LUX 'Kodak VERICHROME' DE MEDAILLES VAN OUDE VROUW DE Mio^eudcuwï TOILET ZEEP t Zijn kleinigheden film wOED£RSl - I» *>oornbo 18 door Eric Wilson Alle chocolade, waar DROSTE op staat, is lekker! Dat weet iedereen, die van iets lekkers houdt, opper best. Die naam DROSTE geeft U zekerheid, dat U waar krijgt voor Uw geld. Droste Pastilles één der heerlijkste chocola-tracta- ties, die U kunt koopen I ALTIJD WELKOM Spciarl plaatjes voor het album ..Het Water op! kan Uw verschijning zijn. Draagt U wei vol doende zorg. Uw gelaat te beschermen tegen de nadelige Invloed, die onze moderne levenswijze op onze huid uitoefent? Veront reinigde lucht op straat - duffe atmosfeer in keukens, winkels en kantoren, dit aiies maakt de huid droog en hard. En dan komen de rimpeis gauw. Neem tijdig de Juiste voorzorg, die Lux Toilet Zeep U biedt. Lux Toilet Zeep is meer dan een heerlijk geurende zeep: zij wordt speciaal bereid voor de verzorging van het gelaat. Zij zuivert de huid tot diep in de poriën en heeft een verzachtende en heilzame werking. Behoud jeugd en charme door hel gebruik van Tegen vermoeide huid 12/2CT.PER TABLET LTZ 146-021!>« Het is een paar jaar geleden. Ik lag in Dover met mijn sofeip en be zocht op zekeren dag in gezel schap van een kennis een heel oud winkeltje in liet havenkwartier, waar men specerijen verkrijgen kon, die over den heelen aardbol groeiden. Alles, wat ik aanschouwde, was antiek, het ex- en interieur van het winkeltje, de inven taris, alles, tot de winkelierster incluis, zou ik bijna hebben gezegd. Hoewel zij niet ouder was dan zestig jaar, was zij in de mode minstens zeventig jaar ten achter. En zoo zag ook de man eruit niet hot ringbaardje, dien ik in het kamertje op een crayonportret afgebeeld zag. Onder dat portret hing een glazen kastje met een twintigtal zilveren en gouden medailles, uitgereikt ter belooning van de redding van tientallen schipbreuke lingen. „Uw man, juffrouw?" informeerde ik beleefdheidshalve. De oude vrouw knikte. „Al tien jaar dood, meneer. Verongelukt met de reddingsboot, toen zij in een vliegenden storm uitging om de bemanning van een Letlander te redden, die voor de kust in nood verkeerde. Al die medailles heeft hij gekregen; hij had negenenvijftig menschen gered, toen zijn uur sloeg." Ik mompelde een paar deelnemende woorden, maar zij liet mij nauwelijks uitspreken. „Hier hangt mijn zoon," vervolgde ze, naar den wand achter me wijzend. „Hij zat zijn vader al dicht op de hielen met veertien medailles. Toch was hij pas dertig jaat, toen hij, drie jaar geleden, verongelukte. Ja, meneer, er gebeurt hier nogal eens iets onder de kust. Voor al in den herfst en het voorjaar kan het spoken en als de groote schepen het boliden, komen toch de visschers in de benauwdheid te zitten." Aan den anderen wand hingen twee crayonportretten en een foto van cabinetformaat. Onder het eene crayon was eenzelfde kastje aangebracht als onder het portret van den tegenover gelegen wand. Ik telde veertien me dailles, tien zilveren en vier gouden. „En dit is ook een zoon van me," ging de oude vrouw onmiddellijk voort, met een hoofdknikje naar het crayon ernaast. „Die is in den oorlog gebleven. Twee maal gedecoreerd...." Achter het glas van het portret, zaten twee medailles vastgespeld, het Engel- Bche Victoriakruis en de Fransche militaire medaille. „Hij was sergeant en zou bevorderd zijn tot luitenant, als hij zijn wonden te boven was gekomen, meneer. Maar dat heeft helaas niet zoo mogen zijn Op zijn sterfbed heeft hij het Victoriakruis nog gekregen." Er klonk berusting in de stem van de oude vrouw, maar geen oogenblik op standigheid of bitterheid. Zij droeg haar verlies gelaten en scheen even trotsch op de verdiensten en de heldhaftige offers van haar dierbaren als een Spartaansche heldenmoeder uit de oudheid. „Het leven heeft u wel zwaar beproefd," zei ik met hartelijke deel neming, „maar de zekerheid, dat