jiissiMnWiiM® my MiifiiDKiiiniit lïiiiiiliSw11" '„•is, Len prins in de loopyraven „Wel, jij leelijke rakker. en meteen nam hij 'n meloen en wierp dezen op den grond te pletter. David zei niets en keek maar naar de „overblijf selen". Met 'n gezicht van beleefde verbazing wendde hij zicli naar z'n grootvader en toen begonnen beiden opeens hartelijk te lachen! Jaren gingen voorbij en ik zag David niet meer voor den zomer van 1914. Hij was intusschen opge groeid, slank en tenger, maar bleef er veel jonger uitzien dan hij werkelijk was. Vroolijk van aard, onberekenbaar en met de charme van koning Eduard. David moest trouwen," zei koningin Alexandra. „Dat is hij verplicht." Zij deed haar uiterste best hem te verloven met '11 jonge, charmante prinses, maar hij weigerde zelfs op dit „probleem" in te gaan. „Maar 't is in ieder opzicht een schitterend huwe lijk," zei z'11 grootmoedei met nadruk. „Bovendien, je hebt haar meermalen openlijk bewonderd. Wat kun je daar 1111 ernstig op tegen hebben „Alleen dit, dat ik nooit, onder géén omstandig heden, een vrouw zal trouwen, die ik niet, bemin." Den volgenden keer, dat ik hem ontmoette, kwam hij juist terug uit den wereldoorlog. ('i terlij k dezelfde, van hintten volslagen veranderd. Hij behoort tot: de generatie van hen, die hun levenservaring uit de eerste hand hebben opgedaan. Zij hebben ervoor betaald met ontzettend lijden en gruwelijke verschrikking. Men kan onmogelijk van een prins, die zij aan zij met zijn soldaten in de loopgraven heeft gelegen, hun lief en leed gedeeld en samen niet hen den dood in 't aangezicht heeft gezien, verlangen dat hij de etiquette van 't hofleven stipt naleeft 0111 zoodoende voldoening te putten uit z'11 koninklijk erfdeel. De wereldoorlog heeft; te diep zijn stempel ge drukt op naturen, zoo gevoelig als de zijne. Ik herinner mij, dat hij 'ris terugkwam van een zijner bezoeken aan de woonwijken der werkloozen. Ik meen ergens in Nbord-Engeland. Hij zag-er ver moeid en terneergeslagen uit. „Ik kan me die arme kerels niet uit de gedachten „V.S* Mrs. Ernest Simp son, de vrouw die een nieuwe bladzijde zou vullen in Egige- lands historie. Koningin Mary van Engeland nu een bezoek aan Crystal l'alaee te KondenNaast de koningin prins George, prinses Mary en de prins van Wales. Een unieke foto uit 't begin dezer eeuw. zetten," klaagde hij. „Ik vind het verschrikkelijk die armoede in hun oogen te zien, die knagende wanhoop. Ik kan me host indenken, hoe ik mij in hun plaats zou voelen. De meesten van hen zijn in den oorlog geweest. Waarvoor zijn zij eigenlijk terug gekomen? Hoe kun je hun nu zeggen den moed niet te verliezen, de hoop niet op te geven?" Hij trok zich hun lot geweldig aan. Hij was niet alleen een prins, die zich geheel wijdde aan 't volk, waarover hij eens zou regeeren, maar hij was hoven- dien '11 man, die de nuchtere werkelijkheid onder de oogen had gezien en zijn uiterste best deed een uitweg te vinden voor 't leed van anderen, als gold liet zijn eigen. Nooit heeft het vooruitzicht eenmaal den konings troon te bestijgen iemand minder aangelokt dan hem. Nooit heeft een koning praal en luister zoo verafschuwd als.liij. Men noemde hein 'ii democraat, maar hij was méér dan dut. Klasse verschillen bestonden voor hem niet. c_ Hij was oprecht, eerlijk, volkomen be trouwbaar Het noodlot wilde, dat hij een eeuw te vroeg geboren werd. De vrouw, die l»ij beminde Jaren gingen voorbij. De prins liep naar de veertig. Hij bad iedere prinses van Europa ontmoet; de wildste geruchten koppelden zijn naam nu aan deze dan aan gene, maar steeds bleken zij van iederen grönd ontbloot. Men begon hein reeds te bestempelen als den eeuwigen vrijgezel, toen mrs. Simp son in zijn leven kwam. Zij maakten toe vallig met elkaar kennis op '11 partijtje in Londen. Op dat moment werden de draden van twee levens aan elkan der vastgeknoopt. Hij kende honderden vrouwen, die veel knapper waren, velen, die heter pasten bij zijn hooge positie; maar dit alles was voor hem van geen beteekenis, van geen gewicht. Zij was voor hein eenvoudig de vrouw, die hij beminde. Halfslach tigheid, gevoelens van twijfel waren hem vreemd. Het. moest zijn: alles of niets. En de rest van 't- verhaal is be kend aan de heele wereld Een Londensehe meusehenmenigte vind ik buiten gewoon sympathiek. Zij heeft pit, zij heeft karakter, maar bovenal is zij gevoelig voor humor als geen andere ter wereld. Zij is ook hartelijk, vooral als men haar op geestige manier weet te „pakken". Londensehe humor Bij de huwelijksfeesten van George en Marina beleefde ik een aardig voorval tijdens den rit van Buckingham Palace naar St. James Palaee. Mijn vrouw was erg vermoeid en voelde zich niet in staat mij te vergezellen, zoodat ik een der kolos sale koninklijke auto's heelemaal voor mij alleen had. Hiermee kwam ik streep voor streep vooruit één uit de lange rij van auto's vol gasten, over <h Mali. Langs den weg stond een enorme menigte, die met verrassende openhartigheid commentaar leverde op iederen auto en. de inzittenden. Natuurlijk wekte 't feit, dat ik moederziel-alleen in zoo'n grooten wagen zat, allerwegen verbazing en de tongen kwamen in verhouding ook los Ik was er al spoedig aan gewoon opmerkingen ti hooren als: „Hier is er eentje heelemaal alleen. Wat een opschepper!" toen een dor moppentappers iets niétiws vond. „Hé, lui, kijk uit, daar heb je Charlie Chaplin in hoogsteigen persoon!" Ik stak mijn statig hoofd met den zware.11, hoornen bril naar huiten en riep: „Mis poes! Je bent er dezen keer glad naast, vader, 't Is natuurlijk Harold Lloyd." Er klonk '11 bulderend gelach en de auto reed voetje voor voetje verder. Dien morgen was ik getuige geweest van '11 ander aardig „intermezzo", toen onze dierbare oud. prinses Victoria tot haar ontsteltenis bemerkte, dat zij in '11 koets moest plaatsnemen naast menschén, die zij absoluut niet kon uitstaan Er was '11 klein oponthoud en 't dreigde zelfs 1 schandaaltje te worden, tot 'n bevoorrecht vriend der koninklijke familie, die in de onmiddellijke na hijheid stond, te hulp snelde. „Kunt u niet goed in de koets, madam? 0, na tuurlijk, laat mij u even helpen," zei hij en voordat de prinses van verbazing iets kon zeggen, had hi. haar in 't rijtuig geholpen en 't portier ervan gi sloten. Toen eerst drongen vaag haar protestkreten tot hem door! Wordt vervolgd ,,lk vind het verschrikkelijk die armoede in hun oogen te zien. die knagende wanhoop." getuigde koning Eduard VIII, toen hij de werklooze mijnwerkers zijn vroegere front kameraden bezocht had

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 27