In de vallei der Koningsgraven Een der stadspoorten van het oude Thebe in Opper-Egypte, welke stad omstreeks duizend jaar voor Chr. haar hoogsten bloei beleefde, doch na de zevende eeuw in verval geraakte. Het heerschersgeslacht Ptolemeus, dat van omstreeks het einde der vierde eeuw tot dertig jaar voor Chr. over Egypte regeerde, liet vele Egyptische oudheden, waaronder ook deze stads poort herstellen. Zooals men op de linksche foto ziet, zijn ook hier de muur vlakken rijk bewerkt met godsdienstige tafereelen. De vijftien d zestien meter hooge poort wordt bekroond door de fraai gewelfde kroonlijst, waarop de gevleugelde zonneschijf voorkomt, het symbool van Ammon Ea, dsn konina der goden. In gesloten formatie daveren de Engelsche legermachines, die de route volgen van Cairo naar Jerusalem, over de beide pyramiden van Cheops, een der zeven wereldwonderen. Op onze foto bevinden ze zich juist boven de z.g. tweede pyramide. Links ziet men, half weggedoken in de enorme slagschaduw tier groote pyramiden, nog enkele rijen van graftomben, waar de edellieden, de legerhoofden en bouwheeren van het Egyptische koningshof dier dagen begraven werden. Meer dan vierduizend jaren geschiedenis hebben zich afgespeeld aan de voeten van deze enorme koningsgraven, het eenige over blijfsel eener eeuwenoude beschaving, dat zich nog spiegelt in de rusteloos vloeiende, wateren van den mijl. De groote Sphinx van Gizeh is een der monumenten uit de Egyptische geschiedenis, welke men gezien moet hebben, wanneer men het reusachtige kerkhof der Egyptische be schaving, zooals men de Vallei der Koningsgraven zou kunnen noemen, heeft bezocht. Ofschoon de tijd zijn stempel heeft gedrukt op dit beroemde monument, zoo uit de rots gehouwen, wekt het enorme steenen gevaarte, met het hoofd van een mensch en de gestalte van een leeuw, daar in het rossige woestijnzand toch nog altijd den indruk van kracht en majesUÜ. Het zal naar alle waarschijnlijkheid aanvankelijk een enorm rotsblok zijn geweest het is veertig meter lang en twintig meter hoog dat uiterlijk den vorm had van een leeuw. Toen de werklieden, die bezig waren met den bouw van de graftombe van Khafra, een der Egyptische koningen, de verwijderde gelijkenis opmerkten met het gelaat van hun koning, gaven zij er diens trekken aan, aldus de vereeniging van ivijsheid en kracht symboli- seerend in een beeld dat de eeuwen tart. De groote Sphinx van Gizeh, een der merkwaardigste monumenten van de reeks oud-Egyptische bouwwerken die voor het nageslacht bewaard bleef.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 20