7 aanzien van het volk als volgelinge iler gevluchte Franse,he koningin moeder te worden aangezien. Tegen het eind van Oogstmaand werd besloten de reis naar 's lands hoofdstad te aanvaarden. Na een voorspoedigen tocht door Rijn- en Kennemerland hield Maria de Medicis den 31 sten Augustus haar intocht binnen de muren van Haarlem. Zoodra de burgemeesters van Amsterdam daarvan bericht kregen, vaardigden zij- hun pen sionaris Willem Boreel af, om Hare .Majesteit te verzoeken, hunne stad inet een bezoek te komen vereeren, haar de keus latende, hetzij te land, hetzij te water te reizen. De door luchtige ballinge verkoos den weg over land te nemen, als zijnde vooral veiliger met het oog op het ongunstige weer. Den len September deed Maria de Medicis haar intocht binnen de Amstelveste. De ontvangst der vorstin was meer dan schitterend en haar verblijf in 's lands grootste koopstad gaf aanleiding tot een aaneenschakeling van feesten. Het zou te ver voeren, een be schrijving te geven van het verblijf der koningin in de Amstelstad, van haar bezoeken aan alle beziens waardige gebouwen, aan de Oost en West-Indische buizen, aan de Westerkerk, aan de sluizen, aan At' waag en de beurs. Zij toonde zicli echter uiterst voldaan over alles, wat zij gezien en genoten had. De derde dag evenwel zou de kroon zetten op de feestelijkheden. Deze was geheel gewijd aan waterfeesten en ver tooningen op den Amstel. En het slaat ons nu nog met verbazing, hoe, terwijl toch de tijd van voorbereiding uiterst kort was geweest, deze grootsclie feestelijkheden konden slagen. De eer hiervan kwam vooral toe aan het vernuft en het organiseerend talent van den arts Samuel Koster en den rechtsgeleerde Joan Vietorijn, die in die korte spanne tijds ware wonderen verrichtten. Men stelle zich voor: in den tijd van één nacht had men, aan de noordzijde van den Amstel, het Rokin, twee huizenhooge triomfbogen opgericht, en wel op een Het watertournooi op tiet Rokin. Watergevecht tusschen de matrozen. drijvend eiland met welig gras, riet en biezen be groeid, dat men anderhalve mijl ver uit de venen had gehaald. Ter weerszijden zouden de vertoo ningen plaats hebben, die de voornaamste gebeur tenissen moesten voorstellen uit de geschiedenis van Maria de Medicis en die van Frankrijk. Maria de Medicis was met de prinses van Oranje, den schout en de burgemeesteren in een prachtige sloep, behangen met fraaie tapijten, gezeten; de schepenen, admiraliteitaheeren en andere voorname overheidspersonen zaten in vaartuigen, die on middellijk daarop volgden. Nadat men de Grim- menessesluis geopend had, waardoor de koningin met haar gevolg het Rokin invoer, kwam door de tegenovergelegen sluis, de Osjessluis geheeten, Nep tunes, de zeegod, binnen en voer bruisende Hare Majesteit tegemoet. Daarachter stonden in een kogge de Amsterdamsche Maagd en Mercurius, de god van den handel. Het is dit moment, dat op een der in dit nummer gereproduceerde oude prenten is in beeld gebracht. Nadat dan op het drijvend tooneel niet minder dan zeven kleurige tafereelen waren vertoond.' werd een watertournooi gehouden, zoo vermakelijk, dat zelfs de koningin, hoe ingetogen deze anders ook steeds bleef, niet kon nalaten te lachen en haar gezicht in een vroolijke plooi te zetten Nadat Maria de Medicis den Zaterdag had besteed om inkoopen te doen in de stad, maakte zij zich 's Zondags tot vertrek ge reed. Op dezelfde wijze, waarop zij was ingehaald, werd haar nu weer bij de Haarleinsche poort door de schutterij uitgeleide gedaan. Niet verre buiten de stad had het laatste afscheid plaats, uitgespro ken door den heer van Petten, die den stoet had voorafgeredeu. Als bewijs barer dank baarheid beloofde de vor stin aan het stadsbestuur haar portret te zullen schen ken. De schilder Gerard Hontliorst in Den Haag genoot de onderscheiding dit te maken en de stad Amsterdam aanvaardde het als eeuwige gedachtenis aan het bezoek eener groote vorstin. Waterepel op het Hokin aan de noordzijde ran den Amstel ter eere van Maria de Medicis gehouden. De begroeting der vorstin door Neptunus en de Amster damsche Stedemaagd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 7