"VS' BON Dat is Ulo®®'"1" Rootle Rusland Ir goed verzorgd uitzien, goed-gekapt zijn SHAMPODOR ZWARTKOP WaaUTablitt^n 26 V oelt U voor een artistiek of technisch beroep? Volg dan een van onze uit gebreide, schriftelijke opleidingen tot Reclametekenaar (-tekenaresse) en Ontwerper (Ontwerpster), Etaleur (Etaleuse), Modetekenaar (Modetekenaresse), Bouwkundig tekenaar, Machinetekenaar, Electrotechnisch Tekenaar, Meubeltekenaar of Scheepsbouwkundig Tekenaar. Vraag tevredenheidsbetuigingen. Les sen voor hen, die de lagere school bezochten en voor gevorderden. Laag maandelijks lesgeld. Tekenbenodigd heden gratis. Leiding van bevoegde en bekwame leerkrachten. Gratis hulp bij sollicitatie en vestiging. Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A. S. S. O., dir. J. van der Bij, hoofdonderwijzer, Nieuwe Plein 31, b/h Station, Arnhem. Gebruik onderstaande bon of schrijf een brief. Ik verzoek, zonder enige verplichting, inlichtingen omtrent de cursus voor Naam Straat en nummer Woonplaats Leeftijd vS". heerlik* intens 'eng®®**11*6 energie- - KooP4 ee"S che 2 .vs- VAN SLOOTEN N.V. LEEUWARDEN Het avont uuvlij he en romantische leven van een Britse hen spion in het Vervolg van bladzijde 23 Wij werden snel vrienden. Hij had van Melnikof's verdwijning niets kunnen begrijpen. Zorinsky? Nooit van gehoord - maar namen zeiden niet veel. Hij vond het vreemd, dat zoo'n hooge prijs werd geëisekt voor zijn neef, en hij vond het onverstandig, alles vooruit te geven, maar het verheugde hem toch, dat er kans bestond op zijn bevrijding. Na ieder bezoek bij Zorinsky ging ik den dokter het laatste nieuws over zijn neef vertellen. Dat was helaas niet veel, want Zorinsky wende zich aan, ont wijkende antwoorden te geven. We waren in de tweede helft van Januari, en nog was er niets beslist. Zorinsky gaf me tal van inlichtingen over de indus trie en de administratie en geheime orders aan leger en vloot (ik maakte daar dankbaar gebruik van in mijn rapporten) maar als ik over Melnikof begon, kwam er: „0 ja—-over een paar dagen zal ik wel iets hooren;" of: „De man, die me op de hoogte houdt, is de stad uit," en zoo voort. Er was nog iets, dat me zorg gaf. Zorinsky toonde zich steeds nieuws gieriger naar de plaatsen, waar ik heen ging, als ik niet bij hem bleef. Ik sprak met den dokter over mijn ongerustheid. „Het ergste is, dat hij den pas gezien heeft, dien ik gebruik," legde ik uit, en ik vertelde de geschiedenis van de vrijstelling. Ik liet den dokter dat docu ment zien. „Zoo, zoo," zei hij knikkend, „die meneer Zorinsky is wel een vriend, waar je wat aan hebt!" „Jawel, maar ik vind 't niet prettig, dat hij den naam op mijn pas weet," hield ik aan. „Kon ik maar een anderen pas krijgenWat zou Melnikof in zoo'n geval doen, denkt u?" Hij dacht na. „Ik ken een paar vrien den van hem," zei hjj. „Die hadden een heele organisatie om aan papieren te ko men, echte of valsche, maar de zaak ligt nu allemaal uit elkaar." Hij keek mijn papieren nog eens door. „Maar wat schiet u met een anderen pas op!" vfoeg hij. „Op die vrijstelling staat de naam Kry- lenko, dus u moet toch Krylenko blij ven heeten!" Ten antwoord haalde ik een politiek geschrift uit mijn zak, en tusschen twee onopengesneden pagina's uit trok ik het blanco vrijstellingsformulier. „Kunt u tooveren?" riep de dokter bewonderend. Ik vertelde hem de verbazingwek kende geschiedenis van het dubbele papier. „Dan zal ik zien, of ik iets aan dien pas kan doen," zei de dokter. „Tusschen twee haakjes," ging hij voort, „als u 't geen onbescheiden vraag vindt kost Zorinsky u veel geld?" „Hij zelf! Heel weinig. Buiten 't geld voor Melnikof heb ik hem nu en dan kleine bedragen gegeven voor onkosten. En ik betaal wat ik bij hem opeet dat heb ik zelf zoo gewild. Zijn vrouw heeft een cadeau van me gehad met Nieuw jaar. En ik heb hem het geld gegeven, dat hij vroeg voor Melnikof's zuster." „Melnikof's zuster?" riep de dokter uit. „Hij heeft geen zuster!" Geen zuster? Waar bleef dat geld dan? Ik herinnerde me, dat Zorinsky me eens gevraagd had, of ik hem Engelsch geld wou geven. Dit vertelde ik den dokter. „Pas op vriend, pas op!" zei hij. „Je vriend Zorinsky is ongetwijfeld een han dige en nuttige vriend. Maar ik ben bang, dat u dóór zult moeten betalen voor die niet bestaande zuster van Melni kof. hij mag niet weten, dat u bent ingelicht!" Een paar dagen later vertelde de dok ter me, dat hij een vroegeren vriend van Melnikof had