zij voor het heil van anderen streden en vielen, moet u een troostrijke herinne ring zijn." „Dat is zij ook," stemde de vrouw toe. „Natuurlijk, als ik hier 's avonds zoo alleen zit, en ik overdenk mijn leven, dan schiet mijn gemoed wel eens vol. Maar als ik dan naar die medailles kijk en erbij bedenk, waarvoor zij die gekregen hebben, dan verzoen ik me maar weer met mijn eenzaamheid. Ze hebben niet nutteloos geleefd en ze zijn niei nutteloos gestorven, meneer." In weerwil van dat blijmoedig aan vaarden van de harde werkelijkheid zag ik haar verdacht met haar oogen knippen en ik haastte mij een wending aan het gesprek te geven, dit* minder droevige snaren in haar zou aanslaan, naar ik dacht. „En.dat is zeker ook een zoon van ut" wees ik naar het cabinetportret. Over het gelaat van de oude vrouw gleed plotseling een schaduw. „Ja," antwoordde zij met, een harde. stem. „dat is mijn jongste. Maar over hem zwijg ik maar liever Bij die woorden keerde zij zich bruusk om en een beetje geschrokken volgde ik haar in den winkel. Twee minuten later scheidden wij als oude bekenden en toen wij weer op straat liepen, keek ik mijn vriend eens aan. Ik hoefde hem niets te vragen. „Jim," zei hij kort. „Hij is dertig jaar. meen ik, en heeft er reeds zeven van achter de tralies doorgebracht. Op het oogenblik zit hij in de gevangenis in Londen. Diefstal, straatroof en dergelij ke dingen meer. Een zwakkeling en alle maal de schuld van den drank. Hij zal wel van kwaad tot erger vervallen en het zou me heelemaal niet verwonderen, als hij nog eens aan de galg zijn laat- sten adem uitblies. Als hij dronken is, ontziet hij zieh zelfs niet zijn eigen moeder te mishandelen." Toen begreep ik, waarom de oude vrouw liever niet over haar jongsten zoon sprak. Dit is jaren geleden, schreef ik hier boven. Kortgeleden echter leidde het toeval mijn schreden opnieuw naar het winkeltje. Ongetwijfeld was alles het zelfde gebleven, maar alles kwam mij nog antieker voor dan bij mijn eerste bezoek. Het was een aangename ver rassing voor me, dat de oude vrouw mij nog herkende. „Kom verder," verzocht zij hartelijk, toen zij had vernomen, wat ik wensohte. Ik trad de kamer binnen en onwille keurig ging mijn blik langs de wanden. Alles was er nog precies, zooals het in mijn herinnering aan mijn eerste bezoek voortleefde: een oude, door het leven zwaar beproefde vrouw, levend met haar medailles en terend op haar dier bare herinneringen. Ja. en tóch merkte ik plotseling een verandering op. Onder het portret van den jongsten zoon zat een medaille op het behang geprikt, een medaille met een blauw- armig kruis en een lintje in de nationale kleuren. De oude vrouw moest mijn verrasten blik gevolgd hebben, want zij trad dicht op me toe. „Ja," zei ze met oogen, die straalden van blijdschap, „er is nóg een medaille bijgekomen. Hij is van Jim en ik ben er trotscher op dan op een van de andere. Ik bekeek de medaille en zag tot mijn bevreemding, dat het een vertind blikken „Blue Cross" was, het insigne van do Engelsclie geheelonthouders. Maar ik voelde den harteklop van een gelukkige moeder in mijn keel, toen de oude vrouw besloot: „Hij heeft er een bitterder en held haftiger strijd voor moeten strijden dan een van de anderen, meneer. Want ge looft u maar, dat het moeite kost, zich zelf te overwinnen. En ihlarom ben ik zoo trotsch op die medaille. Zij is me liever, al is ze maar van blik, dan de mooiste gouden die het verschil uitmaken tusschen een bijzonder en een gewoon kiekje. Maar juist om die details goed te treffen, heeft U de nieuwe „Verichrome" film noodig, de snelwerkende, betrouwbare film, die U ook bij somber weer niet in den steek laat. II Verkrijgbaar bij alle Kodakhandelaren U WM ,eU re" je gezondheid ken, doo een bron van ge- "VS "oudheid- v8»; onder pd1 or Pannenborg Groningen- VAN SLOOTEN N.V. - LEEUWARDEN

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 18