Roode Rusland Kodak PAN ATOMIC" Een onkaart'le een Elk licht is goed licht film 26 opwekkend - smakelijk - gezond - pittig Vervolg van bladzijde 23 Het avontuurlijke en romantische leven van een Britsehen spion in het als U Kodak „Panatomic" film gebruikt. Bovendien onder scheidt deze hoogst gevoelige film alle kleuren en de zeer fijne korrel maakt elke ver grooting mogelijk. Ook voor kleinbeeld-fotografie is Pana tomic" de aangewezen film. 1 erkrijgbaar bij alle Kodakhandelaren de echte, med» ,V S ctnale peperm VS". *erkV,«H volop en 9® energie nieuvre VAN SLOOTEN N.V. - LEEUWARDEN „0, ja, graag," antwoordde ik en ik gaf hem het pakje. „Goeden morgen," zei ik beleefd. „Ik zal zeggen, dat Iwan Iwanitsj gearresteerd is." De man gaf de deur vrij, maar keek me nog strak aan, toen ik de straat op ging. Ontmoedigd door dien tegenslag ging ik naar het ziekenhuis, waar ik Melnikof hoopte te vinden. Ik ging te voet, want de weinige trams, die er liepen, waren over- en overvol. .Melnikof bleek familie te zijn van een der dokters, maar hij was er niet. Hij was er één nacht geweest,, maar daarna niet meer, zei de oude vrouw in het, por tiershokje. Zou hem iets overkomen zijn? Ofschoon. hij zou wel méér schuilplaatsen hebben. Ik kon niets anders doen dan den middag afwachten en naar het geheime cafeetje gaan, dat hij me had uitgeduid. Ik liep langzaam de stad weer in. Overal zag ik schamelheid en vervuiling. Hier en daar waren groepen menschen, blijkbaar van beteren stand, dames en oude heeren in afgedragen kleeren, de vroege, sneeuw aan 't wegschoffelen, onder commando van een werkman, die als opzichter stilstond en niets deed. Kr lagen doodgeranselde paarden langs den weg de dames, die de straat moes ten vegen, waren niet sterk genoeg om ze weg te ruimen. Menig huis herinnerde me aan oude vrienden en meteen pijnlijk gevoel begreep ik, dat die nu dood waren. Er waren nog enkele win kels open, maar zonder Sovjet-permissie mocht niemand iets koopen dan propa gandistische lectuur, spotgoedkoop, en bloemen, fabelachtig duur. Soms zag je in een keldertje wat rottende groenten en fruit liggen en overschotjes biscuits en blikgoed. Bitter duidelijk sprak alles van gebrek en toenemende storing in 't normale leven. Ik had dolgraag een paar bezoeken ge bracht, maar begreep, dat het niet kon. Mijn sjofele kleeren. mijn baard en mijn haren, die vermomming stelde me in staat, hier te zijn, maar sneed me af van mijn vrienden. Toch ging ik een zijstraat bij de Liteiny-brug in en staar de lang en treurig naar zeker rijtje ra men. Was er een gezicht verschenen of had er maar een gordijn bewogen, mijn hart zou sneller geklopt hebben. Maar er kwam geen teeken van leven. Later hoorde, ik, dat degene, naar wie ik uit zag, maanden te voren plotseling ver dwenen was nooit meer iets van ge hoord. Zulke dingen gebeurden vaak in die dagen. Geen mensch sloeg er acht op. Achter me stond een oude bedelaar tegen een regenpijp te leunen, met zijn gezicht naar den muur. Hij snikte. „Wat is er, oompje?" „Ik ben zoo koud en ik heb zoo'n honger," klaagde hij zonder op te kijken. „Ik heb in drie dagen niets gegeten." Ik drukte hem wat geld in de hand. Hij nam het aan, maar keek me verwon derd aan. „Dank u," zei hij, „maar wat moet .ik met'geld? Hoe kom ik aan brood Ik gaf hem een stuk van het mijne en j liep door. En ik, dacht ik, hoe kom ik aan brood Nu dacht ik ineens aan dien bedelaar j in Kalisch, toen