Ifcrsen WMtUietsycecLs Een gezellige werkschemerlamp 37 ^cbmcA^ r\eze moderne, ge- zellige werk schemerlamp kunnen we met zéér geringe kosten zelf maken. Ten eerste heb ben we noodig een flesch, liefst van donkere kleur. Een aardig model flesch moet 't. zijn, die als voet voor de lamp niet misstaat. Die flesch nu wordt met spiritus- lak zwart gelakt. Den eersten keer, dat we er overheen gaan, lijkt het on begonnen werk. Lakt n echter rustig door en laat die eerste laag, waarin zich nog wel gapingen zullen vertoonen, maar rustig drogen. Dat is in een half uur gebeurd en we kunnen opnieuw beginnen. Het resultaat wordt nu al veel beter, mis schien is het zelfs den tweeden keer al voldoende. Zoo niet, dan nog eens laten drogen en maar weer lakken. Nu hebben we een mooi glanzenden zwarten voet voor de lamp gekregen (fig. A). F'«- A j jU We hebben een ge raamte noodig als fig. D aangeeft. De onderste ring heeft een middellijn van 30 cm., de bovenste is 10 cm. De hoog te van het geraamte is pl.m. 18 cm. Het kost pl.m. 15 of 20 ct. l it zoo licht moge lijk geolied papier wordt nu de kap geknipt, een model volgens fig. E. Het is wel eenigs- zins zoeken, doch wanneer we op de ge trokken cirkels den omtrek van de kap afpassen, hebben we na eenig meten al gauw de goede maat Deze platte vorm van papier wordt dan overtrokken met witte toile de soie, een goed doorzichtig materiaal. De zijde wordt om de randen heenge- i stikt. We moeten ze telkens wel heel erg strak trekken, omdat er anders erg gauw plooien en rimpels ontstaan. Zit de zijde er netjes naar wduscli overheen, dan worden in de zijden, waai op fig. E kruisjes bij staan, gaatjes gemaakt met een tang of perforator, niet te ver van elkaar, hoogstens een balven centimeter en pl.m. 2 mm. groot. Een kurk hebben we nu noodig, een, die met moeite in de flesch gewrongen wordt en die kurk moet wel 5 cm. lang zijn. Bij 'n ijzerhandelaar of zaak in ver lichtingsartikelen kunnen we een soort roe met schroefdraad koopen, zóó dik dat de fitting voor de lamp er op geschroefd kan worden. Ongeveer 8 cm. laten we af zagen. Midden door de kurk wordt dan een gat geboord, héél voorzichtig; er bestaat immers veel kans dat de kurk over de heele lengte splijt. Het buisje met schroefdraad wordt in de kurk ge draaid, aan iederen kant een eindje uitstekend (fig. B). Buiten aan de kurk wordt nu nog een klein gleufje uitgesneden, dat dient om het snoer door terug te leiden (fig. B). Nu nemen we wit-glacé leerband, dat we zelf kunnen knippen van een reep leer, doch dat ook per meter ver krijgbaar en dan wel zoo mooi is. (Breedte 4 mm.) De kap wordt een schoen met veter dicktgeregen. Lelijke steekjes maken, goed aantrekken, doch niet zóó dat het papier inscheurt. Is deze handeling tot een goed einde gebracht, dan worden in den onder- en bovenrand óók gaatjes geponst, op den- zelfden afstand. Met den onderkant te beginnen, rijgen we de gaatjes om, tegelijk den ondersten ring van het geraamte mee werkend. Het snoer wordt door het buisje ge stoken, aan den fitting bevestigd en de fitting kan dan op het buisje geschroefd worden, pal tegen de kurk aan (fig. C). Dit heele geval wordt nu in den hals van de flesch gedrukt tot de bovenrand van de kurk gelijk is met den halsrand van de flesch. Wanneer de kurk er moeilijk ingaat, moeten we er toch zoo weinig mogelijk afsnijden; ze moet nl. héél stevig zitten. De voet blijft nu even rusten; we gaan ons tot de kap bepalen. De bovenkant wordt op precies dezelfde wijze gewerkt, waarbij de bovenste ring meteen wordt vastgezet Aan den onderkant komt nog een tweede randjè, dat we in wit, doch ook met succes in zwart leerband kunnen uitvoeren. De steken van liet eerste randje worden hierbij één voor één op genomen (fig. F). Deze steek mag vooral niet stijf aangetrokken worden, de rand moet mooi vol worden en ieder steekje tegen het vorige aansluiten. De kap is dan af en het middelringetje van het geraamte kan nu over den fit ting geschoven worden. Wanneer de lamp brandt, schijnen de figuren van het oliën door; bij dag ziet het er uit, alsof het alleen een zijden kap was. De lamp geeft een prachtig, helder licht om Viij te schrijven of te lezen, doch in een hoek van de kamer kan zij even goed als schemerlamp dienst doen. völ Ouderwetse shampoos, kalk- zeepneerslag op het haar en het tijdrovende naspoelen, dit alles behoort tot het verleden. De moderne vrouw verzorgt het haar met Blondona of Bru- netta, de haarwasmiddelen van deze tyd! Blondona is het enige haarwasmiddel voor blond haar, dat Kamilloflor bevat, dat zelfs aan donkerder geworden blond haar weer een fraaie lichte tint geeft, terwijl Brunetta het speciale plantaardige preparaat Hequil bevat, dat donker haar een prachtige, diepe glans geeft. En U zult eens zien. hoe gemakkelijk Uw haar zich laat kappen na het wassen met Blondona ol Brunetta 1 De natuurlijke smaak en verfrissing van heerlijke, rijpe kersen vindt U terug in 'n Tonnema Fabrikaat! 'e vrcun» vah l?cï>evi VOLGT DE IDEALE HAARVERZORGING FA: TONNEMA CIE - SNEEK. FABRIKANTEN VAN KING- PEPERMUNT EN ANDERE KWALITEITSARTIKEIEN. KERSEN BO-LIES 2 ONS 25 CENT

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 35