ROOS!!!" m schieten met pijl en boog is zonder twijfel een der oudste sporten. Als strijd- en jachtwa pen wordt de boog reeds genoemd in den Bijbel Homerus wijdt er gloedvolle versregels aan en ook in de geschriften van het oude Indië neemt hij een voorname plaats in. De Batavieren waren beroemd en gevreesd om hun vaardigheid met pijl en boog; Mohammed verhief het gebruik ervan zelfs tot 'n godsdienstplicht, terwijl de Eskimo's thans nog in liederen gewagen van hun beroemde boog- jagers op visch en beer. Toen de boog als strijdwapen in beteekenis afnain en ook voor de jacht meer en meer gebruik werd gemaakt van 't vuurwapen, be- teekende dit nog niet zijn einde. Snorrende pijlen..,, trillende bogen GELIEFKOOSDE SPORT OER AMERIKANEN De schijf eenigszins achteroverhellend, daar de pijlen met 'n boog van boven erop neerkomen ah er ten minste goed gemikt werd en krachtig genoeg gescho ten. Dat de Amen-kanen wel „roos" kunnen maken, blijkt uit nevenstaande foto. Al kunnen de Amerikaansche schuttersgilden op geen rijke folklore bogen toch trachten zy aan hun schuttersfeesten een aparte kleur en klank te geven Tedere dub heeft haar eigen kenteeken. De eene bijvoorbeeld schrijft haar leden het dragen van groene hoeden en roode hemden voor de andere zoekt het in speciale broeken. De plaats waar de schutter moet staan is duidelijk aan- (zie de grondpinnetjes bij de voeten van onderstaanden schutter). Alleen werd het gebruik ervan een zuivere spor tieve bezigheid; schuttersgilden rezen, vooral in liet zuiden van ons land, als uit den bodem op en heden ten dage genieten zij door de folkloristische entourage, waarmede daar de schuttersfeesten ieder jaar worden gehouden, een internationale vermaardheid. Het meest verspreid is de boog in Amerika. Het daar vanouds een der sporten hij uitstek en al heerscht er hij de groote schutterswedstrijden, die daar geregeld worden gehouden, niet die haast middeleeuwsche sfeer als in Noord-Brabant en Lim- burg; al mist men daar de ,,schutterskoningen", be hangen met medailles en schilden: de sportieve Ame rikaan in z'n sportbroek of luchtige blouse stuurt <le snorrende pijlen met even vaste hand en krachtigen arm op de schijf af en als er „roos" gemaakt wordt, dan wordt er even hard gejuicht als hij ons. Van zulk '11 „nuchter" schietfestijn in Amerika brengen wij hier enkele frappante foto's. De pees midden op 't puntje van den neus. de boog zoo strak mogelijk gespannen, dan mikken en nog eens mikken de pijl snort weg. zal het „roos" zijn f

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 2