In Clinge weten de vrouwen wel, dat zij liet huishouden voor 'n paar weken voor werk op het veld zullen moeten verwisselen. staat al de dorschmachine gereed, die de nauwelijks gedroogde schooven bij honderdtallen gulzig ver slindt om het graan in zakken, het stroo netjes in pakken geperst kant en klaar af te leveren. Daar, een akker verder, waar de vorige week geoogst is, daar wroet al weer de ploeg de grauwe aarde om en brengt al de herfstkleur over het veld nog midden in een stralende Augus tusmaand. Ja, op de kleine plaats jes en bedrijfjes, daar gaaf- het nog op de oude manier, daar zwoegen nog man en vrouw tusschen de halmen met sikkel en zeis, daar worden de gedroogde schooven misschien nog naar huis en schuur gere den, daar zal van 't najaar misschien nog het ver trouwde geklop van den vlegel op de deel weerklin ken, als ten minste ook daar niet voor 'n paar dagen een dorschmacliine gehuurd wordt. De winter, die zal de rust brengen op het land. Dan zal het vacantie zijn voor den boer en z'n knechts. Langer dan hun lief is. En daarom benijden ze u uw uitstapje niet langs hun zonnige velden in Oogst maand. De dorschmachine is vraatzuchtig en verzwelgt in een paar dagen tijds een heelen oogst daar komen alle handen hij te pas om den gesperden muil gevuld te houden. En waar de maai- en dorsehmaehines gereed zijn, woelt al weer de ploeg den akker om en wordt de bodem bereid om uit nieuw zaad een nieuwen oogst te laten rijpen. RechtsMaar niet overal drong de machine nog door: de zeis komt er ook nog aan te pas in de polders van Kloostersande. De vergeten aren lezen, meehelpen bij het drukke oogsiwerk van de ouderen, dat is in vacamtietijd een plezier voor de schooljeugd van Kloosterzande. Veel handen maken licht werk, redeneeren ze in Lamswaarde.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 17