19 Een reconstructie eon de operatiezaal van Lister in het ziekenhuis van Glasgow. liet meest gecompliceerde raadsel is, dat wij kennen en dat wij ons kunnen voorstellen. Het behoeft ons dan ook niet te verbazen, dat het niet de beide andere elementen: de narcose en de wondbehandeling niet zoo vlot liep en aange zien deze twee een hoogen graad van volmaaktheid bereikt moesten hebben vóór men van een operatie in den modernen zin van het woord kon spreken, beeft de chirurgie zich pas in de laatste honderd jaar geheel kunnen ontplooien. Want het is nog geen honderd jaar geleden, dat de eerste werkelijke narcose plaats vond. Weliswaar wist men reeds vroeg, dat men de patiënten met bedwelmende middelen in een toestand kon brengen, waardoor zij minder pijn hadden en het tegelijker tijd den chirurg niet lastig maakten, maar deze alcohol-, opium- of haschiseh-roezen kan men moeilijk met de tegenwoordige narcose vergelijken. Deze werd voor het eerst toegepast door Horace Wells, een tandarts, die zijn patiënten met lachgas behandelde, nadat hij het eerst op zichzelf gepro beerd had. En de wondbehandeling, de antiseptische en daarna de aseptische wondbehandeling dateert pas uit de laatste vijftig jaar, maar dat was oqk mis schien wel de ingewikkeldste kwestie, die de genees- heeren hebben moeten oplossen, want daarvoor moesten zij weten, dat er bacillen bestaan en bacil len kan men niet zien, behalve dan door een micros coop. De man, lie dus een der eerste microscopen bouw de en daarin een volkomen nieuwe wereld ontdekte, onze landgenoot Anthonie van Leeuwenhoek, moet als de wegbereider van de antiseptische en asepti sche wondbehandeling beschouwd worden. Anti septisch, dat wil zeggen bacillendoodend, aseptiscli bacillen vermijdend. Doch voor men zoover was had de wereld al weer twee honderd jaar gedraaid. Toch moet men zich niet voorstellen, dat de chirurgie vóór en tijdens van Leeuwenhoek's leven niet op een bijzonder hoog peil stondjuist in deze eeuw, de zeventiende, de „gouden", leefden in Ne derland een aantal uiterst bekwame chirurgen, wier namen in de beknoptste. geschiedenis der chirurgie nog met bijzonderen na druk genoemd worden. Daar hebben we Peter Foreest en Johan Baptist van Hehnont, Jacob van Mee k ren en NicolaasTul- pius, den burgemeester van Amsterdam, die tegelij kertijd arts was, Cornelis Stalpaert en Frederik Ruvsch, Cornelis van Solingen en Hendrik van Deventer, Anton Nucken Herman Boerhaave. Al deze namen, vrijwel vergeten bij het groote publiek, hebben in de wereld van deskundigen nog een ge weldigen klank, zooals in het algemeen de genees kunde in Nederland een uitstekende reputatie geniet. De ontdekking der bacteriën was op zichzelf echter nog geen aanleiding om te veronderstellen, dat zi j een rol speelden bij de besmetting van wonden tot deze ontdekking kwam men eerst eeuwen later, na de onderzoekingen vanPasteur. Doch onmiddellijk nadat Links de chirurgische instrumenten van lord Lisier. Zij waren verre van primitieftoch zou hij hiermee weinig uitgericht hebben, indien hij niet op het denkbeeld gekomen was de wonden te desinjeeteeren met kurholoplossing. I,'echts een desinjeetiepan, waarin de instrumenten uitgekookt worden na de operatie. Asep tische behandeling tegenover Lister's aanvankelijke methode, die antiseptisch was. Operntiestocl die door Lister gebruikt werd. Men vergelijke dezen uiterst primitieven zetel eens met het. rijdende bed, waarop de tegenwoordige chirurgen lean patiënten opereeren. dezegroote Fransche bac terioloog zijn bevindingen had gepubliceerd, schoot, de wetenschap der chirur gie, die al dien tijd tegen onzichtbare vijanden had moeten vechten, met een duizelingwekkende snel heid voorwaarts. Eén van de mannen, die daartoe een geweldigen stoot ga ven, was lord Lister. Inderdaad kan men maar weinig mensehen noemen, wier levenswerk zulk 'n draagwijdte heeft als dat van lord Lister en men overdrijft geenszins, als men hem tot de grootste weldoeners der menschheid rekent. Men heeft terecht de opmer king gemaakt, dat Lister door de uitvinding der antiseptische en aseptische wondbehandeling een nieuw tijdperk van de chirurgie heeft ingeleid, dat hij den grondslag heeft gelegd voor de verbazingwekkende resultaten, die men in den tegenwoordigen tijd heeft kunnen bereiken. Pas sedert Lister's ontdekking kan men elke Wonde, die niet op zichzelf doodelijk is, genezen. De dood door infectie is niet langer het schrikbeeld van patiënt en chirurg. Nu de laatste weet, wat de oor zaak is van besmetting, kan hij deze vermijden door nauwgezet en zindelijk te arbeiden en de des- infeetiemethoden toe te passen, die hem ter beschik king staan. Hij kan operaties verrichten, die