ifftté/peciMl SS! GEBISMUREERD PASTILLES HET IS UW MAAG MAGNESIUM ALTIJD WELKOM! Kleine schrik in het avonduur! 27 voedsel of brandstof, en reeds was de bevolking overgeleverd aan de genade der gevreesde Tsjeka de buitenge wone commissie tot onderdrukking van contra-revolutie die naar willekeur huiszoeking deed en arresteerde en dood schoot. De bewoners van elk huis wer den getiranniseerd door het „huis- comité", bestaande uit het personeel dat gaf den bewoners een identiteits bewijs en verblijfpermissie, of zette ze op straat, al naar 't het comité behaag de. T)e dorpen en het land werden be heerd door „comité's van dorpsarmen", samengesteld uit het minste soort onge letterde boeren, bedelaars en Iandloo- pers, en waarvan eenieder uitgesloten was, die zich door zuinigheid en vlijt had opgewerkt. Die laatsten werden uitgescholden vooi koelaks (letterlijk „vuisten" of „graaiers") en hun eigen dommen werden door de comité's in beslag genomen. De „middenboeren" zij, die bezig waren vooruit te komen door raddraaiers opgestookt, hielpen in 't eerst de armen, om de rijken te be- rooven en werden daarna zelf beroofd. De heffing van een oorlogsbelasting, een paar maanden later, kostte den nieuwen heerschers de sympathie van de heele boerenbevolking, want de verrijkte „armen" wilden niet betalen, omdat zij officieel arm waren, en de verarmde „rijken" konden niet betalen, omdat zij niets meer hadden. Zoo lag het heele stelsel tegen den grond, vóór het jaar één der communistische be deeling voorbij was, en hiermee had het „zuivere communisme" in negen tien den der Russische provincies afgedaan. Toen trachtte de regeeririg de boeren met geweld te bewegen, hun graan voor niets af te staan, met de vage en idealis tische belofte, dat de werkers in de stad hun wel eens schoenen en kleeren en landbouwwerktuigen in ruil zouden geven. Maar de boeren doodden de ge wapende afgezanten der bolsjewiki en begroeven hun voorraden graan, en zij gaven alleen iets af aan de waaghalzen van stedelingen, die den boer op gin gen en hun goederen inruilden voor graan, ondanks de decreten. De bolsjewieken, die op het platte land nog lang geen één tegen honderd stonden, hebben dit „kapitalistische euvel" nooit aangekund, al hielden zij razzia's in treinen en dorpen. De ver boden handel bloeide door. Op de stads pleinen was het vol door de „kapitalis ten", die pondjes aardappelen, boter of meel verkochten. De communistische leeraars bewezen met woord en lied en plaat en strijdkreet met alles be halve metterdaad dat het bolsje wisme gelijk had, maar het leven en helaas nog erger de dood bewees on verbiddelijk, dat het ongelijk had.... althans met zijn gewelddadig en roof zuchtig optreden. Wanorde en ver woesting, haat, ellende, lijden, ziekte, dood dat waren de prille vruchten van een communistisch systeem, dat (het doel daargelaten) meer in klassenhaat wortelde dan in liefde. Het vreeselijke experiment duurde volle drie jaren; toen (begin 1921) kwam het, bolwerk der revolutie zelf in opstand Kronstadt, welks matro zen door Trotskv „de trots en de glorie der revolutie" waren genoemd. Lenin, de leider, zag het schrift op den muur, en riep „Genoeg Laat het uit zijn Met een moed, practised maar toch lof waardig, brandmerkte hij de ontzetten de proefneming als een mislukking, en ondanks een groep fanatieke volge lingen, wier leuze bleef „communisme of vernietiging", gaf hij zijn politiek dien volledigen draai, waardoor opbouw in plaats van afbraak kwam, rede in plaats van roof, leven in plaats van dood. Was Lenin groot,, dan was het meer dadrom dan om November 1917. Maar zoover was het, nog lang niet. Mijn herinneringen aan het eerste jaar bolsjewistisch bewind zijn een film achtige reeks indrukken, verkregen door een zwerftocht van stad naar stad, soms een betrekkelijk geriefelijke reis men kon nog wel eens een restantje van vroegere weelde te pakken krijgen maar meestal een benauwing in volge propte goederenwagens, een vastklem men aan treden, een meebotsen op buffers of boven op wagens. Je was al blij, als je met een troep vervuilde boe ren op den gangvloer mocht hurken. Je moest je telkens na aankomst zooveel mogelijk ontluizen. In Juni 1918, in het verre Samara, ontving ik een telegram van den Brit- scben consul-generaal te Moskou, met het verzoek, onmiddellijk daarheen te komen. Toen ik kwam, gaf hij me een geheimzinnig telegram van Buitenland- sclie Zaken. Er stond in, dat ik terug moest naar Londen, aanstonds. In de vrees, dat mijn