronicle. Ik zond zonder aarzeling telegrammen over Lenin, nog vóór zijn aankomst. Sommige collega's lachten daar om Lenin invloed. pli Maar de namen van Lenin en zijn naaste medewerkers, Leon Trotsky en Gregory Zinofief (die in werkelijkheid Bronstein en Apfel- haum heetten), zouden weldra daveren langs den revolntionnairen hemel als toenemende dondervlagen. Zomer 1917 werd besloten, dat de Engelsch-Russische Commissie een ei gen ambtenaar op het ministerie van Buitenlandsehe Zaken te Londen moest hebben, en ik werd voor dien post aan gewezen. Al was ik met die aanstelling in mijn schik, niet zonder spijt verliet ik op dat moment Rusland, voor 't eerst na acht en een half jaar. Het was Juli. I)e revo lutie was vier maanden oud, en had nog het karakter van een bevrijdingsbe weging, al hingen dreigende wolken zwaar aan den hemel. Ik had een werkkamer op de boven ste verdieping van liet ministerie. Dage lijks kreeg ik stapels papieren en kran ten Voor mé, waar ik rapport over uit moest brengen. Ik werkte vaak tot laat in den nacht, en bleef zelfs boven, als er een zeppelinaanval werd gesigna leerd. Als het licht uitging, keek ik door een raam naar het St. Jamespark, ik keek naar de zwenkende stralen der zoeklichten, luisterde naar de klimmen de en dalende geluiden der aanvallers in den zwarten hemel, naar het knetteren van geweren en het knallen van bommen. Met mijn chefs besprak ik de kop stukken der revolutie. De bolsjewieken waren in Juli tegen de Voorloopige Regeering in opstand gekomen. Vruch teloos. Lenin was naar Finland ge vlucht, Trotsky en Zinofief waren ge vangen gezet. In plaats dat hij ze dood schoot liet Kerensky ze los. om opnieuw door ze aangevallen te worden. „Wie zijn dat, Lenin, Trotsky en Zinofief werd me herhaaldelijk ge vraagd. Hun namen waren in West- Europa even weinig bekend als in Rusland. Ik antwoordde naar beste weten. Hun verleden beteekende weinig meer. Op de toekomst kwam het aan, en wie kon dat boek lezen „En groothertog zus en prins zoo, wat spelen die voor rol „Die spelen Jieelemaal geen rol meer," zei ik. Het leek toen ongeloofelijk, maar het was waar. Het Russisch front stortte even snel in als het Russisch verleden. Toen ik, na een ambtelijke reis naar Frankrijk en België, in November terugkeerde, vond ik een stapeltje sensationeele be richten. De bolsjewieken waren ander maal opgestaan, nu met succes. Zij wa ren meester in Petrograd en hadden ook Moskou in hun greep. Nu zat Kerensky in de gevangenis en de bolsjewieken waren niet zoo onnoozel, als hij was geweest. Zij bralden niet over „land der vrijheid" of „revolu- tionnaire grootmoedigheid" Kerensky bleef in zijn cel, met allen, die een half jaar te voren hadden aangedrongen op den troonsafstand van den Tsaar, de republiek hadden gesticht, trouw had den gewild tegenover Ruslands hond- genooten in den krijg. Tot in den nacht zat ik in die be lichten verdiept. Toen ging het licht uit plotseling, als gewoonlijk. De hoornen van het park leken, met hun vage omtrekken, de torens van een toovenaarskasteel. Een trompetsignaal klonk hel in de nachtlucht. Door heel de blinde stad zochten de mensehen dek king, de ondergrondsehe liep vol vluch telingen, families drongen bijeen in kelders. Morgen waren er weer meer weezen, en zelfs in dezen nacht van ver schrikking werden er kinderen geboren, die eens zouden hooren van dezen gruwel zonder het ooit goed te kunnen begrij pen. En terwijl de indringers in kolos sale, fantastische, onzichtbare machi nes dood van den hemel zaaiden, ver volgd door Springende stralen van blauwwitte zoeklichten, kookte mijn geest niet om dien zeppelinaanval (vreemd, zooals men daaraan wende!), maar om de berichten, die ik gelezen had. Ik wist niet, wat ik daar over zeg gen moest. Dat ergerde me. En snel rijpte de gedachte: ik zou vragen, of ik terug mocht naar Rusland, om weer met. eigen oogen te zien. Krak Ik dacht vluchtig dat moet dicht bij Oxford Street geweest zijn. Maar mijn gepeins bleef ,,Ik moet terug. ik moet terug. De verschrikking van het Vlaamsche front weergalmde in de straten der eigen stad, en verschrikking was er nu ook in de straten van Petrograd en Moskou. en de aanstichters daarvan waren naar Rusland teruggebracht door lien, die nu bommen neersmeten op de Londeusche vrouwen en kinderen. Had ik maar mee kunnen vechten Maar ik moest achter een bureau blijven zitten. Ze hadden me noodig, ik was een „specialist" en ik moest rapport uitbrengen over be richten, die al dagen oud waren maanden oud, in revolntionnairen tijd omgezet. „Ik moet terug. Dat zei ik tegen mijn chefs en ik zag iets tintelen in hun oogen. Ik moest zelf alles maar regelen.En zoo begon ik in December 1917 een zwerftocht, met een pas als koerier en een aantal diplo matieke portefeuilles, af te leveren aan onze gezantschappen te Oslo, Stock holm en Petrograd. de inleiding, zooals blijken zou, tot mijn indeeling bij den geheimen dienst. Ik moest een onderzoek instellen naar de mogelijk heid van hulpverleening aan het nieuwe Rusland, waar de ellende reeds groot was, en tevens rapport uitbrengen over al hetgeen ik waarnam. Het eerste halfjaar van 1918 dwaalde ik heel Rusland door. De Amerikanen deden reeds menschlievend werk, en ik hielp hen zooveel ik kon in 't begin hadden zij haast niemand, die Russisch kende maar was het niet natuurlijk, dat ik vooral oog en oor had voor de zonderlinge gebeurtenissen overal om mij heen Rusland verkeerde in 1918 in een toe stand van onbeschrijfelijke verwarring. De bolsjewistische regeering van toen was van plan, met Duitschland vrede te sluiten en thuis af te rekenen met alle mededingers naar de volksgunst. Er kwamen dagelijks communistische de creten uit, het eene nog onnitvoerbaar- der dan liet andere. Koopen en verkoo- pen werden gebrandmerkt tot misdaden, huizen en meubels werden gemeen schappelijk bezit verklaard, te beheeren door de communistische partij. Het vervoer lag stil, de steden hadden geen 4- Goedkoope 5-daagsche retours naar Par ij s Van Amsterdam f 45.- Van Rotterdam f 40.- Goedkoope 1-daagsche retours naar Londen. Bi nnenlandsche Luchtvoer keertarieven verlaagd! de nieuwe, interessante kleur van KHASANA Rouge en Lippenstift, harmonieert volkomen met Uw zongebruinde teint, en schenkt U een verzorgd en natuurlijk uiterlijk. Tegen het ruw worden der lippen door de zonnestralen is XHASANA-Soleil een goed voorbehoedmiddel. Tegen weer en water bestand en kissproof. KHASANA-Soteil voor het geloot: fl. 1.-, -.75, -.35, voor de lippen: fl.1.25, -.90, -75 en -.35. GeneraalvertegenwoordigingJ. WINKEL JZN., Den Haag, Merwedestraat 47 Telefoon 77 2595

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 26