EEN ZILVEREN JUBILEUM Feest in Eigen Huis 25 PANORAMA BESTAAT JAAR 10 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOöOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÓOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOfJ 0 De redactie van Panorama, die herhaaldelijk in beeld en geschrift aandacht geschonken heeft aan gedenkwaardige jubilea, moge bij uitzondering hier eens melding maken van een jubileum in eigen kring, nu ons blad deze week het feit herdenkt, dat het voor 25 jaar en wel op 2 Juli 1913 voor het eerst verscheen. Een kwart eeuw geleden zag de eerste aflevering van Panorama het licht bij A. W. Sythoffs Uitgeversmij. te Leiden, die reeds spoedig mocht ondervinden hier mede een gelukkigen greep te hebben ge daan, vooral toen door het uitbreken van den wereldoorlog, juist een jaar later, dit periodiek een groote vlucht ging nemen. Nademaal de dagbladen toentertijd nog geen fotopagina hadden en ook overigens slechts schaars geïllustreerd waren, hadden de geïllustreerde tijdschriften door hun „be richtgeving in beeld" van het oorlogsfront een gretigen aftrek en het was in't bijzonder Panorama, dat door zijn activiteit op dit gebied aldra een renom- mée verkreeg. Het duurde dan ook niet lang of de Directie zag zich gedwongen tot een publicatie van tweemaal per week over te gaan, een maatregel die niet weinig bijdroeg tot een steeds grootere ver spreiding, maar tevens de hoogste eischen stelde aan de redactie inzake.het verkrijgen van foto's van de diverse fronten en slag velden, die in vele gevallen slechts ten koste van ontzaglijke uit gaven en moeiten en vaak ook levensgevaar genomen konden wor den, nog afgezien van de vraag welke sluiksche wegen men wel be wandelen moest om dit documentair fotomateriaal de onderscheidene grenzen over te krijgen. Maar al deze kosten en al deze moeiten, welke de uitgeefster er voor over had om haar cliënteele, haar lezers een voorbeeldige „service'" te geven, zijn niet tevergeefs besteed.. De toenmalige Directie van ons blad huldigde evenals de hui dige den stelregel dat de cost voor den baetmoest uitgaan en waren de kosten aan den hoogen kant, de baten lieten zich niet wachten. En dat niet alleen in den vorm van een steeds groeiend lezersaantal maar vooral ook in het gestadig toenemen van een uitnemende reputatie. Panorama had den naam gekregen van een modern, beschaafd, serieus weekblad, wars van elke ongezonde sensatie en zich verre hondend Van iedere inmenging in politieke of religieuze vraagstukken, zoodat geen lezer ooit aanstoot behoefde te nemen aan vorm of inhoud van welke publicatie ook Toen de omstandigheden er toe leidden, dat Panorama van eige naresse ging verwisselen en een tiental jaren geleden in onze han den overging, heeft de nieuwe uitgeefster de tot nu toe gevolgde ge^ dragslijn van haar voorgangster tot de hare gemaakt, er eveneens angstvallig voor wakend dat niemand ooit in zijn gevoelens of overtuiging kon worden gekwetst. Nadat Panorama enkele jaren als zelfstandig tijdschrift was uitgegeven kwam in 1935 een fusie tot stand met de reeks bekende gewestelijke periodieken als „De Stad Amsterdam"„Groot Rotter dam", s-Gravenhage in Beeld", enz., zoodat sinds dien datum Panoramafeitelijk verschijnt in'n aantal edities, waarbij 't plaatse lijke of gewestelijke karakter voor nagenoeg iedere editie ten volle intact gebleven is. Door deze samensmelting werd Panorama verreweg het grootste geïllustreerde weekblad van Nederland met een oplage van rond 300.000, een cijfer dat voor Neder- landsche verhoudingen enorm genoemd mag worden Tegelijkertijd werden ook ingrijpende