1>IT COMPLET ZAL I PRACHTIC STAAX! Met beh ulp van onze handige knippatronen kunt U dit complet gemakkelijk zélf in elkaar zetten, evenals trouwens alle modellen uit „Zomerpracht 1938". Bezit ge dit schitterende modeboek nog niet? Bestelt het dan per ommegaande. Het zal Uw keus verge makkelijken en U veel geld hesparen. Prijs60 cent. 23 volgenden dag zei ik kern, dat ik naar Moskou ging, niet naar Finland. Begin December werd bet recher- cheurtje, wien Moerometz de taak had opgedragen, voor mevrouw M.'s bevrij ding te werken, erg zenuwachtig. Het probleem nam al zjjn gedachten in be slag. Ik bracht hem iederen dag een cadeautje sigaretten, suiker en boter, met behulp van Maria of in den ver boden handel verkregen om zijn huiselijke zorgen te verlichten. Hij had verschillende plannen in zijn hoofd, verklaarde hij, toen ik hem vroeg, hoe de zaken stonden. Eerst had hij gehoopt, den opsporingsambtenaar van de Tsjeka te kunnen omkoopen, om mevrouw M. als zijnde onschuldig vrij te laten. Maar dat bleek nu heel moei lijk te zijn, want 't werd nogal erg ge vonden, dat mevrouw M. voor een Engelsehe firma had gewerkt, met Moerometz samen, te meer, wijl zij Russin van geboorte was. Er bleven twee mogelijkheden over. Ten eerste: haar in de plaats te schuiven van een andere vrouw, die vrij werd gelaten; ten tweede: haar eenvoudig naar bui ten te smokkelen door omkooping der bewakers. „Ik heb gravin X vrijgekregen," zei de rechercheur, „door haar in 't vrou wentoilet een pas te laten vinden, op een anderen naam, waar instond, dat zij op een bepaald uur het Tsjeka-gebouw was binnengekomen en er vóór 'n aan gegeven tijd weer uit moest. Daar liep ze gewoon de straat mee op, en den pas gaf ze aan den ingang af. Dat klinkt eenvoudig, maar 't is nogal lastig, alles te schikken: den pas te bemachtigen, de schildwachten om te koopen, alles op tijd te krijgen en zoo voort." „En toen gravin X buitenkwam, wat toen?" vroeg ik. „Een vriend stond haar op te wach ten. U zou ook moeten zorgen, dat u op de plaats, die ik aan zal geven, klaar stond." Een paar dagen later gaf hij het uur aan: 18 December om 4 uur 's middags. Het hoofdkwartier van de Tsjeka te Petrograd stond in de Gorohowaya (Erwtenstraat) no. 2. Het was 'n groot grijs gebouw met een kleinen ingang, als het zwarte gat in 'n bijenkorf. Pein zend keek ik naar de ramen, toen ik er in de dagen vóór mevrouw M.'s bevrij ding voorbijging. Ergens daarbinnen zat mevrouw M., onbekend met onze plannen en ons werk, met vele ande ren eindeloos te wachten, te wachten, te wachten. In koude keldercellen za ten menschen met groote namen, zon der licht of lucht, vaak zonder voedsel; en zij verheugden zich, als men aan hen dacht en hun naam werd afgeroepen Dan maakte een genadige kogel een eind aan die foltering. In de grootere ver trekken zaten groepen mannen of vrou wen bijeengehoopt; zij hoopten of wan hoopten, maar iederen avond om zeven uur kwam de verschrikking. Eenieder wist: als nu de deur opengaat en mijn naam afgeroepen wordt, ga ik naar buiten, de eeuwigheid in. De 18e December 1918 daagde, bleek en rauw. De wind joeg in nijdige rukken om de hoeken der huizen, griste sneeuw mee en sloeg die kwaadaardig in de halfverborgen gezichten van reppende voorbijgangers. Tegen twaalven bedaar de het weer. Vol angstige spanning gin gen Maria en ik op weg, om een mantel voor mevrouw M. te koopen. Wij kwa men op de markt, waar zoovelen hun laatste eigendommetjes te gelde tracht ten te makenhier huishoudelijke voor werpen, daar speelgoed; de een een dozijn klontjes suiker, op de hand uit gestald, de ander een paar haringen. Wij gingen naar den oude-kleerenhoek, scherp oplettend, of er geen sporen kwa- R1JKS-MESSESTAD, DE STAD VAN HET BOEK EN DE MUZIEK, centraal in Duitschland gelegen, uitgestrekte parken en plantsoenen, het beroemde Völkerschlachtdenkmal. Bloeiend muziekleven (Gewandhausorkest en Thomaner- koor). Hier componeerde Bach en werd Richard Wagner geboren. Bekend om de internationale Messen. Duitsch uitgeverscentrum. Leipzig