men vroeger niet voor mogelijk zou hebben gehouden. Toen Lister professor in Glasgow was, kende men reeds een aantal jaren de narcose door middel van ether en chloroform, maar deze verbetering had de chirurgie nog niet veel verder gebracht, want olke operatie bracht bijna altijd womlinfectie met zich mee, met het gevolg, dat, een aantal met succes geopereerde patiënten op geheimzinnige wijze den dood vónd. Dit werd nog erger, toen men pleisters, pluksels en omslagen in ging voeren. lederen zieke sloeg de angst om het hart, als liij hoorde, dat hij voor een operatie in een ziekenhuis opgenomen moest worden, want de hospitalen be schouwde men als gevaarlijke be smettingshaarden. De chirurgen hadden zoo'n slechten naam, dat men ze met beulen vergeleek. Het sterfte cijfer voor geopereerden bedroeg in dien tijd in Enge land en Frankrijk 60 op de 100. De Fransche chirurg Vclpeau verklaarde zelf: „Elke prik met een naald is een opening, waardoor de dood binnensluipt." De Fransche regeering wilde eens de ziekenhuizen gelegenheid geven hun slechten naam te verbeteren en liet tien vrouwen voor een operatie naar een huis huiten Parijs brengen om daar. behandeld te worden. Xa de operatie stierven alle tien vrouwen Doch toen deed Pasteur de opzienbarende ontdek king, dat de lucht microscopisch kleine wezens be vatte. Onmiddellijk daar op veronderstelde Guerin, dat de ettering van won den het gevolg was van een infectie (hij dacht aan een soort gisting) door bijzondere in de lucht voorkomende kiemen. Hij deed een poging om deze vermoedelijk zeer schade lijke kiemen te dooden en begon de wonden, die hij te behandelen had, met alcohol te wassclien. Het succes was verbluffend! Juist in dien tijd bestu deerde Lister in Glasgow de oorzaken van ontste king en ettering van won den. In overeenstemming met de toenmalige op vatting geloofde hij, dat deze verband hielden met atmosferische invloeden. Doch dr. Anderson, een col lega van Lister, ves tigde diens aandacht op de publicaties van Pas teur. Lister herhaalde nu eigenhandig de beschre ven proeven en weldra was hij van de juistheid van Pasteur's opvattingen overtuigd. Met de wetenschap gewapend, dat hij op den goeden weg was, bedacht hij nu een nieuwe operatiemethode, die in korten tijd de geheele chirurgie in volkomen nieuwe banen leidde, want deze operatiemethode berustte op een juiste toepassing van de ontdekkingen op bacteriologisch gebied in de practisclie heelkunde. Voortdurend bestudeerde hij allerlei soorten bacteriën en om de schadelijke kiemen in de lucht te dooden paste hij met veel succes karholoplossingen toe. Het operatie- veld hulde hij in een nevel van karbol, waarin dan ook het verband gelegd werd, dat uit in karbol ge drenkt gaas bestoiïil. Eerst als het verband goed en wel gelegd was, hield hij met het sproeien van karbol op. Weldra bemerkte Lister, dat de wonden nu gena zen zonder te etteren. De karbolsproeier werd nu natuurlijk overal bijgehaald en Lister werd steeds doortastender. Hij was zelfs zoo doortastend, dat een chirurg, die één van zijn operaties had bijgewoond, beweerde, dat Lister zijn patiënten door onachtzaam heid vermoordde. Maar wat geschiedde? De patiënt genas dank zij Lister's antiseptische behandeling en weldra namen de andere chirurgen de methode van dezen „moor denaar" over. Naarmate Lister's antiseptische behandeling in ruimer kring navolging vond, begonnen de chirurgen meer aandacht aan zindelijkheid te besteden. Anti septische behandeling, we zeiden het reeds, berust op het dooden van de besmettingskiemen, nadat zij reeds de wonde zijn binnengedrongen. Toen Lister echter bemerkte, dat de ontsinettingsstoffen ook 'n schadelijke uitwerking op de huidweefsels uitoefen den, ging hij van de antiseptische methode over op de aseptische methode. Doel van de aseptische methode is het nemen van dusdanige voorzorgsmaatregelen, dat geen besmettingskiemen meer de wonde kunnen binnendringen, het vermijden van de besmetting dus. In het jaar 1870 voorspelde Lister reeds, welk een belang de aseptische methode zou hebben voor de chirurgie van de toekomst en op het oogenblik is sterilisatie door middel van verhitting een zoo voor de hand liggende en ook zoo bekende zaak, dat wij allen, wanneer iemand bij ons komt om oen splinter uit zijn hand te verwijderen, een pincet nemen, dit eerst uitgloeien en dan pas overgaan tot de eigenlijke operatie! I)e strijd tegen de injectie. De assisteerende zusters maken de windsels en verhanden klaar, die na ont smet te zijn niet meer niet den vinger worden aan geraakt. doch door middel van een tang aangereikt, ten einde besmetting te voorkomen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 19