Mooi van leelijkheid en.... doelmatigheid (want. wie doet 'm walis het gordeldier, in Zuid-Amerika, Waar het thuishoort, „Armadillo'' geheeten. Dit heest dat zich in een ja-en-een-neen weggraaft, is welbeschouwd afgrijselijker dan de langgeleden, vóór de komst van het menschdom, al uitgestorven praehistorische dinosauriërs, mastodonten of hoe die bullebakken nog meer heet en. De vreeselijkste geruchten hebben altijd de ronde gedaan over de „wilde boschmen- schen", maar toen men de eerste gorilla's schoot en later importeerde, bleken deze King Kong's inderdaad niet minder herculisch en vervaarlijk dart het jagerslatijn had overgeleverd. Zij leven in jamiliekuddetjes, houden zich meestentijds op den grond tusschen de bamboevelden opalhoewel van aard schuw als alle natuurdieren verdedigen de man-gorilla's hun gezinnen toch met onverschrokken moed. Herculeskever zulke overdreven kaken, dat men er heuseh het nuttig effect niet van kan zien, evenmin als van de soms te zware slagtanden der mannetjesolifanten. Bezwaard met dat ivoren vrachtje kunnen de heeren af en toe niet eens met de kudde meekomen en laten zij hun bagage eens op een lagen tak rusten om uit te puffen. De Amazonemieren zijn één en al „bewapening"; haar bekken zijn te scherp en te groot dan dat zij of zich zelf of hun larven daarmee zouden kunnen voeden, dus rooven zij ijskoud de larfjes der zwarte boschmieren, die dan zg. slaaf worden en gedwee hun kidnappers later onderhouden. Waarom heeft het welbekend zee paardje zoo'n mal rechtopstaand modelletje? (Stelt u zich dat schepseltje eens vergróót voor, welk een afzichtelijk creatuur!) Nu kan het niet veel meer doen dan zich met stroom en tegenstroom laten meespoelen, want van een waarachtig zwemmen door vinnengerei is hier weinig sprake. Ja, de onze is een wonderlijke wereld, waarin het onnoodig is b.v. zooiets als den eendenboom te verzinnen, den Antifera Arbor, uit welks vruchten eendjes zouden komen, een vaste overtuiging uit de 16de eeuw. Ook het „monster van Loch Ness" is tamelijk overbodige treinlectuur, want aan onze Indische kusten komen echte zeeslangen voor; ze smaken trouwens heerlijk (zegt men). Het doodskopaapje is een der kleinste bekende apen soorten. De inboorlingen van Suriname noemen het ook wel Titide Oeistiti is even eens 'n poeslief aapje, dat in ons klimaat, evenals de meeste apen uit de Nieuwe Wereld, niet gemakkelijk te houden is. Er zijn hondenrassen, die een kalf in schouderhoogte evenaren, en niemendalletjesdie op 'n tientje kunnen staan doorgaans zijn juist die schoothondjes dat tientje (en nog een paar erbijdubbel en dwars waard. Hierbij is het enorm verschil weer eens mooi aangetoond: een Duitsche dog ziet toe, dat de vrouw haar taschje en haar vrindje niet vergeet. Het dames hondje behoort tot het onla/ngs uit Mexico geïmpor teerd Chihoehoea,-ras, dat evenwel minder teer is dan men wel zou denken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 32