17 En onder den critischen blik van de voormelkster gaat de examinanda aan 't werk. Ondertusschen wordt 'ns even onderzocht, oj het examen-slachtoffer ook van de theoretische stof voldoende op de hoogte is. voordeeliger wijze van fokken, weiden en stallen, van voeren en drenken, melken en karnen meer gevonden had. was dat dan geen bewijs, dat het beste bereikt was Het was allemaal zoo dood eenvoudig en gewoon, wat moesten daar nu stadhuis woorden voor gebruikt en onbegrijpelijke becijferin gen bij gebezigd worden? Dat kon op niets uitloopen, daar draaide geen boer z'n hand voor om: die wist zelf wat ie deed en waarom en hoe, dien kregen ze niet aan die kunsten en fratsen. Maar 't ging anders, o zoo langzaam eerst o zoo snel later. Want zindelijkheid, hygiëne en bac- teriëngehaJte, dat werden maatstaven, waarnaar de melk en de boter gekeurd en afgekeurd gingen worden. En vetgehalte, dat bleek een ding, dat den melkprijs met centen per liter ver- hoogen of verlagen kon. En ouder- wetsche voedermethoden, die bijsmaak veroorzaakten, maakten het product waardeloos. De kunsten en de fratsen, wel, die brachten sommigen dan toch maar aardig wat meer in de porte- monnaie. Kijk, dat was een argument dat ten slotte de twijfelaars deed volgen. Die wetenschap was dan toch maar niet zoo wat liefhebberij van de ge leerden. maar een weldaad voor de boerderij De eisehen van de boterfabriek, de lessen en adviezen van de Rijksvee teelt- en Rijkszuivel-consulenten ver helderden het inzicht, verbeterden de praktijk en hoe is de Zeeuwsche veehouderij niet in ieder opzicht voor uitgegaan, vergeleken bij nog pas enkele tientallen jaren her En hoe meer de boterfabriek de zuivelbereiding aan de boerderij ont trok. des te meer aandacht kon er daar besteed worden aan die andere zijde van het bedrijf, teelt, voedering, ver zorging en melkwinning. Gelukkig, dat er onder onze Wal- chersche boerinnen en boerendochters vooral zoovele gevonden werden, die niet alleen niet öngeloovig terzijde bleven staan, als het op verbetering van de melkmethode aankwam, maar die zichzelf beschikbaar stelden om als voormelksters practisch mee te werken aan de jaar lij ksche melkers- Niets ontgaat er aan hei wakend oog ran de roorm eikster cursussen, waarin de heer Sietema den leerlingen de noodige theoretische kennis bijbrengt. Neen, we zijn nog bij lange niet op het vereischte peil. Maar we zijn zoo ver, dat we het aan het eigen belang van de achterblijvers kunnen overlaten, den doorslag te geven. Want de uitkomsten van het bedrijf reageeren verrassend sterk op de toegepaste melkmethode. En dat wil wat zeggen in onzen tijd. die bij alle opgelegde beperkingen alleen aan de rationeelste bedrijfsvoering de zuiverste baten ver zekert. We hebben dit jaar rondom Serooskerken het melkersexamen bijgewoond. En zijn onze afbeel dingen soms geen propaganda voor deelname aan den volgenden cursus? Rechts: Het beslissende nogenblik: hoe zullen de punten uitvallen f

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 17