KRUSCHEN DE RAMP VAN HALIFAX lederen morgen hevige hoofdpijnen De grootste ontploffing welke ooit op aarde heeft plaatsgevonden SALTS Vacantie of niet.... 30 Deze dame had reeds zeven jaar dezelfde ernstige klacht, zonder iets gevonden te hebben om hiervan af te komen. Toen probeerde zij Kruschen Salts ën haar hoofdpijnen zijn spoor loos verdwenen. Wij laten haar hier zelf aan het woord: Zeven jaren leed ik aan hoofdpijnen die in den morgen zoo herig waren, dat ik bijna niet op kon staan. Ik probeerde alle mogelijke middelen, doek niets hielp afdoende. Nu ben ik eekter al zeven weken vrij van pijn. Reeds sinds ik de eerste dosis Krusehen Salts nam, waren de pijnen verdwenen. Ik geef U met genoegen toestemming dezen brief te gebruiken om andere lijders aan hoofdpijn hiervan af te helpen. Mevr. J. A." (Origineele brief ter inzage.) IS ZIJ een ander mensch Chronischehoofdpijnen,rheumatische pijnen etc. ontstaan meestal wanneer Uw organisme verontreinigd wordt dooropgehoopte afvalstoffen. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen aan tot actievere werking, waardoor alle afvalstoffen snel en volkomen worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw klachten wordt weggenomen en de pijnen dan ook weldra geheel ver dwenen zullen zijn. De „kleine dage- lijksche dosis" zorgt er voor, dat deze niet meer kunnen optreden en houdt U frisch, jong en gezond. is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. waar U ook bent, vergeet nooit Uw Pastol! Want dan vergeet U den glans, de schoon heid van Uw tanden. Pastol is goed en Pastol is veilig. Door z'n speciale samen stelling wordt 't glazuur nooit beschadigd, het tandsteen wordt door oplossing ver wijderd. Boldoot's Pastol; het veilige, Hol- landsche tandmiddel! In tuben van 20 en 35 ct. In groote ronde doozen van 20 ct. In ovale doozen van 10 ct. De groote oorlog, (lie van 1914 tot. 1918 de wereld heeft geteisterd, vroeg niet alleen het offer van ontelbare soldatenlevens aan de fronten, doch bracht tevens dood en verderf onder de burgerbevolking, wier woon plaatsen vielen binnen het bereik van het vérdragende geschut of van de bombardementsvliegtuigen, die van tijd tot tijd met kwistige hand hun bommen lieten neervallen. Bij den wereldoorlog waren ook de Ver- eenigde Staten van Noord;Amerika en Canada betrokken, doch deze gebieden lagen ver van het strijdtooneel verwij derd en konden door den grooten afstand niet door het luclitwapen worden be stookt.. Tóch bleef men hier niet geheel gespaard voor de gruwelen van den oorlog. In 1917 vond er in Canada een ontploffing plaats in een munitieschip, waarvan de gevolgen zelfs het hevigste bombardement aan het Westelijk Front in de schaduw stelden. Op den ochtend van 6 December 1917 toonde de havenplaats Halifax, gelegen in de Canadeesehe provincie Nieuw- Schotland, het beeld uit die dagen van een aan zee gelegen stad, die nauw be trokken is bij de proviandeering en bij het voorzien van oorlogsmateriaal der strijdende millioenenlegers in het oude Europa. Op de kantoren ratelden onaf gebroken de schrijfmachines; de fabrie ken werkten in een schier ongebreideld tempo en in (le haven zelf lagen tallooze vrachtschepen gemeerd voor de loodsen, terwijl oorlogsvaartuigen en transport- I onvooien hun ankers hadden uitge- I worpen, in afwachting van het bevel om op te stooinen. Op de kaden zwoegden zeelieden en havenarbeiders met den on afgebroken stroom oorlogsmateriaal, dat in de ruimen moest worden gestouwd. Plotseling, te midden der koortsachtige bedrijvigheid, naderde 'n sloep, bemand met Fransehe matrozen, die uit alle I macht in de richting van den noorde- lijken oever roeiden. Een tweede boot j volgde en vanaf den wal kon men vast- -tellen hoe (le inzittenden vol ontzetting omkeken naar een kleine blauwe vlam, die sloeg uit het Fransehe munitieschip, de „Mont Blanc". Zoodra de eerste boot den oever had bereikt, sprongen de ma trozen aan wal onder luide kreten van wanhoop en vertwijfeling. Men twijfelde er niet aan of er moest iets ernstigs zijn gebeurd, maar de Engelsch-sprekende