HOFGEHEI9IEI Uit het intieme leven van tie grooten tier aarde door X. K. H. Prins CiirisloffH van Griekenland 28 Koningin Alexandra van Engeland, een tante van Phristoffel, die een ware verzamelwoede had van allerlei, zelfs waardelooze voorwerpen. De markies van Several, een intiem vriend van koning Eduard, was eveneens aan boord, 's Avonds, tijdens het diner de koningin zat tusschen hem en mij in werd het jacht plotseling door een hooge golf opgeheven, met 't gevolg, dat de koningin en de markies in een hoek van de eetkamer terecht kwamen. Kalverliefde met een drama tisch slot Engeland was ook het tooneel van mijn eerste romance, die echter nogal een dramatisch einde nam. Een der prinsessen der Engelsche koninklijke familie was ongetrouwd gebleven, zij was, zooals men dat daar noemde, „teleurgesteld in de liefde". In den loop der jaren werd zij de typische, „oude vrijster", die allen hetzelfde zijn, van konink lijken bloede of niet. Zij dweepte met de jeugd, maar zij interesseerde zich vooral voor verlovingen en trouwpartijen, terwijl zij zich met speciale voorliefde in andermans zaken mengde. Ik was nog maar pas in Engeland, toen zij er al op aandrong, dat ik zou trouwen en liefst zoo spoedig mogelijk. Zij kende zelfs een geschikte bruid: prinses Alexis, de dochter van den hertog van Fife. Zij wist mij ervan te overtuigen, dat, onze verloving de algemeene goedkeuring zou weg dragen. Ik was er zeer mee gevleid, want ik bewonderde prinses Alexis reeds vanaf 't oogenblik, dat ik in Londen kwam. Toch zou ik haar nooit een ernstig aanzoek hebben durven doen,laat staan haar vader over dit onderwerp spreken. De ongehuwde tante, nu geheel in haar element, verzekerde mij, dat alles in orde zou komen en een paar dagen later deelde zij mij triomfantelijk mede, dat zij voor mij een invitatie had bekomen om op Mar Lodge, het landg'oed van den hertog van Fife, te komen logeeren. Maar, ongelukkigerwijze, ver gat zij erbij te zeggen, dat zij deze invitatie had afgedwongen met de plechtige verzekering, dat ik in geen geval een aanzoek om de hand van zijn dochter zou doen. Integendeel, zij liet mij in den waan, dat op dit punt alles reeds in het reine was gebracht. Ik ging dus in zalige onwetendheid naar Schotland en een paar dagen later waren prinses Alexis en ik in het geheim verloofd. Maar na vier dagen besloot Alexis haar ouders toch met het blijde nieuws in kennis te. stellen. Op 'n avond, voor het diner, zag ik haar als een hang, schuldbewust kind de werk kamer van haar vader binnenglippen: toen ik haar 'n uur nadien ontmoette waren haar oogen rood en durfde, zij mijn glimlach niet te beantwoorden. Zij was een toonbeeld van volslagen wanhoop. liet diner verliep in ijzige stilte en na, afloop ervan werd ik in de werkkamer van den hertog geroepen. Ik beleefde daar het pijnlijkste kwartiertje van mijn leven De zomerresidentie ran den Engelsehen koning, het slot, Balmoral, waar de ontgoochelde minnaar, prins Ghristofjel, toevlucht, en raad, vond. Op eenentwintig-jarigen leeftijd bracht ik mijn eerste bezoek aan Engeland en ik was daar de gast van koning Eduard en koningin Alexandra. 't Was in den zomer van 1909, een tijdperk van voorspoed, vrede en kwistig amusement, gecen traliseerd in de groote Londensche huizen, die thans historie zijn, zooals Devonshire House, Lands- downe House en Gvosvenor House, waar iederen avond schitterende diners en bals werden gegeven voor een schare van beeldschoone vrouwen en talentvolle mannen. Het leven op 't Buckingham-paleis was een menge ling van de flonkering aan het Russische hof en het eenvoudige leven aan 't hof te Athene. Koning Eduard bracht mij en mijn neef (den tegenwoordigen koning van Griekenland, George IT), die in die dagen eveneens te Londen vertoefde, overal heen, maar spoedig begon ons jeugdig enthousiasme en uithoudingsvermogen hem te vermoeien. Hij wees toen sir Harry Stonor aan om ons op de uitgestrekte „ontdekkingstochten" te vergezellen. Ik ben er vast van overtuigd, dat de arme man toen wij „eindelijk" vertrokken, een rustkuur heeft moeten ondergaan, want in drie weken tijd heeft hij letterlijk niet kunnen slapen. Iederen avond waren er tooneel- uitvoeringen of partijen, waar wij met alle geweld heen wilden. Koning Eduard, die den naam had van Vrede stichter, omdat hij door zijn zonnig en zachtmoedig humeur zeer kalmeerend en bemiddelend wist op te treden, kon zich soms ontzettend kwaad maken. Zoo herinner ik mij, dat hij tijdens een diner, dat zou gevolgd worden door een bal, een beetje spinazie morste op zijn hagelwit overhemd. Met oen ruk vloog hij overeind, dompelde zijn beide handen in de schaal met spinazie en smeerde zijn heele over hemd daarmee vol. Toen hij de beleefde con Koning Eduard 1 IJ van Engeland, die tijdens n diner zijn hagelwit overhemd vol spinazie smeerde, toen hij er 'n beetje op gemorst had! Naast hem links: de latere koning George V van Engeland en rechts: de prins van Wales, de tegenwoordige hertog van Windsor. Koning Eduard morst spinazie Kalverliefde Caruso met '»i gebroken stem sternatie der gasten zag, begon hij op zijn aan stekelijke manier te lachen. „Och, ik moest mij nu toch verkleeden, waarom zou ik mij dan niet ineens flink toetakelen?" Koningin Alexandra had een ware verzamelwoede van zelfs de meest gewone en waardelooze voor werpen. Dok als zij op reis ging, nam zij steeds een deel van haar collectie mee. Het koninklijk jacht „Victoria en Albert" stond er vol van. Een keer geraakten wij in een hevigen storm voor de Noorsche kust. Koningin Alexandra bleef den geheelen nacht op en deed niets anders, dan de voorwerpen uit haar verzameling van den grond rapen en weer op de tafels zetten. Nauwelijks was zij er mee kla,»r of het jacht slingerde zoo gevaarlijk den anderen kant op, dat alles weer omver rolde en de koningin van voren af aan kon beginnen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 28