werk niet voldaan had, wou ik weigeren, maar de consul- generaal ried mij aan, te gehoorzamen. Ik vertrok naar Archangel liet was in dien tijd een lange weg van Moskou naar Londen. Via de Witte Zee, de Noordkaap, Noorwegen en de Noordzee kwam ik in Schotland. De controleerende ambte naar te Aberdeen had order, mij met den eersten trein door te sturen naar Londen. Voor Kings Cross stond een auto klaar en die bracht me naar een pand in een zijstraat van Trafalgar Square. De chauffeur stapte uit. „Volgt u mij maar," zei hij met een stalen gezicht. Wij gingen het gebouw binnen en een lift zoefde ons naar de bovenste verdieping. Konijnenholen verwacht men onder den grond, maar óp dat gebouw vond ik een warnet van konijnenholachtige gangetjes en hoekjes en hokjes. Mijn gids bracht me een trappetje op zoo smal, dat een corpulent man stellig was blijven steken, we sloegen allerlei hoekjes oin en beklommen weer een trap en kwamen toen op het dak. Over een ijzeren bruggetje kwamen we in een nieuwen warwinkel, en juist toen ik duizelig werd, moest ik een kamertje in van een meter of drie in 't vierkant. Er zat een officier in kolonelsuniform. De onverstoorbare chauffeur diende me aan en ging. De kolonel begon met de, mededeeling, dat ik naar Londen geroepen was, wijl de geheime dienst gaarne gebruik zou maken van mijn ijver en werkkracht. Hij gaf mij tijd, om van mijn ver bazing te bekomen, en sprak heel vrien delijk. „We, hebben grond om te ver moeden, dat Rusland weldra gesloten zal worden voor vreemdelingen," legde hij uit. „We wilden iemand hebben, die daar bleef, en ons op de hoogte kon houden." Ik beriep mij op mijn taak voor Bui- tenlandsche Zaken. Dat was allemaal al geregeld, zei hij. „Maar ja, als de risico en het gevaar u. Ik weet niet meer,wat ik zei, maar hij voltooide den zin niet. „Goed," hernam hij, „denkt u dan maar eens goed na en kom morgenmid dag terug." Hij belde, en een charmante jonge dame kwam me den weg wijzen door het doolhof van gangetjes. Ik verliet het gebouw en ging in het park zitten. Met verwarde gevoelens dacht ik na over de uitnoodiging, die me gedaan was. Die uitnoodiging beteekende natuurlijk een bevel. Maar ik kende den geheimen dienst in 't geheel niet, en 't was me een raadsel, hoe ze mij er geschikt voor konden vinden. Maar lioevelen onder de mannen in de loopgraven hadden zichzelf geschikt geacht voor den oor log Wordi vervolgd. GR. TUBE 50 ct. KL. TUBE 35 ct Imp. BOROMAG, Koiier.gr. 6 Amsterdam. Telefoon 48256 Thans brengen wi| ook Macleans Peroxide Dentifrice a 35 ct. per doos en Macleans Peroxide Tandpoeder a 37V2 ct. per bus. „De beroemde Macleans artikelen zijn onmisbaar voor een juiste verzorging van het gebit. Gele tanden worden wit, evenals rookers-tanden." Geef niet de schuld aan de keuken van Uw vrouw Een maag, die slecht haar werk verricht, of een trage of bemoeilijkte spijsvertering kan zenuwstoringen veroorzaken, die U neerslachtig maken en indien gij U niet in acht neemt, kan de neurasthenie en droef geestigheid. die daardoor ontstaat, niet alleen Uw leven vergallen, maar bovendien dat van Uw huisgezin en omgeving. Verwaarloos daarom Uw maag niet, en daar bijna alle bezwaren der spijsvertering hun oor zaak vinden in overmatige aciditeit der maagsappen, dient zorg te worden gedragen, dat een dergelijke toestand van aciditeit verdreven wordt door het gebruik van een alcalisch middel zooals Gebismu- reerd Magnesium. Dit zuurwerend middel maakt vanaf de allereerste dosis het overmatige zuur onscha delijk, stuit de gisting van het voedsel en verzacht de geprikkelde vliezen der maag. Gebismureerd Mag nesium doet de oprispingen, het gevoel van schroeiing, de maaguitzetting en alle bezwaren van dit orgaan, die het gevolg zijn van slechte spijsvertering, ver dwijnen. Gebismureerd Magnesium is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten a 1.per flesch of 1.75 per groote flesch, die voordeeliger is. verzekert U een goede spijsvertering Spaart plaatjes voor onze albums Greta zit pafl Zooeven heeft zij zich gewasschen en nu zij haar gezicht met Simi Speciaal wrijft is het watje zwart! Ja, dat milde gezichtswater reinigt het vuil uit de poriën en zorgt aldus voor de ademhaling van de huid. Het resultaat is een zachte, frissche teint. Men vergete nimmer, 's avonds Simi Speciaal te gebruiken verkrijgbaar bij kappers, drogisten en parfumeriezaken IMPORTEUR. J. WINKEL, MERWEDESTRAAT 47, DEN HAAG, TEL. 772595

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 27