ik negen jaar te voren i Rusland was binnengekomen. Ik ging terug en gaf den ouden man de i rest van het broodje. Toen liep ik terug naar het station, j Daar was een buffet, had ik 's morgens j gezien. Maar ik vond er slechts snippers i haring op snippers zwart brood, waar- voor een buitensporige prijs werd ge vraagd. Ik ging zitten om te rusten. - dronk een slap aftreksel van een thee- surrogaat en las de Sovjet-kranten. De kreten om de schepping van een machtig rood leger, dat Europa en heel de wereld in revolutiebrand zou zetten. 's Middags ging ik naar het cafeetje, op de bovenste verdieping van een huis in een der zijstraten van de Nefski Prospekt. Ik belde, de deur ging op een kier open en ik zag een scherp en wan trouwig oog gluren. Ik zette mijn voel tusschen de deur en vroeg snel naar Melnikof. „Melnikof?" zei de stem. die bij hel oog hoorde. „Welke Melnikof?" De deur ging iets wijder open en ik stond voor twee dames, de eene (die van het oog) bedaagd en dik. de ander» jong en knap. „Hoe is zijn voornaam en vaders naam?" vroeg de jonge dame. „Nicolaas Nicolaewitsj," antwoordde ik. ,,'t Is in orde," zei de jongste dam» tegen de oudste. „Hij zei, dat er mis sehien iemand voor hem zou komen van middag. Komt u binnen. Nicolaa- Nicolaewitsj is hier Zaterdag even ge weest, en hij zou gisteren terugkomen maar we hebben hem niet gezien. Hij kan nu ieder oogenblik komen." Ik kwam in een kamer vol kleine tafeltjes, en tot mijn verbazing zette de knappe jongedame, Vera Alexan drofna, mij heerlijk gebak voor. Latei kwamen er nog meer menschen, allen blijkbaar bourgeois. Zij lachten en praat - ten luid en schenen geld in overvloed te hebben, want de lekkernijen waren peperduur. Het café was, zooals ik latei hoorde, een trefplaats der Witten, die, naar men beweerde, van geldmiddelen werden voorzien door agenten der ge allieerden. Vera Alexandrofna kwam bij me zit ten. Mijn excuus over mijn voorkomen wees ze af. „Zoo zijn we allemaal tegen woordig," zei ze. (Zelf zag ze er keurig uit.) Zij vertelde me, dat zij en haar moeder de zaak op gang hielden, door bedienden het platteland in te zenden om levensmiddelen te halen, maar zij leefden in een aanhoudende vrees voor ontdekking. Meermalen hadden de Roo- den den portier gevraagd, of er verdach te personen in het huis woonden, maar hij had hen weggewerkt, omdat Vera en haar moeder hem meel gaven. Zij ging weg, om voor haar andere PANORAMA. Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. Tezamen met een der periodieken De Stad Amsterdam. Groot Rotterdam. 'sGravenhage in Beeld. Ons Land. Ons Zuiden of Ons Zeeland - f 1.62 y, per kwartaal of f 0.12 y, per week. Franco per post f 1.75 per kwar'aal bij vooruitbetaling. Koloniën f 7.65 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van post- abonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureaux HAARLEM, Nassaulaan 51. Tel. Int. 13866. Giro nr. 142701). AMSTERDAM, N.Z. Voorburgwal 262. telefoon luiere. 35170. Giro nr. 97946. ROTTERDAM. Stationsweg 2a. Telefoon Inlerc. 50540. Giro nr. 101981. 'sGRAVENHAGE. Stationsweg 95, Tel. Inlerc 111666. (Tiro nr. 43141. UTRECHT. Biltstran» 142 Telefoon Interc. 13473. Giro nr. 1495»)7. 's HERTOGENBOSCH, Stationsweg 27. Telefoon Inlerc. 1215. Giro nr. 129750. MAASTRICHT. Stationsstruat 20. Tel. Jntcrc. 5851. Giro nr. 124690. VLISSJNGEN, Bail huisstraat 5, Tel. 81. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 26