Belangstelling roer den stoet in de straten van Hongkong. Treurmuziek is bij zoo' n rouwstoet onontbeerlijk. Niet Minder dan vijf ran deze ..muziek-kapellen" trokken mee in den stoet. Het eigenaar dige is wel. dat de speciaal roor deze gelegenheid ontworpen witte klee ding, met blauwe figuren beslikt, slechts eenmaal mag worden gedragen. ..Hij was goedig". ..Hij was verstandig"zoo vertellen de vrienden van den doode. En het, zijn deze uitroepen, welke, op vanen genaaid, door houderden koelie-vrouwen in den stoet worden meegedragen. De tafels zijn slechts bestemd om de aan bamboestengels geheelde vanen in de tempels houvast te geven. die zich uit in stille geslotenheid en in donkere klee- den en gewaden. In liet oosten daarentegen gaat de teraardebestelling vaak vergezeld van allerlei voor ons westerlingen onbegrijpelijke luidruchtigheid en misbaar, en van een plechtigheid, te bonter, grooter en indrukwekkender, naarmate de overledene een man was van aanzien en macht. Zoo is in China de begrafenis van een rijk en invloedrijk man een open bare plechtigheid van den eersten rang, die geen 'hinees gaarne zou willen missen. Een plechtigheid ook, waarmee vaak groote sommen gelds gemoeid zijn, en waarvoor men zich van den kant der familie zoowel als van de zijde der belangstellenden vaak groote uitgaven pleegt te getroosten. Cliineesche foto-correspondent zond ons 'n uitgebreide reportage van zulk 'n Cliineesche begrafenis. Een zekere Chang 'n naam die in de ('hineesclie nomenclatuur even veelvuldig voorkomt als in ons dierbaar vaderland de naam Jansen een zekere Chang dan, een rijke en machtige kunst- Herauten in speciaal en alleen voor deze gelegenheid ontworpen costumes dragen de vaandels, die door de vrienden, en vakgenooten van den overleden han delsman te zijner eer werden vervaardigd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 3