D.D.D. l HUIDAANDOENINGEN Geneesmiddelen en Geneeswijzen feu goed middel tegen huiduitslag GENEESMIDDELTEGEN Plaats voor monteurs bij de Luchtvaart-afdeeling! COMMANDANT VAN DE KOLONIALE RESERVE 27 verklaarde tegenover de nieuwe wacht, dat zij zoo laat vertrok en dat liaat pas zoek was geraakt, doordat zij een zieke gevangene had moeten verzorgen. Petva had genoeg van den gevan- genisdienst en hij had besloten, dien nacht weg te loopen met het sommetje, dat mijn bijdrage vormde, en naar zijn afgelegen dorp terug te keeren. Dat •Sonja verdwenen was, zou de eerste dagen slechts door haar zaalgenooten worden opgemerkt, en die zouden niet beter weten, of zij was teruggebracht naar de Tsjeka. Kwam haar ontsnap ping aan 't licht, dan zou men natuur lijk veronderstellen, dat zij met Petya wa.s vertrokken. Het heele plan zat prachtig in elkaar. Toch werd veilig heidshalve besloten, dat Sonja, Akoe- lina en Sjoera de stad zouden verlaten, zoodra Sonja in staat was te reizen. Zij zouden naar Orlof's geboorteplaats gaan; die lag in een verre provincie; bij vrienden van Akoelina zouden ze onderdak vinden, tot Sonja sterk ge noeg was, om over de grens te vluch ten. Een paar dagen later vertrokken zij in een vollen passagierstrein van het zelfde station, vanwaar Sjoera na den strooptocht was gevlucht. Ongetwij feld was het jonge paar zeer gelukkig. Maar hun vreugde duurde helaas niet lang. Akoelina schreef me, dat Sonja niet meer bekomen kon van de ge vangenisellende. 's Zomers ging het vrijwel, maar de winter werd haar dood. Sjoera nam weer dienst bij de witte legers, en nadien heb ik nooit meer iets van hem gehoord. DERTIENDE HOOFDSTUK Tante Natalia Toen ik van een gebaarden proleta riër veranderd was in een gladgescho ren „intellectueelen hongerlijder" moest ik mij verborgen zien te houden voor Zorinsky en de Tsjeka. Wegens mijn bevroren voeten moest ik mijn vriend den dokter den eersten tijd tot last blijven, maar hij kreeg moeilijkheden met zijn kliniek en verhuisde dus met zijn assistenten naar een huis op het Wasili-eiland. Gelukkig lag het eenige onderdak, waar ik me nog dorst wa gen, juist in die buurt. Het was de woning van een oude dame., die toe vallig ook Orlof heette. Ik placht haar aan te duiden met den naam „tante Natalia". Zij was een innig vrome vrouw, ongeloofelijk goedig. Zij hing de over tuiging aan, dat zelfs aan liet kwaad geen geweld t en antwoord mocht worden gegeven, en wilde uit principe niets aannemen zij gaf alleen maar. Tante Natalia was 'n tenger vrouwtje van omtrent vijftig,-ongetrouwd. Zij had altijd voor haar broer gezorgd, die een der bibliothecarissen van den Tsaar was geweest; vandaar dat zij zooveel boeken en portretten van aanzienlijken bezat. Aan de muren hingen nog steeds de portretten van het keizerlijk gezin. Haar broer was door de bolsjewieken gefusil leerd één van de vijfhonderd gijze laars, die terecht werden gesteld wegens den moord op twee Joodsche commis sarissen door Petrogradsohe arbeiders, in 1918. Zij was verder met rust ge laten, maar ook zonder middelen van bestaan. Als „onproductief bourgeois" kreeg zij geen voedselkaart. Zij ver diende nu en dan iets met naaien en schrijfwerk. Als zij gebrek leed, ging zij naar de markt om 't een of ander te verkoopen, en stond daar soms uren in de sneeuw. Eens had een milicien haar gewaar sehuwd, dat er huiszoeking naar vuur wapenen gedaan zou worden in het blok, waar zij woonde. Toen hing zij doeken over de keizerlijke portretten heen, en mij vroeg ze, of ik ook iets te verstoppen had. Ik was toen juist in 't bezit van inlichtingen over aanstaande troepenbewegingen, en zij verborg die in een rubberzakje onder in een emmei waschgoed. Nadien liet ik dat zakje met de papieren, die ik geheim wilde houden, iederen avond in den bak van het watercloset zinken. Tante Natalia bloosde zedig, toen ik haar dien maat regel voorstelde. Een tijdje daarna, toen het warmer weer werd, zei ze tegen me; „Als je papieren hebt, die je niet onmiddellijk noodig hebt, zal ik je een plaats wijzen, waar je ze zoo lang verborgen kunt houden als je maar wilt." Met onbeperkt vertrouwen pakte ik het een en ander in een stuk zeildoek, dat ze me gaf, en ging niet, haar mee. We liepen door de lange rechte stra ten van het eiland. Zij liep met korte vlugge stappen, bijna op een holletje. Zwijgend naderden wij de grens van liet eiland. Wij stonden voor het hek van liet Smolensk-kerkhof. „Ben je hier al meer geweest, na.de revolutie?" vroeg tante