I W:.X- DE „WAKER", DE „SEAPER m DE „DROOMER MË S lf: De Hondsbossche zeewering. .Jit- meter moeten prijsgeven. Petten verdween in de Noordzee. Om '11 algeheele doorbraak te. voorkomen werd begonnen met het aanleggen van strandhoofden en staketwerken, om te belionden wat nog van de duinenrij restte. Van 1526 tot 1528 werd de zg. slaperdijk gelegd van de gronden bij Hargen naar den Sohoorlsehen zeedijk over een lengte van twee km. De droomerdijk dateert van 1614, is slechts 500 m. lang en ligt in 't verlengde van den Zijperzee dijk. De wakerdijk, die den eersten lederen dag wordt er door zevenentwintig arbeiders aan de zeewering gewerkt. Ziehier drie prachtige namen voor een sprookje of een ridderverhaal naar ouden trant. Maar 't verhaal dat hier volgen moet is niet romantisch, doch werkelijk, en heeft niets dan de namen van een sprookje. De „helden" van deze reportage, de waker, de slaper en de droomer, dit edele driemanschap, zijn drie fiksche dijken, die onze kust tusschen Camperduin en Petten beschermen tegen den erfvijand, de zee. W"%eze dijken zijn gebouwd ter vervanging van de duinen, die door de Noordzee in eenige eeuwen werden opgegeten, zandkorrel na zandkorrel. 't Dorp Petten, thans veilig gelegen achter den hoogen Wakerdijk, is 't derde dorp Petten, de twee andere werden verzwolgen. In den ongeluksnacht van 18 op 19 November 1421, toen de zee in den tegen- woordigen Biesbosch zestien dorpen verdronk, beren- den witgekuifde golven, opgejaagd door een feilen noordwesterstorm en gesteund door den opkomen den vloed, onze kusten. Met donderend geweld beuk ten zij de duinenrij, al zoekend naar 'n zwakke plek. Zij vonden deze in de dunne duinenketen tusschen Camperduin en Petten. Eeuwenlang had dit strookjeduin, juist in den knik van Noord-Hol land, de woeste noordwester- stormen opgevangen en meter 11a Reeds drieënveertig jaar werkt hij aan de zeewering. BBHHHi 1

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 2