HOEGEHEIMEN 1 Uit het intieme leven van tie grooten der aarde Op den dag der verloving....! V.l.n.r. prinses Olga, prins Paul van Joegoslavië en hun zoontje, de moeder van prinses Marina, prins George en prinsesMarina, zijn verloofde. De foto werd genomen op 'f kasteel van prins Paul, gelegen in een schitterende omgeving. „Ik snap niet waarom Olga met liem moet trouwen als zij in het geheel niet van hem houdt. Als mij zooiets overkwam, dan.. Haar moeder onderbrak haar lachend, „lit den mond van kindereu en...." liet werd Olga toegestaan de stem van haar hart te volgenKroonprins Frederik keerde naar Denemarken terug en trouwde daar na enkele jaren met de charmante prinses Ingrid van Zweden. Olga ontmoette prins Paul van Joego slavië en zij raakten beiden verliefd op 't eerste gezicht. Hun huwelijk is een der gelukkigste die ik ken. Paul, vlug van geest, temperamentvol, artistiek en een echte idealist, is juist de echtgenoot, dien Olga hebben moest. Zij is vroolijk, wat filoso fisch van aard en door en door zakelijk. Elizabeth, de tweede zuster, logeerde bij hen op het. juweeltje van een kasteel te Bohinj in de Julische Alpen en zij ontmoette daar graaf Toerring, een knappen, jongen Beier. Een paar maanden later waren zij getrouwd. Een vrqgevocliien prinses In den zomer van 1934 bevond ik mij te Rome, toen ik een geheimzinnig S.O.S. kreeg van prins Paul van Joegoslavië. „Neem den eersten trein den besten en kom naar Bohinj," schreef hij me. „Wij hebben je raad noodig in een zeer ernstige aangelegenheid." Daar ik me werkelijk ongerust maakte, vroeg ik een telefoongesprek aan en mijn nicht Olga kwam aan 't toestel. „Marina logeert op '1 oogenblik bij ons," deelde zij me in 't Orieksch mede, „en de volgende week door K. H. Prins Chri stoffel van Cs rick en laml Marina bleef alleen achter bij haar ouders en zij werd zoo'n knappe, innemende ver schijning, dat zij, naar Nicolaas na 'n kleinen woordentwist 'ns bitter opmerkte: „alles gedaan kon krijgen waarop zij haar zinnen had gezet". Zij was de meest vrijgevochten prinses van Europa. Ze ging schilderkunst studeeren in Parijs, waar zij op kamers woonde en 't grootste deel van haar tijd doorbracht. Zij ging steeds op haar eentje uit, maakte gebruik van bussen en den ondergrondsche zooals duizenden andere meisjes. Zij zat in die dagen maar krap in haar geld en op die manier leerde zij dingen, waarvan een prinses in gewone omstandig heden niet eens durft droomen. Ze leerde koken, stoffen, bedden opmaken, bloemen schikken en. goedkoope jurken dragen; maar zij deed 't met zoo'n charme, dat deeenvoudige toiletjes toch door een modekoning speciaal voor haar schenen ontworpen. Op deze manier leerde zij onafhankelijk te zijn en de menschelijke natuur beter begrijpen dan vele anderen. Marina is dikwijls verkeerd beoordeeld door men- schen, die haar niet volledig kennen. Op hen maakt zij soms, geheel buiten haar schuld, den indruk van hooghartig te zijn. Diep in haar hart is zij zoo na tuurlijk en gevoelig als men slechts zelden aantreft; haar eigen moeilijkheden schat zij licht, terwijl de nooden van anderen haar erg aangrijpen. Tijdens een van haar bezoeken aan Engeland ontmoette zij prins George en zij voelden zich van liet eerste oogenblik af tot elkander aangetrokken. Ik veronderstel haast dat George vooral onder haar bekoring kwam, omdat Marina zoo geheel anders was dan de prinsessen, die hij tot dan ontmoet had. Het stemmige, vormelijke ritueel van een konink lijke verloving, de formeele voorstelling, de weder- zijdsche „inspectie" met de belangstellende familie leden op den