HOEGEHE19IEN Uit het intieme leven van (te grooten der darde door K. H. Prins Cliristoffel van Griekenland Het koninklijke bruidspaar met den toenmaligen prins ran Wales en den hertog van York, thans koning George VI. V.l.n.r.: prinses Katharina van Griekenland, lady Iris Mountbatten. de prins van Wales, prinses Eugenie van Griekenland, hertogin Marina ran Kent, prins George hertog ran kent. grootvorstin Il.s. ..4„„ I O/ie lor-o .tin ffi fi-rinL't*nhin/l urinsfiB J ul.ifl-nn van Vp.derh nul,O'ft deil L/l llIVOXJO IJ 1/1 Ifl-V via/tv iviimnv.H», 11 WH». l" .7 Kg ra. de hertog van York, prinses Irene van Griekenland en prinses Juliana ran Nederland, tip den voorgrond zittend; lady Mary Cambridge en prinses Elizabeth. twijfeld zullen latere geslachten haar u aam om weven met schoonheid. Wel weet, ik, dat de prins van Wales dien heelen avond in haar nabijheid bleef, ondanks 't feit dat enkelen der mooiste vrouwen van Europa hun best déden zijn aan dacht te trekken. Hij scheen hun aanwezigheid echter niet eens op te merken. Hij was verliefd, op 'n manier zooals dat mannen en vrouwen slechts eéns in hun leven gegeven is. De kleine David en de slak avond, kan ik alles wat daarna gebeurde zoo goed begrijpen. Zooals ik David van zijn jeugd af gekend heb, durf ik gerust te verklaren, dat alles wat daarna geschied is niet te voorkomen was. Hij is een van die nienschen, die schijnen voorbe stemd een dergelijke rol té spelentemperamentvol, vol levendige verbeeldingskracht, zeer gevoelig voor geluk en lijden. Reeds als kind verschilde hij sterk van de rest zijner familie. Hij was erg gereserveerd, gesloten zelfs en uiterst sensitief. Reeds toen legde hij een geweldig sterken wil aan den dag en men kon hen. wel met zachtheid leiden maar niet met geweld. Zijn grootvader, koning Eduard V II, begreep hem nog 't best van allemaal. Deze twee voelden zich erg tot elkaar aangetrokken en in menig opzicht vertoonden zij een frappante gelijkenis. Een keer tijdens 'n lunch op Buckingham Palace probeerde David, die toen ongeveer tien jaar oud was, de aandacht van zijn grootvader te trekken, toen deze druk in gesprek was. Bij de eerste onder breking fronste de koning de wenkbrauwen; hij de tweede verzocht hij hem op strenge wijze te willen zwijgen. Een paar minuten later, toen de koning uitgesproken was, keerde hij zich glimlachend tot de.il prins. ,,En, m'n jongen, wat Wou je mij nu eigenlijk vertellen „Het doet nu niets meer ter zake, grootvader," klonk de heldere jongensstem, „want ik wou u alleen maar zeggen, dat er een slak in uw sla zat en u heeft ze al naar binnen gewerkt. David hield veel van zijn grootvader en in tegen stelling met de andere kinderen koesterde hij geen vrees voor hem. Ik herinner me nog levendig 'n ander voorval tijdens 'n lunch, toen David zijn grootvader ergerde door geweldig druk te doen, totdat hij ten laatste iets van de tafel stiet. De koning werd plotseling kwaad. Gevormd in de loopgraven, waar hij zijn levens ervaring opdeed uil de eerste hand. I)e prins van Wales met zijn vader op het slagveld in 1917. De romance van den hertog van Windsor en mrs. Simpson „Mrs. Simpson is geweldig'' Op den avond voor 't huwelijk van den hertog van Kent en prinses Marina werd op Buckingham Palace een diner ge geven, gevolgd door een receptie. Ieder koninklijk huis van Europa was vertegenwoordigd. O.a. de koning en koningin van Dene marken, prins Waldemar van Denemarken, de- laatste nog in leven zijnde broer van koningin Alexandra en mijn vader, die den volgenden dag als oudste lid der Deensche koninklijke familie te zamen met koning George en koningin Marv naar Westminster Abbey zou rijden; verder de koning en de koningin van Noorwegen, de groothertog en de groothertogin Cyril en prinses Juliana van Nederland. Bovendien alle Engelsche relaties van den bruide gom, alle Grieksche relaties der bruid en de leden van 't diplomatieke corps en de Londensche society. De schitterende salons, de prachtige uniformen, liet geflonker der juweelen, gedragen door beeldsehoone vrouwen, dit alles deed denken aan de dagen van vóór den wereldoorlog, toen alom iri Europa het leven aan de hoven één schittering was en betoo- verende glans. Vlarina straalde in 't wit en ging met koningin Marv tussehen de gasten rond, overal heilwensehen in ontvangst nemend. Het groote geluk, dat haar omgaf, maakte haar nog veel mooier. Telkens als haar oogen de blikken van prins George ontmoetten, lachte zij betooverend. Bij 't diner ontmoette ik ook de prinses van Coanaught geboren Fife en tijdens de receptie zetten we ons even neer op 'n sofa om te babbelen David als prins van Wales op zestienjarigen leeftijd. over de oude dagen op Mar Lodge. Het was de eerste keer, dat ik haar ontmoette na onze vluchtige liefdes idylle en wij konden nu er heiden hartelijk om lachen! Even later hield de prins van Wales mij staande. Ik had David in geen jaren meer gezien en ik vond, dat hij erg veranderd was. Hij leek veel ouder natuurlijk, maar ook gelukkiger en meer zelfver zekerd. Terwijl wij stonden te pra ten, bemerkte ik wel, dat hij er met z'n gedachten maar half bij was. Zijn blikken waren voort durend gericht óp 'u gezelschap bij de deur. Plotseling legde hij, op de hem zoo eigen, impulsieve manier, zijn hand op mijn arm. „Kom mee, Christo; dan zal ik je laten kennis maken met inrs. Simpson „Mrs. Simpson, wie is dat?" vroeg ik. „Een Amerikaansche." Hij lachte. „Zij is gewel dig." Deze woorden zeiden mij genoeg, 't Was alsof hij verklaard had; „Zij is de eenige vrouw op de Wereld Het volgend oogenblik drukte ik de hand der vrouw, wier rol het zou zijn een nieuwe bladzijde te vullen in Engeland» geschiedenis. Hoe ziet zij er uit? Ik moet toegeven, dat ik haar niet kan beschrijven. Oppervlakkig beschouwd is zij een der vele goedge- kleede, gesoigneerde, levendige Amerikaansche vrou wen. Haar type kan men iederen dag ontmoeten in het Ritzhotel te Parijs of bij Berkeley te Londen. Ik herinner mij dat zij slank was en tenger; dat zij onophoudelijk praatte en veel lachte; dat zij meer een vroolijk dan een prettig gelaat had. Het is geen schoonheid in eenige beteekenis van 't woord. Maar was Cleopatra zulks? Of Helena van Troje? Wij kunnen slechts putten uit de overlevering om ons een beeld van deze vrouwen te vormen. En zoo zal ook inrs. Wallis Simpson in de geschiedenis blijven voortleven als de vrouw voor wie de koning van Engeland afstand deed van z'n troon eri onge-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 26