Met denzelfden zwier, waarmee de zwaar bewapende slaaf vroeger zijn heer en gebieder in het zadel hielp, opent hij thans het portier van het nieuwste Amerikaansche automobieltypewaarin de sjeik naar zijn paleis rijdt. Het transportmiddel is geëvolueerd, maar de gestalten hebben den glans van de gloedvolle romantiek uit het verleden behouden. „Van beker tot lippen is een heele afstand," zegt een Fransch spreekwoord. Maar van tent in het woestijnzand tot woon- en eetkamer van dezen sjeik is de afstand wellicht nog spre kender. Boven den schoorsteen hangt het portret van koning George V van Engeland en in den hoek rechts telt de groote staande klok langzaam en regel matig de uren, waarin de oude zeden en gewoonten, de romantische tradities van het oosten nog stand houden tegenover de inva sie der moderne beschaxnng. Links He sjeik gaat steeds gekleed als Bedoeïn en staat aan al zijn onder danen toe zijn paleis te betreden. Wars van alle ceremonieel, zonder eenig ander wapen dan het dunne bamboeslokje der kameeldrijvers, beraad slaagt hij gemoedelijk met zijn adjudant. Tijdens de receptie hurkt de lijfwacht langs de muren der ontvang zaal. Heze Bedoeinen zijn meestal slavendie van vader op zoon in dienst van de konink lijke familie zijn geble ven. Hun uitrusting is vrij primitief en bestaat uit oude geweren, dol ken met zilveren en zwaarden. iwtewf L- Ook de kanselarij van den sjeik draagt het moderne stempel. Tele foon, correspondentie kastjes. schrijfbureau, wandklok, petroleum kacheltje en schrijf machine alles spreekt van den nieuwen tijd, maar de ernstige, stoere gestalten in hun zwie rige dracht houden de herinneringen aan het verleden levendig.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 29