I lülifiS Een tijd ran tweedracht en broedertwist Een spoorbrug over de Potomac-rivier. De pionier- soldaten der noordelijke staten bouwden deze brug in negen dagen tijd op. De oprichting van dergelijke bruggen speelde een zeer belangrijke rol in de strate gische plannen der noordelijke legers. Er is wol geen land ter wereld, dat niet vroeg of laat in den loop zijner geschiedenis door een korteren of langoren burgeroorlog werd geteisterd. Ook de bevolking van de Amerikaansche staten heeft zulk een tijd van twee dracht en broedertwist gekend. Zoo was in den loop der vorige eeuw het slavenvraagstuk, dat sinds de voor- loopige regeling door het z.g. Missöuri-compromis van 1820 nog op een definitieve op lossing wachtte, de oorzaak van 'n langdurig en bloedig conflict tusschen noord en zuid. Het aantal van degenen in de Amerikaansche linie, die om ethische redenen ijverden voor afschaffing der slavernij, nam sterk toe, sinds het verschijnen van het beroemde boek van mevrouw Harriet Beeclier-Stowe, dat tot titel droeg: ,,De Negerhut van Oom Tom", liet boek werd letterlijk verslonden, maakte overal diepen indruk en won de openbare meening voor de afschaffing der menschonwaardige slavernij. In diezelfde jaren liet boek verscheen in 1852 kreeg men een verschuiving'der politieke partijen in de Unie. Er ontstond een nieuwe partij, die zich de republikeinsehe partij noemde en ijverde voor afschaffing van de slavernij. De aanhangers hiervan werden voornamelijk gevonden in de noordelijke staten. Met dit optreden der republikeinsehe partij hing evenwel ook in de zuidelijke staten, welke de meeste slaven telden, den slavenhouders het gevaar boven 't hoofd, dat ook in deze staten de slavernij zou worden afgeschaft. De plantagebezitters van liet zuiden, die met minachting op de Yankees, zooals zij de bevolking uit het noorden noemden, neerzagen, bereidden zich voor op een Generaal JJlysses Grant, in wiens handen in 1864 de leiding der noordelijke troepen werd gelegd. De foto werd genomen te City-Point, waar hij in den zomer van 1864 zijn hoofdkwartier vestigde. Van hieruit nam hij Petersburg en later Richmond in. President Abraham Lincoln en links ran hem generaal MeClellan. in het legerkamp Antietam. Links van president Lincoln ziet men den detective Allan Pinkertonchef van den geheimen dienst van Lincoln, die, na afloop van de krijgsverrichtingenhet, door hem beroemd ge worden detective-bureau Pinkerton vestigde. --A-,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 6