■r, AV.VIS i«L 5S&Ï&' *.p A7a ontvangst van de waarschuwing dot qasgevaar nadert, wordt het gasmasker opgezet en haalt worden dichtgeplakt. d. spons en water te voorsihijn, waarna alle kieren wanneer vijandelijke vlieg tuigen naderen met de gas- proje 'tielen, welke mensch en dier bedreigen. In de verschillende wijken, waar in de luchtbeschermings dienst. de stad heeft ver deeld, is ieder op zijn post en kent ieder zijn taak, een taak die in vredestijd voortdurend wordt be oefend. Maatregelen zijn genomen om dadelijk hulp te verleenen aan gewon den en slachtoffers die gas in hebben gekregen, om branden te blusschen en plaatsen van gas te zuive ren, waar dit noodig is. De burgerij bepaalt zich natuurlijk niet tot. angstig afwachten. Wanneer de luchtaanval in den avond of nacht wordt ondernomen, geldt, zooals begrijpelijk is, als eerste eischlichten uit. Xiet alleen gebouwen welke 't eerst door de vlie gers gezocht worden, zooals stations, electrische cen trales, munitiefabrieken en kantoren van telefoon en telegraaf, moeten in duister gehuld worden, maar ook alle straten en huizen. Belangstelling voor 'n etalage met I uehtbescherm ings - artikelen- Voor hinderen is een gas- diehte kist met zuurstoj- jlesclt geconstrueerd. arbeiden aan de bescherming tegen gassen, bescherming niet alleen van de strijdenden aan het front doch ook van de bevolking die in dor pen en steden is achtergebleven. l)e luchtbeschermingsdienst moest opgericht worden. liet moge waar zijn, doch wij moeten daarbij steeds denken aan het verhaal over een Belgisch regiment, dat gedurende den geheelen wereldoorlog slechts (12 gevechtsdagen had geteld ter illus tratie van het feit., dat de strijders niet vier jaar achtereen achter de kanonnen en de geweren hadden gelegen. Dat is volkomen waar niemand had trouwens anders verwacht maar hoeveel personeel van 't regiment heeft die 62 gevechtsdagen overleefd? AVanneer een enorme hoeveelheid gas slechts over een klein gedeelte van het front uit werking heeft, dan haalt dit misschien een streep door de plannen van de aanvallende partij, doch niettemin worden er velen buiten gevecht gesteld. En dat zijn er altijd nog té veel! Twintig jaar is 't nu vrede geweest, althans geen algemeene oorlog; de oorlogsvoorbereiding werd echter niet stopgezet, en ook op het terrein van de chemische strijdmiddelen is men niet werkeloos ge bleven. Het is dus droeve plicht, dat men blijft Korten tijd geleden nog een vrijwel onbekend begrip, kent nu iedereen wel den luchtbescher mingsdienst, benevens in groote lijnen doel en werking van deze instelling. Men heeft, middelen ge zocht om de burgerbevolking te beschermen tegen gasaanvallen in een eventueelen oorlog. l)e moderne communicatiemiddelen radio en telefoon maken in minder dan geen tijd het gevaar bekend,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 3