havenarbeiders konden geen wijs worden uit (1e onsamenhangende woorden van de Fransclien, die zich bovendien geen tijd gunden voor een naderen uitleg, docli halsoverkop in straten en stegen verdwenen. Sommigen holden de zee lieden achterna; anderen haastten zich terug naar den waterkant in de hoop door de mannen uit de tweede boot beter op de hoogte te worden gesteld. ,,Ze staat in brand!" brulde een Cana dees in deze boot. „De „Mont Blanc". De „Imo" heeft (l'r aangevaren. Munitie aan boord!" Bliksemsnel maakte ook hij zich uit de voeten. Ondertusschen was van Z.M. „High flyer", een Britschen kruiser, die in de nabijheid lag geankerd, een boot ge streken. Terwijl de vlam beurtelings wegzakte en opsteeg, kwam de sloep langszij de „Mont Blanc". Toeschouwers aan den wal zagen officieren en man schappen snel aan dek klauteren en op het vuur toeijlen. Sinds de verraderlijke blauwe vlam zich voor het eerst; vertoonde, waren zeventien minuten verstreken. Een smalle zuil van geel licht, in omvang niet dikker dan de masten van het schip, schoot vanaf het dek pijlsnel omhoog. Een oogenblik trilde ze als een water straal, waarna de top zich uitspreidde en (1e geheele vuurpilaar uiteenspatte in een enorme purperen wolk. Vierduizend ton explosieve stoffen waren ontploft, de grootste ontploffing- die ooit op aarde heeft plaatsgevonden. De „Mont Blanc" verdween. Een stuk van haar anker, dat een halve ton woog, werd, gehuld in vurige vlammen, bijna vijf kilometer weggeslingerd. Platen, uit den scheepsromp gereten, stortten op schepen en huizen. Een witgloeiende vloedgolf verhief zich huizenhoog boven de plek, waar kort tevoren het schip had gelegen. Zeemeeuwen, die, voortgedre ven door den wind, rustig boven het water zweefden, werden geheel uiteen gereten. De dood raasde over het water. Sche pen werden losgeslagen van hun ankers en opgenomen door de enorme deining. Acht matrozen aan boord van een kruiser sloegen tegen een geschutstoren en lieten het leven. De kapitein van de „Imo" en dertig leden van zijn beman ning werden met volle kracht tegen het dek geslagen. Slechts die matrozen, welke in de schepen bezig waren, ont snapten aan den verzengenden adem van het doodende gas, dat zich land waarts spoedde. Een groot rotsblok, dat uit den bodem van (1e haven was gerukt, wentelde door de lucht en doodde vier enzestig werklieden, die aan een liaven- dam hun werkzaamheden verrichtten. Op den zuidelijken oever ligt, in een klein dal tusschen de heuvels, 't plaatsje Richmond. Juist over deze vallei zwiepte de onmetelijke luchtdruk. Tweehonderd schoolkinderen hadden nauwelijks tijd om zich van hun zitplaatsen te verheffen of reeds stortten de muren in. Slechts drie brachten het er levend af. In de St. Jozefkerk lagen velen in gebed verzon ken zij werden door den dood verrast. Fabrieken en geheele huizenblokken beefden tot in hun grondvesten en wer den in ruïnes herschapen; boomen wer den uit den grond gerukt en vlogen (looi de lucht als herfstbladeren, die door een stormwind worden voortgejaagd. Men- schen werden opgenomen en omhoog- geslingerd, totdat hun vaart werd ge stuit door muren of telegraafpalen en zij den dood vonden. Op duizenden plaatsen brak brand uit, die snel aan wakkerde en binnen den kortst moge- lijken tijd één laaiende vuurzee vormde. En uit deze hel strompelden gillende en schreeuwende de blinden en gebrekki- gen, vlogen de honden en katten, galop peerden wildgeworden paarden. De nasleep van de ontploffing plantte zich voort tot in de stad Halifax zelf, verbrijzelde vensters, wierp muren om ver en verspreidde een regen van glas scherven. Een ieder, die loopen kon, snelde de straat op. Men zag niets anders dan'vlammen en rook en hoorde slechts (1e kreten der stervenden. Men meende, dat een Duitsche vloot (1e stad bombardeerde. Dit gerucht werd al spoedig gevolgd door berichten van een luchtaanval en talloozen beweerden, dat zij de vliegtuigen in (1e lucht hadden zien cirkelen. Redeloos van schrik vluchtten de menschen in het open veld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 30