Natalia. „Neen." „Houd je taai," zei ze geheimzinnig, en zij liep door. Wij waren al een begrafenisstoet voorbijgeloopen. Een tweede ging juist het hek door. Vóór ons zagen we een derde kist de kerk binnendragen. „Ik ga altijd de kerk even in om een kaars op te steken," zei ze. „Wacht buiten maar op me, ais je wilt." Maar ik ging mee naar binnen. Er kwam een zekere doffe verschrikking over me. De heele kerk stond vol dood kisten. Die bij de deur, waar we langs drongen, kon er niet bij, de dragers bleven staan. De rouwende families drongen tusschen de kisten, die' op ruwe schragen stonden. De deksels waren afgenomen; vele hadden geen deksel,waren slechts ruwe houten kisten. De atmosfeer was dik van de lijken lucht. Een uitgemagerde en blijkbaar zieke priester kwam van het altaar en sprak de begrafenisformule uit over alle kisten tegelijk. Dit was «1e burgerbe volking, die verging van gebrek en ondervoeding. De grootste helft der kis ten was van kleiiyformaat. kinderen. De overlevenden spraken fluisterend, maar beweging was er voortdurend. De kisten waren door elkaar geraakt. De mensehen staarden in de gezichten van een half dozijn lijken, voor ieder zijn kind, zijn broer, zijn moeder had ge vonden. Maar dat deerde weinig. Weer straalde niet verheven licht het ware communisme, het communisme des harten. De snik van één was de snik van allen. Df zij nu hun eigen dooden begroeven, of die van anderen. Wordt vervolgd PANORAMA. Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. Tezamen met een der periodieken De Stad Amsterdam. Groot Rotterdam, 's Gravenhage in Beeld, Ons Land. Ons Zuiden of Ons Zeeland f I.62V, per kwartaal of f 0.12% per week. Franco per post f 1.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Koloniën f 7.65 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van post abonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureaux HAARLEM, Nassaulaan 51. Tel. Int. 15S66. Giro nr. 142700. - AMSTERDAM. N.Z. Voorburgwal 262. t elefoon Interc. 55170. Giro nr, 97046. ROTTERDAM. Stationsweg 24. Telefoon tnterc. 50540. Giro nr. 101981 's GRAVENHAGE. Stationsweg 95, Tel. Interc. 111666. Giro nr. 45141. UTRECHT, Biftstraat 142. Telefoon Interc. 15475. Giro nr. 149597. 's HERTOG EN BOSCH. Stationsweg 27. Telefoon Interc. 1215. Giro nr. 129750. MAASTRICHT. Stalionsstraaf 20. Tel. Interc. 5851. Giro nr. 124690. V1JSS1NGEN. Bad huisstraat 5, Tel. 81 De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar Weest niet langer een prooi van de ondragelijke last en de folterende jeuk, wanneer een eenvoudig middel uitkomst kan brengen. Een paar druppels van de heldere vloeistof D.D.I). op de pijnlijke plek en de jeuk l>edaart onmiddellijk, de aandrang tot krablten verdwijnt. Denkt U eens in, weer rustig te kunnen slapen en 's morgens verkwikt aan den ar!>eid te kunnen gaan. Het D.D.D.-Reeept van Dr. I). Dennis wordt sinds vele jaren met succes aangewend tegen Eczeem, Open Beencn, Zweren, Puistjes en andere huidaandoeningen. Flacons a 75 cent, f 1.50 en f 2,50 hij Aj»othekers en Drogisten. KONINKLIJK NEDER LA NDSCH-INDISCH LEGER Het Koninklijk Nederlandsch-lndisch Leger roept flinke, geschoolde, ongehuwde jongelieden op, om bij de Luchtvaart-afdeeling tot monteur te worden opgeleid. Sollicitatie-gelegenheid staat open voor machine-bankwerkers, instrumentmakers bekend metbenzinemotoren, electriciens en zeer goede smid-bankwerkers. Ver- eischt is het bezit van een getuigschrift van een 3-jarige (of sinds 1 935 2-jarige) Ambachtsschool. Leeftijd 1 8 tot 21 jaar. Ouderen komen alleen in aanmerking, indien zij gedurende de laatste jaren gewerkt hebben opeen goed bekend staande fabriek, dan wel in het bezit zijn van meerdere technische diploma's (maximum leeftijd 25 jaar). Dienstneming geschiedt bij het Wapen der Infanterie voor 5 jaar. Indien men bij de Luchtvaartafdeeling niet voldoet, dient men dus het over blijvende deel van die vijfjaar uit bij de Infanterie. Traktement van f 0.75 per dag (als soldaat) tot f 530.- per maand (als onderluitenant). Soldaten ontvangen bovendien werkgeld. Nadere inlichtingen worden op aanvraag verstrekt door den TE NIJMEGEN Annonces betreffende worden in dit blad slechts opgenomen, indien zij vooraf voorzien zijn van het stempel „Geen bezwaar" tegen de plaatsing, afgegeven door de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Geneeswijzen, waar van het Secretariaat is gevestigdSegbroek- laan 33, 's-Gravenhage.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 27