technische verbeteringen aangebracht. Het diepdrukprocédé, waarin het blad van den oor sprong af is uitgevoerd, en waardoor het reeds aanstonds een eigen cachet vertoornen had, is tot op den huldigen dag gehandhaafd, doch sedert de laatste jaren verschijnt Panorama in meerkleuren druk, zoodat het door zijn prachtige frontpagina's, maar niet minder door zijn uitstekend geslaagde klcuren-reproducti.es of andere in kleuren uitgevoerde illustraties onbetwist aan de spits staat van alle soortgelijke uitgaven. Bij Panorama's zilveren festijn moge zeker ook een enkel woord worden gewijd aan de befaamde boekuitgaven der Kennemer Serie, welke bij wijze tan pre mie voor het zoo luttele bedrag van slechts f 0.30 aan onze lezers worden beschikbaar gesteld. Het feit, dat van deze waardevolle, kloeke boeken, 320 bladzijden groot, als eerste en eenige Nederlandsche verta lingen van de nieuwste en meest succes volle werken van eersterangs buiten- landsche schrijvers binnen enkele maan den reeds honderdduizenden exempla ren zijn verspreid, spreke voor zichzelf. Bovendien werd. niet alleen voor de zooveelste maal het aantal pagina's uitgebreiddoch werd naast den kostelijken „Humorist" een tweede gratis bijvoegsel, speciaal voor de jeugd, in het leven geroepen in de gedaante van „Sjors". Ten slotte, last but not least, ook de redactioneele inhoud van ons blad is steeds het voorwerp van voortdurende zorg geweest, waarbij slechts het beste materiaal goed. genoeg bevonden wordt om als bouwstof te dienen. Nimmer is er geaarzeld belangrijke sommen te voteeren als het er om. ging de hand te leggen op inte ressante reportages, boeiende romans Van eerste-klas schrijvers, kostbare fotoseriesof wat dies meer zij. In dit verband verklappen wij gaarne, dat wij eenige zeer bij zondere artikelseries op stapel hebben staan, terwijl wij zoojuist begonnen zijn met de publicatie van een tweetal vervolgartikelen, die niet zullen nalaten een intense algemeens belangstelling te trekken, zoodat wij gerust kunnen verklaren, dat het jubileumjaar van Panorama door de redactie op éclatante wijze zal worden gevierd. Het merkwaardigst van alles is echter wel, dat, ondanks de in grijpende en met groote kosten gepaard gaande technische ver beteringen en de papier-verslindende uitbreidingen, de abonne mentsprijs dezelfde is gebleven, ja, tegenover den uitgaafsprijs van het vroegere Panorama zelfs aanmerkelijk is verlaagd, alles 'n gevolg van den in eere gehouden stelregel: den abonné's de grootst mogelijke „service" te geven. Wij voegen hier gaarne direct aan toe, dat dit streven immer een warm onthaal gevonden heeft bij onze lezers; hiervan getuigt de waardeering, die wij herhaaldelijk uit den boezem van ons lezers publiek mogen ontiangen. Een waardeeringdie, waarom, zulks verzwegen, ons tot intense voldoening strekt, maar die ons tevens de verplichting oplegt waakzaam te blijven, en niet in zelfvoldaan heid te gaan rusten. Wij stellen er nu eenmaal een eer in de ver langens onzer lezers, die wij als onze vrienden beschouwen, op afdoende wijze te bevredigen en hen in hun gerechtvaardigde eischen steeds vóór te zijn Het is de wetenschap, dat wij zonder aanmatiging mogen ver klaren hierin geslaagd te zijn, die ons bij 't bereiken van dezen zilveren mijlpaal met dankbaarheid en gepasten trots vervult en die ons, den blik gericht naar een gulden verschiet, waarborg is, dat wij ook in komende jaren er in mogen slagen de sympathie en vriendschap van een steeds grooteren kring Panorama-lezers deelachtig te blijven. OOOOOOOOOOOOfJOOOOOOOfJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 10