achtergrond gretig het, oogenblik af wachtend waarop zij hun zegen kunnen geven, bleef hier geheel achterwege. De jongelui zagen elkaar zoo dikwijls zij wilden. Zij maakten samen autotochtjes, dineerden in Londensche restaurants met vrienden en vriendinnen, allen even jong en levenslustig als zij zelf, en dansten met elkaar op partijtjes zonder dat iemand er speciaal op lette of er een bijzondere beteekenis aan hechtte. Toch duurde het niet lang of hun familie begon te vermoeden, dat zij werkelijk verliefd op elkaar waren geworden. Maar als wij hen er over polsten, dan ontkenden zij het beiden ten sterkste en wel met zoo'n geveinsde verontwaardiging, dat wij precies het tegenovergestelde aannamen! Een geheimzinnig S.O.S. De verloving van den hertog van Kent en prinses Marina Een fyelukkify De jaren van onze eerste ballingschap waren voor mijn broer Nicolaas van bijzondere beteekenis. Zij hielpen hem zijn aangeboren talent voorschilderen tot ontwikkeling te brengen en dit is nadien steeds een bron van vreugde voor hem gebleven. Toen NicolaaH nog een kind was, deed hij niets liever dan uren achtereen zitten teekenen, maar bij het verstrijken der jaren werd hij door zooveel plich ten in beslag genomen, dat hij steeds minder gelegen heid vond zich aan zijn lievelingsbezigheid te wijden. Nadat er echter een groote ommekeer in ons leven had plaatsgegrepen, legde hij zich vol ernst toe op de schilderkunst; het was nu niet meer een kwestie van aangenaam tijdverdrijf, maar hij trachtte ermede in zijn levensonderhoud te voorzien. Spoedig had hij genoeg schilderijen gemaakt om onder den naam „Nicolaas de Prins" zijn eerste ten toonstelling te houden. De recensenten vermoedden niet 't minst wie er eigenlijk achter stak, want de kunsthandelaar had plechtig de diepste geheim houding beloofd. Zonder uitzondering beschouwden zij het werk als dat van een kunstschilder met rijke beloften voor de toekomst. Nicolaas kreeg nu vele Z.K.H. prins Nicolaas van Griekenland, geboren te Athene op 9 Januari 1872, en grootvorstin II el ene van Rusland, de ouders van prinses Marina. opdrachten en daarmede werden zijn finaneieele zorgen aanmerkelijk ver licht. Zijn drie kinderen,Olga, Elizabeth en Marina, groeiden op in de onge dwongen sfeer, 'n kunst atelier eigen. Er viel geen spoor van strenge etiquette te bespeuren; hun opvoeding was mild «m tusschen de lessen in stoeiden zij als zonnige rakkers. Marina was de oogappel van allen; levendig van geest, en met denzelfden artistieken aanleg als haai' vader. Als kind was zij gewoon als een wervelwind zijn atelier te komen binnenstormen, hetgeen voor de rest van 't gezin verboden terrein was en in een minimum van tijd zaten al haar vingers vol verf. Het vleistertje hield niet op voor hij haar teekenles gaf en toen Nicolaas de snelle vorderingen, die zij maakte, zag, nam hij maatregelen dat Marina zich serieus op de schilderkunst kon gaan toeleggen. Jaren gingen voorbij. Olga, de oudste zuster, ver loofde zich met kroonprins Frederik van Denemarken; er ontstond plotseling een misverstand en de ver loving werd verbroken. Groote consternatie in de familie! Op een middag waren allen bijeen, zij hiel den 'n soort familieraad en Jiet onderwerp" werd heftig besproken. Marina; toen elf jaar oud, zat als gewoonlijk stil in een hoekje te teekenen. Zij was zoo kalm en zoo in haar werk verdiept, dat de ouderen haai' aanwe zigheid totaal vergaten. Opeens, terwijl er een oogen blik stilte heerschte, omdat iedereen op adem moest komen, klonk haar stemmetje:

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 28