STRIJD I TEREN DEN ONZICHTBAREN VIJAND Groote tentoonstellingszaal in het Weleome Historical Medical Museum te Londen bij <le herdenking ran het feit, dat Lister honderd jaar geleden gebaren werd. In de glazen mtrine op dm voorgrond ziet men den microscoop, dien Lister's rader teekende en dien Lister gebruikte. Links op den voorgrond staan de instru menten waarmee Lister karbolneveh veroorzaaktom d, wonden te desinfectveren. Lister werd in 1827 geboren en stierf in 1U12. Van steenen beitel tof operatietang Lord Lister. de antiseptische i als president ra ciety te Wanneer iemand naar ons toe komt en vraagt- ,.WiI je dien splinter even nit mijn hand trekken?" dan verzoekt hij ons eigenlijk een chirurgische ope ratie te verrichten. We maken de plek even schoon, gloeien een pincet uit, zeggen: „Kijk den an deren kant uit, dan is het zoo gebeurd," en even later houden we liet stukje hout triomphante lijk in de hoogte. Een beetje jo dium er op. Klaar. Wat hebben we gedaan Kar eose gegeven, want we zeiden: ,,Kijk den anderen kant op." Een chirurgisch instrument gebruikt. Gezorgd, dat de wond niet be smet werd. Om deze drie punten draait de gelieete ontwikkeling van de chi rurgie. Van die drie elementen was het instrument er liet eerst, want zelfs de primitieve mensch had al gauw begrepen, dat je met je handen alleen niet veel kan uitvoeren. Zooals alle werktuigen waren ook de eerste chirur gische instrumenten van steen: beitels, die er meer van weg hebben dat men er een os mee moest vellen dan een zieke genezen, dienden voor de roemruchte trepanatie, de schedeldoorboring, liet aantal lieden, die in het steenen tijdperk niet „geheel wel bij het hoofd" waren, moet enorm geweest zijn, want waar men ook voor-historische opgravingen doet, daar vindt men een doorboorden schedel. Alleen al in de oude graven in Frankrijk heeft men meer dan twee honderd van zulke schedels ontdekt en in Koord Duitscliland, Zweden, Denemarken, in Engeland, Rusland, Algiers, Koord- en Zuid-Amerika, kortom vrijwel overal in de wereld schijnen de voor-histori sche dokters druk aan het beitelen geweest te zijn. En men kan zelfs nagaan, dat de patiënt verschil lende malen werkelijk genezen is, dat hij althans nog maanden of jaren na deze operatie is blijven leven. Het bijzonder groote aantal van deze getrepaneerde schedels behoeft ons echter nauwelijks te verwonde ren, want schedels tarten nu eenmaal den tand des tijds, terwijl natuurlijk van operaties die in weekere deelen van het licliaa m plaats vonden al gauw niets meer te vinden is. In de oude cultuurlanden, zooals Mesopotamia en Egypte, stond de chirurgie al op betrekkelijk hoog peil: ijzeren messen, die er al lang niet meer bot uit zien, instrumentenkastjes, ja zelfs een soort medisch handboek uit de bibliotheek van koning Sardana- pal, men krijgt al bijna den in druk dat de zieken er nog niet zoo slecht voorstonden in de oudheid, hoewel men zich tegelijkertijd ver wondert, dat de Egyptenaren, die hun lijken balsemden, zoo weinig van den bouw van het menschelijk lichaam afwisten. De medicijnen, in onzen tijd een vak, dat onmiddellijk van de nieuwste vindingen gebruik maakt, waren in die dagen geheel in den ban der traditie. Lang nadat men al bronzen 'werktuigen in het dage- lijkseh leven gebruikte, arbeidde de toenmalige arts nog met zijn steenen beiteltjes en lang nadat het, huisgerei van ijzer was, wurmde de dokter nog met bron zen spateltjes of bronzen messen. De instrumenten waren dikwijls prachtig versierd, maar of dit de patiënten nu érg geholpen heeft, valt te betwijfelen. En iu dit verband denken wij onwillekeurig aan de medicijnmannen der primitieve volken: in die tijden was de dokter een soort beoefenaar der zwarte kunst, een kruising tusschen een goochelaar, die den zieke om bestwil en waarschijnlijk ook om zelf voor een groot man door te gaan trachtte te bedotten, en een geleerde, die toch ook ernstig pro- De beroemde sproeimachine van lord Lister. waarmee hij 'n antiseptisehen nevel vormde om de injectie ran iron den te voorkomen. uitvinder r rondliehandeling n de Jioyal So Londen beerde een oplossing in de vraagstukken van leven en dood te vinden. In het oude beschaafde Griekenland, waar men al echte badplaatsen vindt, waar de zieken in sanatoria werden verpleegd en aan de geneeskrachtige bronnen verlichting voor hun kwalen zochten en vonden, heeft de arts reeds de beschikking over een uitgebreid chirurgisch instrumentarium. En hier hooien wij ook den eersten naam: Hippocrates, de vader der ge neeskunde. Uit. diens geschriften wet en wij ook. wat voor hem de taak van den arts was; De opgave van den arts. zoo zegt hij, bestaat iu het gezond maken van zieken: hij is dus een vakkundige, wiens kunde evenals elke andere beperkt is. Dit mag de arts nooit uit het oog verliezen; hij mag nooit den lijder schade doen. Hij moet met de noodige voorzichtigheid te werk gaan. Ziekte is de strijd tusschen het ziekmakende scha (lelijke element en de genezende kracht van het lichaam; steeds moet men beide tegenstanders voor zichtig gadeslaan, opdat men als arts op het juiste oogenblik kan helpen en iu staat is een juiste voor spelling te doen. Hoe modern deze opvatting is kan men beoordeeld: als men daarnaast de uitspraak van één onzer hoog leeraren bij de aanvaarding van zijn ambt citeert De heelkunde heeft ongetwijfeld veel fascineerends in zich; '11 welgeslaagde operatie geeft ons. en terecht, het gevoel voor onze patiënten iets goeds gedaan te hebben. Bedenkt echter altijd, dat elke operatie een min of meer gewelddadig ingrijpen in liet menschelijk organisme is en dus ook haar schaduwzijden met zich mee kan brengen. Weet wel. dat liet besluit om tot een operatie over te gaan onmiddellijk een zwan verantwoording op ons 1 egt en daarom nooit dan na rijp beraad genomen mag worden en nooit, voordat in onzen geest absoluut vaststaat, dat do door ons beoogde ingreep op dat moment voor onzen patiënt de aangewezen behandelingswijze is. Men zou zoo zeggen van Hippocrates tot een ver tegenwoordiger van onze allermodernste chirurgie is het maar een stapje, een zoo zuivere bezieling bij den oudsten en den jongen geneesheer leidt over de schakels van den tijd gemakkelijk tot liet doel Maar de geneeskunde heelt als elke wetenschap tijdperken van bloei en verval gekend en zelfs in een eeuw van vooruitgang was het resultaat ten slotte nog maar nauwelijks i« bespeuren. De reden hiervan moet men niet hij do beoefenaars dezei wetenschap zoeken, doch eerder in het feit. dat het leven, de levend» mensch voor stervelingen als wij De groote, verbeterde karhohp roeierwaarmee wolken karboloplossing in het operatiereld kar hot werden Lister

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 18