gevonden, een zekeren Sjoera Marenko. Die had weer een vriend, Markow geheeten, tijdelijk amb tenaar op het telegraafkantoor te Petro- grad, pas uit Moskou gekomen. Nu was de vrouw van Markow te Moskou ziek geworden, en hij had veflof gekregen om terug te gaan. Sjoera had tegen Markow gezegd: „Wat zou je willen hebben om je pas te verliezen per ongeluk?" Na wat loven en bieden hadden ze dit afgesproken: als Markow zijn spoor kaartje had om dat te kunnen krijgen moest hij zijn pas toonen kreeg Sjoera het verlangde document. Te Moskou zou hij beweren, dat hij het op reis verloren had. Nu had de dokter dien pas; den naam had hij met zijn schrijfmachine, die van 't zelfde type was, in Markowitsj veranderd. Een portret hoefde er niet meer op de foto's waren te duur. „Alsjeblieft," zei de dokter. „Een kant en klaar paspoort ten name van Alexander Markowitsj, als u 't hebben wilt." Hoe moest ik hem danken? Hij had evenveel voor me gedaan als Zorinsky maar in hoe heel verschillenden geest Andermaal haalde ik het blanco formulier uit zijn schuilplaats. Binnen 't uur had ik er alle bijzonderheden op ingevuld betreffende Alexander Marko witsj, klerk bij de posterijen, en de handteekeningen overgetrokken. Ik was nu de gelukkige bezitter van twee stel papieren. Het paspoort van „Marko witsj" was nog drie maanden geldig, dus tot eind Mei was ik veilig. Ik begon over mijn costuum na te denken. Niemand lette veel op zijn klee- ren, want niemand kon iets nieuws krij gen, maar ik vond het beter, dat de klerk der posterijen er anders uitzag dan de employé van de Tsjeka. Ik had trouwens nog andere kleerenzorg. Ik kon onmogelijk de overhemden en het onder goed blijven dragen van menschen, die zelf haast niets meer hadden. Menigmaal dacht ik aan de garderobe, die ik een jaar te voren op mijn eigen kamers had achtergelaten. Maar hoe moest ik daar binnenkomen, in mijn vermomming en met een aangenomen naam? Ik wist niet eens, of mijn huishoudster er nog was, of de flat misschien doorzocht, gesloten, door arbeiders in beslag genomen was. Ik moest maar trachten daar achter te komen. Ik riep de hulp in van Waria, die mij met Stepanofna, zooals men zich her inneren zal, mijn eersten dag in Petro- grad onderdak had gegund. Zij was de eerste, aan wie ik mijn Engelschen naam mededeelde, met de noodige plech tigheid en met de allerernstigste waar schuwing, dat niemand hem weten mocht, zelfs Stepanofna niet. Mijn ver trouwen maakte merkbaar indruk op het meisje. Gewapend met een briefje aan mijn huishoudster, zoogenaamd door een vriend van mij geschreven, trok Waria op onderzoek uit. Zjj kwam terug en vertelde. De voor deur had zij op slot gevonden, zij was achterom naar binnen gegaan, had op de trap niemand ontmoet en lang ge beld. Een vrouw was door een kier van de keukendeur komen gluren en had eerst heftig geloochend, dat zij Engelschen draagt er in betrekking toe bij, sym- phatie te wekken en vooruit te komen. Een aardig kapsel komt dan pas tot zijn recht, wanneer Uw haar mooi glanst, wat U bereikt met een was- sching met Zwartkop "Shampodor". 'Shampodor" is zeep- en alkalivrij; kalkzeepneerslag en alkalische opzwel ling blijven dus achterwege. Uw haren krijgen een mooien, natuurlijken glans, blijven elastisch en gezond, wat zeer belangrijk is voor den goeden vorm en de houdbaarheid van het kapsel! "Shampodor" voor iedere haarsoort en Shampodor Blond" voor blondines, per pakje 20 ct. Beide soorten ook vloeibaar in flacons van 35, 85 en 125 ct. I Df wanneer U haast hebtï\ kunt U in 3 minuten mooi haar bekomen door f Zwartkop Droogshampoo de spoedhaarwassching zonder de gegarandeerd alkulivrife shampoonf PCtUwaardie hoofd- De dokter maakt JjH onderscheid tus schen migraine, neuralgische, gas- tr'sche en andere soorten hoofdpijn. L Zij zijn alle even kwellend en afmattend. Wacht niet, tot het bonst in Uw hoofd; zoo dra U dat zware gevoel en die dofheid bemerkt, neemt dan een „Spalt-Tablet". En wat het voor naamste is: „Spalt Tabletten" heb ben geen versuffende werking, integendeel, helder en opgelucht gaat U na korten tijd weer aan den arbeid. Bij ieder buisje van 20 „Spalt Tabletten" ontvangt U een zak-etui, ten einde steeds eenige tabletten bij de hand te hebben. Prijs: 10 tabletten f 0.50, 20 tabletten f 0.90. Bij alle apothekers en drogisten verkrijgbaar. Hoofddepot: Dr. H. Nanning, Den Haag, Korte Poten 7a.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 26