bezit uitstekende hotels en biedt iederen toerist een aangenaam en interessant verblijf. Wie Duitschland wil kennen, moet Leipzig gezien hebben. Inlichtingen en prosp. Duitsch Verkeersbureau, Kalverstraat lil, Amsterdam, alle reisbureaux en Verkehrsverein Stadtverkehrsamt, Leipzig. Model No. 90 verkrijgbaar in de maten 40- 42-44-46. Prijs 50 cent en 5 ct. voor porto. men van een overval. En spoedig von den wij, wat we zochten: een warmen mantel, die blijkbaar betere dagen had gekend; en de moede oogen van de aanzienlijke dame, van wie we hem kochten, gingen wijd open, toen ik on middellijk den prijs betaalde, dien zij vroeg. De rechercheur vertelde later, dat mevrouw' M.'s bevrijding bewerkt was langs den langen weg van den valschen pas. Hij beschreef uitvoerig, hoe zij uit haar kamer was geroepen, als om ver hoord te worden, maar in de gang naar het vrouwentoilet werd verwezen. Daar vond zij den pas, en daarmee, verbaasd maar gehoorzaam, was zij naar buiten gewandeld. Het heeft lang geduurd, voor me vrouw M. mij zelf haar gevangenis ervaringen vertelde; want al was ik do eerste vierentwintig men na haar ont snapping voortdurend bij haar, onze geesten waren vervuld met de vlucht en niet met herinneringen. Toen zij te Helsingfors aankwam,werd ze ziek, ten gevolge van het lange lijden en de overspanning. Door die ziekte en door den snellen en harden gang der gebeurtenissen was haar geheugen ver vaagd. Eerst later kwam zij goed te weten, hoe haar bevrijding in haar werk was gegaan. In ieder geval, den avond van den 18en December zat zij in de keuken van flat „no. 5", verzorgd door de trouwe en toegewijde Maria. Maar niet voor lang. Er was geen tijd te verliezen. Het was gevaarlijk voor mevrouw M., ook maar één nacht in de stad te blijven. Ik had besloten, haar dadelijk de grens over te smokkelen, dus wij moesten onmiddellijk op weg. Maria stond bij de deur te schreien, toen wij de donkere steenen trap af gin gen. Mijn gezellin had den mantel om, dien we dien ochtend hadden gekocht. ,,Ik zal u Warwara noemen," zei ik haar. „Noemt u mij Wania en als we soms aangehouden worden, breng ik u weg naar 't ziekenhuis-" Wij zochten een slee en reden naar het afgelegen Okhta-station, vanwaar ik Moerometz had zien vertrekken. Het recliercheurtje stond op het perron, echt in zijn schik met het welslagen van zijn plan. Ik bedankte hem hartelijk en gaf hem het pakje geld, dat Moerometz me had toevertrouwd, en ik voelde, dat hij althans op dat moment niet allereerst aan het gewin dacht. „Kom, Warwara!" riep ik mevrouw- M. toe. Ik trok haar mee naar den trein en een aangekaakten goederenwagen in. „Voorzichtig een beetje, Wania!" riep mijn gezellin, toen ik haar optilde en op den vuilen vloer deponeerde. „Opschieten," antwoordde ik. „Hier, pak de tasch aan," en ik gaf haar het pakje sandwiches, dat Maria gereed had gemaakt. „Als er iets gebeurt,," fluisterde ik in 't Engelscli, toen we goed en wel binnen waren, „zijn we „speculanten", die op proviand uitgaan dat doen ze hier zoowat allemaal." De menschen vochten, om in den wa gen te komen in een paar minuten was die benauwend vol; en nog smeek ten er tientallen, iets „op te schikken" en „nog één plaatsje" te maken. Hoe 't ging, wisten we niet, maar de deuren gleden dicht, en we zaten in 't pikke donker, en wachtten maar. Er zaten wel een honderd menschen in den wagen, maar toen de deuren dicht waren, hielden alle gesprekken op. Tot het vertrek van den trein was de stilte griezelig. Er was alleen een jongen, die hoestte, lang en schrapend. Toen de trein reed, kwam er een kaars tevoorschijn en rondom het flikkerende vlammetje aan Vervolg op blz. 26. Bestellingen kunnen als volgt geschieden door bemiddeling van Uw agent of bezorger; door girostorting op No. '293631 door toezending van het bedrag per postwissel of in postzegels aan PATRONEX KANTOOR P A N O R A Nassauplein 1 - Haarlem En het zal U heel wat minder kosten dan het werkelijk waard is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 23