EEI STERVEND WtIW De kolonisatie van het Wilde Westen99 deed het eens zoo fiere Indianenvolk te gronde gaan Uit het land waar vroeger de Roodhuiden heer en meester waren. De beroemde Bryce Canyon van den Amerikaanschen staat Utah, het schitterendste voorbeeld op aarde van hetgeen de erosiekrachten aan schoonheid kunnen doen ontstaan. Deze kloof is een amphitheater in hoefijzervorm driehonderd meter diep in het veel kleurige zandgesteente uitgespoeld. WWe bladzijden, waarop het drama van het tot uitsterven gedoemde roode ras staat geschre ven, behooren niet tot de roemrijkste uit de kolonisatie- het westen. De vele roemruchte stammen van Pueblo- en Tao-Indianen, van Na- vaho's en Hopi's, van Mohikanen en Apachen, van Sioux, Comanchen en Dacota's, en hoe ze verder meer mogen heeten, waarvan schrij vers Opperhoofd ,,Rauw-eter" uit den stam der Zwartvoet-India- nen in dagelijksche dracht. Hij is een trotsch man en verschijnt slechts bij zeer plechtige gelegenheden of tegen hooge vergoeding in vol ornaat. als Fenimore Cooper en Karl May ons zoo boei end wisten te verhalen, ze zijn te gronde gegaan onder de alles nivelleeren- de pletrol der moderne blanke beschaving. Steeds verder werden de Kood- huiden teruggedrongen en «van hun jachtgronden verdreven. Wat er in de reservaten, welke hun als verblijf plaats werden toegewezen, nog van hen over is, is een volk zonder vaderland, in alle opzichten nog slechts een schim van het dappere en geharde krijgs volk, dat hun voorvaderen waren. Slechts enkelen hunner leven in grooten welstand. De overigen zijn niet veel meer dan verarmde reclame-objecten, die voor reclame-doeleinden door de toeristenbureau's der Bleekgezichten worden uitgebuit. En zoo sterft met het oude ras ook langzaam het sprookje uit, dat Indianenleven heette, en waarvan de foto's op deze bladzijden de met moderne invloe den vermengde romantiek in herinnering brengen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 2