i1*PflÊÈSSffi lljMi liilM''' S&HMNK Seizoen 1914 nóg is de oorlog niet uitgebroken en wordt een spelevaart op de Noordzee niet bedreigd door mijnengevaar. Hechts: Het huidige Scheveningen in avondtooi: het Kwrhaus, dat in 1886 geopend werd op de plaats van het voor malige Stedelijk Badhuis, gezien van de rotonde der wandelpier. Zomerzondag in 1908 Haagsehe strandbezoekers in queue voor lijn 10 op het Gevers Beynootplein. bevatte benevens de noodige restauratie- en gezelschapszalen. Een halve eeuw lang bleef het badbedrijf groeien, ook al stegen niet altijd de baten. Het gemeentebestuur sukkelde nu en dan met pachters voor het Badhuis en hield soms de exploitatie in niet altijd even soepel eigen beheer. Steeds opnieuw dreigde het schrikbeeld van binnen- en buitenlandsohe concurrentie. Herhaal delijk werden dan de gebouwen uitgebreid, de installatie vernieuwd. Tot in 1884 de Maatschappij Zeebad Scheveningen de exploitatie in handen kreeg en onmiddellijk het oude Badhuis afbrak om er het huidige Kurhaus (in 1886 door brand verwoest maar dadelijk weer hersteld) voor in de plaats te bouwen. En weinige jaren duurde het nu nog, of Scheveningen had als bad plaats die vlucht genomen, die het tot op onze dagen behouden bleef: grootere en kleinere hotels en pensions, Boulevard en Pier, galerijen, circus en talrijke andere ontspanningsgelegenheden verrezen jaar na jaar: Het badbedrijf nam steeds grooter oppervlakte van het strand in beslag. En al het divertisse ment, het concertleven, die het verblijf in een badplaats aantrekkelijk maken, schiepen voor Scheveningen een nieuwe bron van welvaart. Hen thee-uurtje in de Kurzaal tijdens den zomer van het laatste oorlogsjaar 1918: de negertenor An derson t.r'eedt on. Parel der Noordzee Nizza van hét noorden zulke eerenamen zijn voor Scheveningen verdiend door den durf en het werk van vele mannen, wier namen, in de badplaats met eerbied worden herdacht. Maar alleen aan Jacob Pronk komt de eeretitel toe, die in 1918 door Zeebad in een gedenk penning werd gegrift: Grondlegger der Badplaats Scheveningen. Daaraan eens te herinneren was plicht in dit jaar, het 120ste na de stichting van het eerste badhuis, liet. 100ste na Pronk's dood.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 4