Waarom smmah TnM! Agta Karat NATIONALE TELEGRAMMEN "Neu de handig- Agfacf}®*; film 31 Korporaal Johnson verliest een weddenschap floor Ketl JPittock JBLTiemand wist zich later te herin - neren wie korporaal Johnson het eerst had uitgedaagd. Noch wist iemand hoe het gesprek eensklaps zoo'n onverwachte wending genomen had. Er was een fuif in de militaire vliegcantine van Spokane en als ei- gefuifd werd, was het verboden over de vliegerij te spreken. Maar plotseling klonk de zware stem van korporaal Johnson hoog boven het rumoer uit. „Top, ik neem de weddenschap aan. Dick en ik gaan naar boven en. „Hallo, lui, wat is er aan de hand?" kwam een oudere luitenant-vlieger op het rumoerige groepje toe. „Wie hoor ik daar zeggen dat hij naar boven wil? Jullie halen toch geen dwaasheden uit f" „Johnson gaat naar boven, luit," grinnikte sergeant Cormick. „Hij zat te snoeven dat hij in het vliegkamp Seattle alle eerste prijzen weghaalde als waarnemer en richter. Maar in Seattle oefenen ze alleen op vaste doe len. Dat is een kunstje dat een kind ook kan. Maar op een bewegend doel „Ik neem het aan," viel korporaal Johnson hem koppig in de rede. „Ik ga met Dick naar boven en jullie sturen een auto de vlieghei op. Als ik hem niet binnen een uur ontdek en drie treffers maak van de zes oefeningsbommen, ver speel ik een rondje." Er ging een hoeraatje op, maar lui tenant Anderson schudde het hoofd. „Zouden jullie het wel doen, jongens? Jullie bent nogal opgewonden en. „En Dick is de beste stunter van de heele Amerikaansohe luchtvloot!" schreeuwde korporaal Johnson en daar op ging er zoo'n gejuich op, dat Ander son zich hoofdschuddend bij de geschie denis neerlegde. „Als je er maar om denkt de grens niet over te gaan," waarschuwde hij. „De Canadeesche grenspolitie kijkt scherp uit naar smokkelaars en ze aar zelen niet lang, om je een kogel in je body te schieten." Het was een donkere, maanlooze Februari-avond. Sergeant Humphrey zat in de cockpit van den lichten bommen werper. Korporaal Johnson zat achter hem, met zijn oog aan den kijker van het richtvlak, één hand aan den knop van het zoeklicht en de andere aan den handle voor den uitlaat van de oefe ningsbommen sterke papieren zak ken, gevuld met zes kilo roet. Met een snelheid van tweehonderd kilometer vloog de AM 17 boven de vliegheide, begrensd door de Clarke-rivier, de Ca nadeesche grens en de spoorlijn naar het noorden en het westen. Sergeant Humphrey vloog in een breede baan licht, die van links naar rechts en van rechts naar links scheer de. Van een hoogte van zestig meter viel een auto ternauwernood te onder scheiden in het grauwe veld. Maar Johnson had een scherp oog en de vliegheide besloeg nauwelijks vijftig vier kante kilometers. Systematisch zochten de zoeklichten het terrein af. Rechts pinkelde een dubbele guirlande van lichtjes aan de rivieroevers, links de dungezaaide lichtoogjes van den spoor weg, en vooruit waarschuwde een lange rij roode lichten voor de grens tusschen den staat Oregon en Canada. Humphrey had een half uur op en neer en zigzag gevlogen, toen hij zijn hoofd eens omwendde. „Je bent toch niet in slaap gevallen schreeuwde hij boven het geronk van den motor uit. Johnson liet geen oog van den kijker los, doch zwaaide even met zijn hand, ten teeken dat hij nog niet flauw ge vallen was in zijn vermoeiende houding. Hij tuurde scherp de duisternis in: die lui van Spokane zouden weten dat hij zijn vak verstond. Hij was hier om de sergeantsstrepen te verdienen en in Seattle wachtte een meisje, met wie hij liever vandaag dan morgen zou trouwen. De AM 17 was voor de tweede maal van de grens teruggekeerd, toen John son zich plotseling een schreeuw liet ontsnappen. Op honderd meter af stand vóór hem raasde een grijze auto de hei over in een wanhopige poging om aan het zoeklicht te ontkomen. D4ar had hij 'm „Duiken," gilde hij zoo hard hij kon. Humphrey dook als een visch de diepte in, doch trok een halve seconde later het toestel vlak. Johnson had den auto precies vóóruit in het oculair van zijn kijker en trok plotseling den handle van den uitlaat over. Het volgende oogenblik zag hij een zwarten nevel rond de kleine, bewegende vlek, die zich als razend over het terrein bewoog. In een fractie van een seconde was hij het beeld voorbij, maar in dat ondeel baar oogenblik zag hij nog iets anders ook in het zoeklicht. De auto sloeg over den kop: de chauffeur had zóó sterk geremd, toen die roetwolk voor zijn oogen optrok, dat de achterwielen den grond loslieten. Johnson verkilde van schrik. Hij sprong op en greep Humphrey bij den schouder. „Dalen," schreeuwde hij schor. „De wagen is omgeslagen...." Humphrey was even geschrokken als hij. Hij cirkelde werktuiglijk in het rond, koos een landingspunt in de na bijheid van den auto, waarboven nog altijd een zwarte wolk hing en streek eenige oogenblikken later neer. Johnson was de eerste, die op den grond sprong. Hij snelde op den auto toe, doch op hetzelfde oogenblik dat hij binnen den lichtkring van de koplantaarn van het toestel kwam, klonken er snel achter elkaar vier schoten. Het vierde trof hem in zijn zijde. „Dat is niet eerlijk," zei Johnson met een verwensching en daarop zonk hij bewusteloos ineen. Toen korporaal Johnson zijn oogen opsloeg, lag hij in de cantine. Hij her kende den militairen dokter aan zijn zij en zag als door een nevel de kamera den van dien avond. Hij had een flauw gevoel in zijn maag en heel vaag herin nerde hij zich iets van de weddenschap en een auto. Hij dacht dat Humphrey gevallen was. „Ik. heb de weddenschap gewon nen. stamelde hij, den kring rond starend. De dokter gaf hem antwoord. „Je hebt de weddenschap verloren, korpo raal Johnson. Maar toevallig heb je een diamantsmokkelaar gevangen. De douane had allang op hem geloerd, maar ze hebben er nooit aan gedacht, dat hij zoo brutaal zou zijn de grens te pas- seeren over het onverlichte en onge baande vliegveld. Hij heeft zijn been gebroken bjj die geschiedenis van van avond, maar je bent er zelf ook niet zonder kleerscheuren afgekomen. Je kunt je verlies echter met een gerust hart dragen; je hebt tienduizend dollar premie verdiend aan wat ze in zijn auto vonden geen ander insectenmiddel zoo doodeiijk is ais FIIT Flif doodt beslist, omdat Flit een combinatie is van onovertroffen insectendoo- dende middelen. Elke bus Flit bevat een product, waarvan de krachtige wer king bewezen is. Eisch dus Flit en weiger ieder twijfel achtig namaakproduct. De Fl it-soldaat is U w waa rborg VERTEGENW.: KERKHOFF Co. - NASSAUKADE 373 - AMSTERDAM Een hechte nationale band Tusschen Indië en Nederland Nationale telegrammen kosten slechts 20 ct. per woord (met een minimum van 20 woorden: f 4. Nationale telegrammen worden afgele verd in den morgen van den tweeden dag, volgende op dien van aanbieding. beet* c»»«oor met

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 31