■Mi Ret dorp Petten aan den voet van den waker. (lediging bleef echter onvoldoende. Eindelijk werd in 1870 begonnen met een groote en definitieve ver betering en sinds dien tijd kon men spreken van de eigenlijke Hondsbossche zeewering. De nieuwe geweldige wakerdijk werd gebouwd over een lengte van 5 kilometer. Aan zijn voet is liij 75 meter breed, de hoogte is 24 m. en de kruin - breedte 10.26 m. In zee werden vijfen dertig hoofden gelegd van basaltblokken, die als vooruitgeschoven posten den eersten aanval had den te breken, 't Werk Links: de vloed beukt de paalwerken. stoot moest opvangen en daarin herhaaldelijk te kort schoot, werd in 1624 gelegd. De zee echter rustte niet. Voortdurend knaagde zij aan de dijken en de magere duinstrook, telkens moest de dijk landwaarts worden verlegd. Omstreeks 1800 probeerde men de zaak te redden met 't aanleggen van dammen van basalt en steenglooiing; de ver- De vloed komt op. Paalwerken van de Ronds- bossche zeewering. werd voltooid in 1875. •Taren nadien werd echter door een ploeg van 88 werk lieden dagelijks aan de zeewering gearbeid. Op 't oogenblik werken er nog dagelijks 27 man, die voortdurend bezig zijn met vernieuwen en verster ken van zwakke plaatsen. Als sterke forten liggen daar de 35 dammen in zee, voortdurend berend en besprongen door witge- kuifde rollers, die éche- lonsgewijze naar de kust oprukken. De enorme ba- saltdammen breken echter hun kracht en als onschul dige golfjes eindigen zij hun leven tusschen de paalwerken. Deze zee is 'n speelgoedzee. Wacht ech ter tot de noordwester- storm z'n kracht toont, dan beuken de golven de flanken van den waker" en strooien hun schuim - flarden tot in 't dorp. Maar in Petten is er geen kip die daarvan beeft.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 3