29 William. P. Leeds, de stiefzoon van prins Christoffel, en zijn braid. Pauselijke legaat. Zeven ministers waren toen reeds tegen den muur geplaatst en neergeschoten Het werd met den dag duidelijker, dat ik mij moest haasten Griekenland te verlaten, want ieder oogen- blik kon ook ik mijn arrestatie verwachten. Behalve m'n eigen bezittingen slaagde ik er in de juweelen machtig te worden van de vrouw van Nicolaas de moeder van prinses Marina enhaar geliefde witte Perzische kat! Het was maar op 't kantje af, dat ik wist te ont snappen, dank zij een overhaaste vlucht en 'n onaan zienlijk motorbootje kwam ik aan boord van 'n Italiaanschen stoomer. Maar toen was ik nog niet aan 't eind van mijn avontuur, want op de brug voor pas sagiers stond een Griokscho beambte, met strenge orders alle passen aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Het hart zonk mij werkelijk in de schoenen. Zou op 't laatste oogenblik alles in duigen vallen Ik besloot tot 'n eerlijke, „sportieve" kans. In volk- vaart rende ik de brug op en in plaats van te stoppen, toen de beambte mij dit toeriep, gaf ik hem 'n stomp op de maag, die hem dubbel sloeg en voordat hij weer op de been was, bevond ik me in mijn hut. op Italiaanschen bodem!! Hier was ik veilig en even later kwam mijn bediende binnen met de koffers, die 'n kapitaal bevatten aan juweelen en papieren. De Grieksche beambte was zóó overdonderd door mijn optreden, dat m'n bediende ongemoeid kon passeereu Eerst weken later, toen ik .me te Parijs bevond, waar ook mijn moeder vertoefde, kregen wij zeker heid omtrent 't lot van André, Na dagen van einde- looze spanning'sprak het gerecht hem vrij. Hij werd verbannen, maar gelukkig niet doodgeschoten zooals zoo vele andere bekwame Grieksche mannen in die dagen. deren, maar 't hielp niet of wij 't huwelijk al af rieden of hun verzochten 't enkele jaren uit testel len. William was achttien, Xenia zestien jaren oud. 1 k kwam met m'n vrouw en haar vriendin op 23 December te New York. De stad lag dik onder de sneeuw en er heerschte zulk 'n felle koude, dat ik onwillekeurig terugdacht aan de Russische winters. Wij logeerden in het Am bassadeurs-hotel en het plaveisel voor den ingang ervan was spiegelglad, zoodat men mij waar schuwde voor 't gevaar uit te glijden. Ik liep zoo voorzichtig mogelijk,maar enkele meters verder schoof ik toch uit op 'n verraderlijk stukje, ijs en ik verrichtte de onmoge lijkste acrobatische toeren om op de been te blijven. Ik zou zeker gevallen zijn als niet een reus van 'n verkeersagent was toegeschoten, die mij in z'n stevige armen opving en overeind zette. Ik dankte hem vriendelijk en na 'n paar woorden met hem te hebben gewisseld vervolgde ik mijn gladden weg. Toen ik ongeveer een uur later terugkwam, stond hij nog op zijn post; hij herkende mij en groette amicaal, tiaar toen zette hij op zijn beurt den voet op bet stukje ijs, dat mij had doen wankelen, verloor het evenwicht, zwaaide wild met de armen en nu schoot ik te hulp om hem staande te houden. Maar hij was zoo groot en zwaar, dat ik hem niet baas kon en wij rolden samen over den grond tot groot vermaak der voorbijgangers. We krabbelden overeind, klopten bij elkaar de sneeuw van de kleeren en bleven sinds dien de beste vrienden. Ik zag hem haast iederen dag en zonder 'n spier te vertrekken was hij er telkens getuige van, dat ik in m'n geliefkoosde speak-easy verdween, juist tegenover zijn post gelegen. Een keer zag hij mij eruit komen met twee flesschen whisky onder m'n arm! Hij hield me aan. „Kijk 'ns, ik weet natuurlijk niet. wat. u daar in die flesschen hebt zitten, maar ik hoop toch vurig dat u vanavond er eentje op mijn gezondheid zult drinken," mompelde liij zacht. Hoewel 't. verkoopen of in voorraad hebben van sterken drank in Amerika verboden was, heb ik tijdens mijn eerste bezoek aan meer cocktail-partijtjes deelgenomen dan ooit in Europa! Wij waren nog maar 'n paar weken in de Nieuwe Wereld, toen we bericht kregen van 't plotseling overlijden van koning Constantijn te Palermo. Mijn broer was, dank zij de gastvrijheid der Italianen, Eerste bezoek aan Amerika De aankomst inAmerika van Europa uit maakt op mij altijd den indruk 'n frisch, groen takje te ont dekken midden in'n ruiker kasbloemen. Amerika is zoo sappig, zoo jong, zoo levendig. Zelfs de lucht is er versterkend als champagne. De eerste keer dat ik naar Amerika ging, viel in den winter van 1922, en kele weken na de verban ningvan mijn broer André uit Griekenland. In Oc tober van datzelfde jaar was de zoon van m'n vrouw, William B. Leeds Jr., getrouwd met m'n nicht prinses Xenia, de dochter van mijn zuster Marie. Beiden nog kin- Een der duizenden ge legenheden, waar, zooge naamdin't geheim, sterke drank werd verkocht. Prins Christoffel was tijdens zijn eerste bezoek aan Amerika 'n trouwe bezoeker ervan althans nog een rustigen dood gestorven, zij het als verbannen vorst. Hij werd bijgezet in de crypte vau de Russische kerk te Florence. De straten, waar de rouwstoet langs trok, stonden vol troepen, die de militaire eer bewezen. Het waren niet zijn eigen troepen, die liij zoo vaak naar schit terende overwinningen geleid had, maar toch de overleden koning was begraven met zulk 'n diep gemeende gevoelens als hij in zijn vaderland van eigen onderdanen maar had kunnen weiisclieii. Mijn broer André en zijn vrouw waren juist op weg naar Amerika, toen zij aan boord van liet schip de droeve tijding vernamen. Het wierp een schaduw op onze ontmoeting. Enkele dagen later namen wij allen deel aan 'n pleehtigen rouwdienst, die door de Grieksche kolonie te Montreal gehouden werd. Be dood van mijn eerste vrouw- Ik deed tijdens mijn verblijf in Amerika een uiterst droevige en pijnlijke ontdekking. Het kwam nu, na hernieuwd onder zoek door specialisten, vast te staan, dat mijn beminde vrouw lijdende was aan de ergste kwaal der menschheid... .kanker. Zijzelf wist er niets van en ik mocht noch kon 't haar zeggen. Twee jaren lang liep ik nog met deze gruwelijke weten schap rond. Het zwijgen hierover werd mij steed:- pijnlijker, tot zij tijdens 'n vreeselijken stormnacht te Londen zacht overleed. Pijn heeft zij gelukkig nooit gehad: haar dood was zacht en kalm, geheel in de sfeer van haai mooie, goede leven.... S/of volgt. Prins Christoffel van Griekenland, de schrijver van onze artikelenreeks en zijn Amerikaansche eehtgenoote, de gewezen mrs. W. P. Leeds, die te Londen overleed.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 29