Vorstelijk bezoek aan Amsterdam voor drie eeuwen H mm 6 :00 WMS3iUiM*i De feestelijke intocht ran Maria cle Medieis binnen Amsterdam op den eersten September 1638 langs den triomfboog voor de Oude Doelenstraat. Toe het mogelijk was, dat deze in feite toch uit de landen van haar eigen kinderen verbannen koningin alom in de Vereenigde Nederlanden nog zulk een plechtige ontvangst ten deel kon vallen, kan alleen worden verklaard uit de hooge opvatting, welke onze zeventiende- eeuwsche voorouders hadden van de vorstelijke waardigheid en uit de dank baarheid der toenmalige regeerders voor alles wat de vroegere koningin van Frankrijk voor de Nederlanden had gedaan. Dat er hier en daar verzet rees en de ontvangst niet overal met even groote geestdrift plaats vond, was wel voornamelijk toe te schrijven aan de houding der grenzeloos trotsche Toscaansche zelf, die zich bij meer dan een gelegenheid hooghartig en koel jegens haar gast.lieeren en bezoekers gedroeg, en die zelfs Amalia van Solms, de echtgenoote van stad houder Frederik Hendrik, door haar hoogmoedige houding gevoelig krenkte. Het waren ook vooral haar hoogmoed en overdre ven gevoel van eigenwaarde, welke deze vorstin reeds zooveel teleurstellingen hadden gebaard, en haar in conflict hadden gebracht met haar eigen zoon, Lode- wijk XIII en haar vroegeren raadsheer kardinaal Ar- mand du Plessis, hertog van Richelieu. Voor diens bedreigingen uit Frankrijk gevlucht, had de trotsche Toscaansche prinses eerst de wijk genomen naar de zuidelijke Nederlanden, waar zij geruimen tijd de gastvrijheid genoot der Spaansche infante Isabella. Toen zij zich ook in deze Spaansche omgeving niet meer In de eerste dagen van September, wanneer in het heele land het veertig jarig regeeringsjuhileum van de Landsvrouwe, koningin Wilhelmina, met plechtige feestelijkheden zal worden gevierd, zal het driehonderd jaar geleden zijn, dat een huitenlandsche vorstin, de groote Afedicaea, eens koningin van Frankrijk en de eerbiedwaardige moeder van drie kronen, met feestelijke staatsie haar blijde incomste vierde binnen ylmsterdam. 'staatsieportret van Maria de Medieis, koningin van- Frankrijk. veilig gevoelde, nam zij het vrij over haaste besluit naar Noord-Neder- landsch grondgebied te vertrekken. Vandaar hoopte zij naar Engeland' over te steken, waar haar dochter Henriette Maria toen koningin was. Den loden Augustus 1638 verliet •Maria de Medieis de Belgische hoofd stad, om plotseling, over Hasselt en Eindhoven, naar 's-Hertogenboseli te rijden, waar haar gezelschap den 14den van diezelfde maand aankwam. Frederik Hendrik en zijn gemalin Amalia van Solms, door kolonel d'Ouchant van haar komst verwittigd, wachtten de vorstin daar ter verwelkoming op, met een groot ge zelschap adellijke dames en heeren. De ongevoeligheid, waarvan Maria de Medieis aanvankelijk blijk gaf, zou echter op den duur niet bestand blijken tegen alle bewijzen van warme gastvrijheid, welke zij hier te lande zou ondervinden. Van 's-Hertogenbosch, waar haar de warning van den heer van Brederode tot verblijf werd aangeboden, reisde het groote gezelschap over Bergen op Zoom, Dordrecht, Rotterdam en Delft naar Den Haag, waar men in den avond van den 21sten Augustus aankwam. Op aandringen van haar gemaal Frederik Hendrik, die boven alles wenschte de goede verstandhouding met zijn Fransehen bondgenoot te handhaven, be sloot Amalia van Solms toch de moeder van Bode wijk XIII, ondanks derzelver onheuscli optreden jegens haar en haar verwanten, te blijven ver gezellen. Zij zou zelfs met haar meereizen naar Amsterdam, hoe het haar ook hinderde, om ten

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 6