GAS! HET GROOTE GEVAAR ORAEGER Spreken met gasmasker op is moeilijky zoodat een blocnotes goede diensten bewijst. Het was een vreemde ondervindingmaar ook een angstige gewaarwording, een verlammende sensatie. Over het veld, dat met zijn prikkeldraaddiepe granaat trechters en wallen van zandzakken een bil tere aanklacht was tegen de o zoo hooge beschaving der twintigste eeuw, dreef op 22 April 1915 een wolk, een witte nevel welke zeer laag op de aarde hing. Niemand begreep er iets van. De wind joeg de vreemde wolk naar de loop graven, en toen begreep men helaas al te goed, wat het verschijnsel beteekend?,. De mitrailleurs zwegen en de geweren vielen uit de verlamde handen; in de loopgraven kreunden de soldaten en kropen over den grónd, steunend en rochelend in benauwde foltering, welke nog angstwekkender werd in de onzekerheid over den nieuwen vijand: op dien 22en April 1915 deed het meest gevreesde wapen zijn intrede op het oorlogsveld, het gas. bood, terwijl dit masker bovendien nut teloos was tegen de z.g. blaartrekkende gassen zooals het mosterdgas, dat de kleeren en de huid aantast. Tegen woordig wordt er natuurlijk alle aandacht aan besteed; er zijn gasscholen opgericht; het gasmasker is een der voornaamste uitrustingsstukken van den soldaat ge worden er worden geregeld gasoefeningen gehouden; men kent verschillende alarmeeringsmiddelen, die de troepen bij een gasaanval moeten waarschuwen, terwijl de gasmaskers zijn geperfec- tionneerd. Doch het gas blijft een der ge vaarlijkste en vreeselijkste strijdmiddelen. Men heeft er op gewezen, dat de be- teekenis der strijdgassen wordt over dreven het resultaat van een gasaanval is van zooveel factoren afhankelijk, dat de uitwerking garing is in verhouding met de groote krachtsinspanning en de ont zaglijke hoeveelheid verbruikt materiaal Spoedig bleek dat dit vreeselijk strijd middel niet altijd gebruikt kon worden; het was afhankelijk van de weersomstandigheden en natuurlijk vooral van den wind, daar het gas door deti wind naar de vijandelijke linies ge blazen moest worden. De techniek heeft echter in vier waanzinnige jaren van den wereldoorlog ontzaglijke vorderingen ge maakt, waarvan ook de chemische strijd, de aanval met gassen heeft geprofiteerd. Naast het gasblazen kwam het gas- schieten (projectielen met prikkelende of verstikkende gassen) en het gas- bombardement uit vliegtui gen. De ontwikkeling der ver dedigingsmiddelen hield er geen gelijken tred mee; duizenden slachtoffers waren gemaakt voordat een gasmas ker was geconstrueerd, dat in voldoende mate, bescherming Leden van den luchtbe schermingsdienst, die hulp moeten brengen aan slachtoffers, zijn voor zien van toestellen met zuurstofflesch en 'n lucht - zuiverende installatie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 2