Het kind wordt in veiligheid ge bracht. Op wea naar den. schuilkelder Een donkere stad is vanuit de iuclit moeilijk te vinden. In alle woningen worden dus de lichten gedoofd, terwijl het huis met een voudige middelen gasdicht gemaakt kan wordenwanneer men deuren, ramen en kieren met een strook gegomd papier beplakt, kan het lang duren, eer het gevaarlijke gas binnensluipt, terwijl men natuur lijk ook bescherming vindt in de schuilkelders, waar deze zijn inge richt. Doch de eerste daad bij alarm is: gasmasker opzetten. Voor ons kostbaar bezit, de jonge kinderen, is een kist met zuurstofflesch geconstrueerd, waarin zij tegen het gasgevaar veilig zijn. Het gasmas ker is het verdedigingswapen voor alle anderen en het is een goed wapen. Zooals men weet, bestaat het uit een rubber gelaatsstuk, dat oogen en ademhalingsorganen beschut, en de vullingsbusde lucht, welke men inademt, passeert eerst in deze bus een stof (hoog geactiveerde kool) die de lucht van gassen zuivert. De bus is direct aan 't masker bevestigd of wordt in een zak gedragen en dan met een slang aan het gelaatsstuk ver bonden; het laatste model wordt gebruikt in het leger (in den zak wordt ook 't masker geborgen, wanneer het niet gebruikt wordt). Het gasmasker verlaat den soldaat nooit; als hij rust en zijn uitrusting aflegt, behoort hij 't masker bij zich te houden. Hij weet dat de vliegtuigen, die 't. bombardement uitvoeren, neergeschoten khnnen worden, maar hij weet ook dat het personeel van de luchtdoelartillerie zijn taak niet kan vervullen zonder masker. Vernietiging van den vijand is onmogelijk, wanneer het gas zijn afschuwelijk werk reeds heeft gedaan. bescherming vóór verdelging en ver- drijving van den vijand. Daarom is voor de niet strijdende volksgroepen de JflH luchtbeschermingsdienst JÉ|y* droeve plicht; men wordt bij geleid één gedachte: wij mogen niet weerloos zijn; maar ook door één verlangen: P moge de bescherming nooit noodig zijn! V 's Avonds worden natuurlijk de gordijnen zorgvuldig geslotenzoodal geen lichtstraaltje naar buiten schijnt. Gedurende een gasaanval is het zaak zoo kalm mogelijk te blijvendoe dus rustig uw werk oj ga lezen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 4