VAN SULLIVAN TOT JOE LOUIS EN SCHMEEING Een stukje geschiedenis dee bokssport ning, totdat vlak daarop het bittere einde kwam. Jeffries toonde zich van zoo'n uitgesproken super- klasse, dat hij zijn titel inet glans tot 190(> wist te verdedigen. In dat jaar trok hij zich vrijwillig uit het sportleven terug. Schandaal rond Jack Johnson Ka het vrijwillig verdwijnen uit. de touwen van James Jeffries ging de wereldtitel over op Marvin Hart, die hem echter spoedig moest afstaan aan Tommy Burns. In de nu volgende jaren speelden zich enkele schandaaltjes af, die een fel licht werpen op de toen reeds ontaarde Amerikaansche bokssport. '11 die dagen was namelijk de neger Johnson voor 't voetlicht getreden. Hij bokste al zijn tegenstan ders of 't stroospiertjes waren tegen de vlakte en beriep zich op 't recht den wereldkampioen te mogen uitdagen. Maar Tommy Burns ging 'n tweegevecht met den geduchten neger uit den weg. Deze liet geen kans voorbij gaan op Burns te schimpen, maar hoe belachelijk hij hem ook wist te maken, Burns liet zich niet van z'n troon lokken Deze comedie duurde verscheidene jaren, tot 1910. Toen kon Burns zich onmogelijk nog langer straffe loos laten blameeren. Johnson moest op een of andere manier z'11 kans krijgen. Men vond er het volgende „foefje" op: James Jeffries, die zich in 1900 reeds had^ruggetrokken uit de sportwereld en sindsdien Gene Tuuney, <le ,philosoof-bokser" De reus Camera, die volgens experts nooit 'n goed bokser geweest is. MEESTERS EN CHARLATANS.... Vu sportkringen en ook bij hen die zich overigens maar matig interesseeren voor nieuwe wereldrecords of andere belangrijke ver richtingen op sportgebied is de titanenkamp om liet wereldkampioenschap bok- sen tusschen den Duitseher Max Selimeling en den neger Joe Louis in het Yankee-stadion te New York met groote spanning tegemoet gezien. Het ging bij dit vuist gevecht niet alledn om fan tastische geldsommen maar ook om den meest be geerden, den lioogsten en oudsten titel, die in de in ternationale sportwereld te behalen is. Het is nu bijna zestig jaren geleden, dat voor de eerste maal om liet wereldkampioenschap boksen van alle klassen werd gekampt. Een strijd ran 75 ronden De eerste, die den trotschen titel wereldkampioen- boksen wist te veroveren, was de Amerikaan John Sullivan door op 30 Mei 1882 zijn landgenoot Paddy Ryan knock-out te slaan. I11 die dagen werd nog niet niet handschoenen ge bokst, maar met de bloote vuist. Bovendien ontbra ken vaste voorschriften hoe 't gevecht mocht worden gevoerd. Vandaar dat 't gebeuren kon, dat een der boksers in het heetst van den strijd 't boksen kalm pjes boksen liet en zijn tegenstander onverhoeds ten val bracht met een handgreep, dien liij van worste laars had afgekeken. Ook liep 't gevecht niet over 'n bepaald aantal ronden, maar men streed tot liet bit tere einde, totdat er letterlijk bloed vloeide. Bekend is onder andere, dat de beroemde vuistkamp tus schen John Sullivan en den Engelschman Kilrain op 8 Juli 1889 over 75 ronden ging, totdat Kilrain ten laatste, rood van 't bloed uit vele wonden en volkomen uitgeput, gewoonweg in elkaar zakte Maar ondanks dezen primitieven stijl, waarmede de tegenwoordige bokssport zoo goed als niets meer gemeen heeft, stond in die dagen de titel van wereldkampioen-boksen toch zeer hoog in eere. Een strijd met een tragisch einde Sullivan bleef wereldkampioen tot 't jaar 1892. Hij werd onttroond door James Corbett, die wegens zijn James 11 raddoek. prachtigen stijl van bok sen „Gentleman-Jim" ge noemd werd. Toch was het niet op de eerste plaats de grootere kracht en behen digheid van Corbett, die Sullivan ten val brachten. In die jaren was het voorschrift geworden, dat voortaan met. handschoe nen moest worden gebokst en met deze „dingen" kon Sullivan absoluut niet over weg. Hij zelfweet zijn neder laag aan deze handschoe nen, die hem „gek maak ten", zooals hij beweerde. James Corbett was gedu rende vijf jaren wereldkam pioen-boksen. Hij moest in 1897 onder werkelijk tragische omstandigheden zijn titel afstaan aan Bob Fitzsimmons, die maar vijfenzeventig kilo woog. Veertien ronden lang hield Corbett zijn tegenstander volkomen in bedwang; hij speelde er mee als kat en muis. Toen wist Bob op 'n gegeven oogenblik den gevreesden slag op den solar plexus toe te passen ('11 bundel zenuwcellen achter den maagzak; deze slag is nog steeds het wapen der tegenwoordige boksers) en Corbett zakte als door den bliksem getroffen in elkaar. Men moest hem in z'n cabine dragen omhein bij te brengen en nauwelijks weer op de been rende Corbett, die zijn nederlaag niet kon verdragen, naai den ring terug met de bedoeling zich op Bob te wre ken. Echter: het is nooit zoo ver gekomen. De vader en moeder van James Corbett hadden de hand aan zich zelf geslagen; door de nederlaag van hun zoon totaal geruïneerd, verloren de ongelukkige ouders de macht over hun zinnen en schoten zich ter plaatse dood. Een tragisch einde van een sportwedstrijd, die op droevige manier bewijst waartoe sportver- dwazing kan leiden. Vergiftigd spuitwater Bob Fitzsimmons bleef slechts twee jaar wereld kampioen. Op 9 Juni 1899 verloor hij in de elfde ronde van James Jeffries. Het staat vast, dat het bij dit titelgevecht niet eer lijk is toegegaan. Fitzsimmons beweerde, dat tus schen de tiende en elfde ronde 'n snelwerkend vergif in zijn spuitwater was gedaan, want hij voelde zich 11a het drinken ervan plotseling onwel. Volgens volkomen betrouwbare getuigen schijnt dit inderdaad 't geval te zijn geweest. Fitzsimmons was in de elfde ronde niet meer te herkennen; hij bokste als een automaat, zonder overleg of bereke- .1 lax Baer, de ring-clown"

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 6