SPAANSCHE ARMADA DRIEHONDERDVIJFTIG JAREN GELEDEN WERD DE DOOR DE ENGELSCHEN EN NEDERLANDERS VERSLAGEN 9 Augustus 1588 werd de noodlottige dag voor de onoverwinnelijke vloot". Van vier uur morgens tot zes uur 's avonds werd onafgebroken gevochten. Tiet admiraalss< hip der Eugclschc vloot, met lord. Howard of Effinghamentert "1. Spaanache schip van Don Alouzo da Leyva. Hij wilde zijn staat herscheppen in een wereldmonarchie! Om dit doel te bereiken moest hij eerst het vijandige Engeland aan zijn macht onderwerpen en in de Nederlanden den opstand be dwingen. Het was don koning een doorn in het oog. dat in deze landen het protestantisme zich zoo snel verspreidde. Philips II besloot een ontzaglijke vloot te bouwen, een drijvend bol werk, waarmede hij de scheepjes van zijn tegenstanders, zonder veel moeite, zou verpletteren. In het jaar 1583 begon hij serieus met de voorbereidingen om Enge land aan te vallen. - Al sedert jaren hadden de Engelschen het hem lastig gemaakt. Als zij de kans kre gen, beroofden ze de Spaan fiche zilvervloten en ook de alleenhandel van de Spanjaarden op de Indien werd telkens door de Engelschen be dreigd. Aan de strooptochten van „de zeehonden", zooals de Engel- sche kapiteins zich noemden, moest een eind gemaakt worden. Vooral „ridder Draek", dien koning Philips als een der gevaarlijkste zeeroovers beschouwde, wilde hij onschadelijk maken. Merkwaardig is, dat het juist deze gevreesde Francis Drake was, die later, als een der vooraanstaande bevelhebbers op de F.ngelsche vloot, een belangrijk aandeel zou hebben in het verdrijven van de Spaansohe Armada. De koning begon dus uit voerig met zijn raadgevers de plannen te bespreken. Menige raadsheeren, zooals Don I'cdro de Olivares, wilden direct met de gigan tische vloot naar Engeland stevenen. Na de vijande lijke zeemacht verslagen te hebben, zouden de Span jaarden in den mond van de Theems landen en met Duizenden Spanjaar den verloren het leven. Prachtige zeekasteelen verdwenen met hun schatten in de golven. De wereld mat lit wan Spanje was qeknakl J)e hertog ratt Medina Sidonia. de opperbevelhebber der S/taan - sehe ..Onoverwinnelijke viool,". behulp van den hertog van Panna, die inmiddels met een leger uit de Nederlanden zou zijn overgestoken, konden zij gemakkelijk Londen in bezit nemen. Alexander Farnese, hertog van Panna, opperbevelhebber van de Spaansohe legers in de Nederlan den, en Alonzo de Bassano, markies van Santa Cruz, de houwer van de onoverwinnelijke vloot, waren niet alleen grand-seigneurs met deftige, welluidende namen, maar ook mannen, die kruit gero ken hadden en uit ondervinding w isten, dat roem meestal duur be taald moet worden. Zij begrepen ook, «lat een zeeoorlog met zeeva rende naties als Engeland en de Nederlanden geen kleinigheid was en (lat men zeker niet beginnen moest met de vijanden te onder schatten! De markies van Santa Cruz achtte de zee ten noorden van Calais totaal ongeschikt voor het aanvallen met groote schepen. In de eerste plaats was het noodig zich, als steunpunt, te verzekeren van een belangrijke haven in Holland of Zeeland. Als eerst de Nederlanden onderworpen waren, zou de koning nog altijd een aan val op Engeland kunnen beramen. Ook de hertog van Panna pleitte voor het bezit van een veilige haven in de Nederlanden en Juan de Idiaques, een raadsheer van naam en gezag, waarschuwde den koning met klem tegen dezen onberaden tocht, die naar 'zijn idee op een mislukking zou uitloopen. De koning stond eeuigen tijd in twijfel, maar spoedig bleek uit zijn beslissing, dat er hij den eerzuchtigen en zelfingenomen monarch voor gezonde en welover wogen gedachten van wijzere mannen geen plaats was en. de Engelschen en Nederlanders hebben er wel bij gevaren Met liet bouwen van de vloot en de verdere organisatie werd begonnen. Natuurlijk hadden de Spanjaar den hun plannen niet voor de Nederlanders en Engelschen geheim kunnen houden. Koningin Elisa beth hechtte eerst echter weinig ge loof aan de alarmeerende geruchten Zij meende, dat de oorlogssche pen, die in Spanje gebouwd werden, gebruikt zouden worden om de West-Indische koopvaardijvloten te beschermen en Farina's schepen waren, volgens haar, bestemd om Vlissingen te veroveren. Toen ech ter de werkelijke bedoeling van Philips II uit verschillende be trouwbare bronnen bevestigd werd. begon zij te begrijpen, dat de Spaansohe koning liet met zijn nieuwe oorlogsbodems tocli wel op haar en haar volk gemunt kon hebben. Nauwelijks werd dit in Engeland bekend, of heel het volk, protestanten en katholieken, stond als één man achter haar. In aller ijl begon men met bet gereed maken van leger en vloot, )ok de mannen van de Staten der Nederlanden en prins Maurits waren niet stil blijven zitten. Ri viermonden en zeegaten werden versterkt. Zeeland alleen leverde al negentig schepen, die onder com - ïnando stonden van den viee-admiraal Joost de Moor. In Holland werden overal korporaalschappen opgericht. Schepen waren er in overvloed. Van de bijna tweeduizend koopvaardijschepen, die bewapend konden worden, koos men er veertig of vijftig uit, die voorzien werden van zeesoldaten, matrozen en wapens. Een duizendtal kanonniers en een grooten voorraad buskruit stonden de Staten aan Engeland af. De Hollandsclie schepen voeren uit onder bevel van I'ieter van der Does en Johan van Wassenaar en de gelieele leiding van de Zeeuwsche en Hollandsclie vloten was toevertrouwd aan Justinus van Nassau. Ook de andere gewesten van de linie stonden gereed liet land te verdedigen. Kustlichten werden gedoofd en tonnen en bakens liet men wegruimen. Tot ver in zee lagen wachtschepen, waarop de bemanning door vlaggen en lichten de komst van den vijand naar Koning Philips van Epanje. die zijn staat wiUle herscheppen in een wereldmonarehie en daartoe eerst Engelanti en de Nederlanden tuin zijn macht traehtte te onderwerpen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 6