Ihk meisjes vragen erom 27 uadrukkelyke gebaren beduid, «lat hij geen kwaad in den zin had en dat Dan hem zijn eigendom gerust kon toever trouwen en pas na lang aarzelen had Dan de taseh opnieuw uit handen gege ven. Aanvankelijk had niemand aan deze kleine scène eenige beteekenis gehecht. Toen er allerlei vreemde geruchten, aan gaande den gelieimzinnigen vondeling de ronde gingen doen in het volkslogies, kwam dit onbeteekenende feit echter in een geheel ander licht te staan. Het was iedereen duidelijk, dat die stevig dicht gebonden jachttasch iets bevatte, dat Dan verborgen wilde houden. De ver ontruste verbeelding der matrozen zocht ook achter deze geheimzinnigheid een noodlottige beteekenis. Zij drongen er bij George Resch op aan, de tasch in hun tegenwoordigheid te openen en hun den inhoud te toonen. .Haar G eorge weigerde; hij wilde Dan's vertrouwen niet beschamen. Dagenlang trachtten zij hem over te halen aan hun verlangens te voldoen, doch George hield voet bij stuk. „Vraag het hem zelf," zei hij knorrig, „maar van mij krijg je het niet gedaan." Op zekeren middag verscheen Dan in het logies, toen hij zich eensklaps omringd zag door vijf, zes donkere gezichten. Met gebaren en een vloed van woorden probeerden de mannen hem duidelijk te maken wat zij wenschten. Het duurde lang voor Dan hen begreep, doch toen gebeurde er eensklaps iets wonderlijks. Dan sprong met een luiden kreet voor de kist, waarin de taseli geborgen zat en tegelijk maakte- hij zich met een snellen greep meester van een broodmes, dat toevallig voor de hand lag. Zijn gelaat was wild vertrok ken en zijn oogen fonkelden, maar noch het mes, noch dat furieachtig voor komen imponeerde de matrozen. Als er om gevochten moest worden stonden zij hun man en gingen voor een mes niet uit den weg. De matrozen drongen op en schreeuw den luid him dreigementen uit. Resch en Paulus kozen Dan's partij en tracht ten* de verhitte gemoederen te kalmee- ren. Ongetwijfeld zouden er echter onge lukken gebeurd zijn, indien de bootsman van de Vaga niet inderhaast op het rumoer was afgekomen. Met een vloek en een dreigement maakte hij een einde aan den twist en mokkend gingen de mannen uiteen. De rust keerde terug, maar op de brug, waar meneer Umbel de wacht had, werd het voorval lang durig besproken. Umbel had allang bespeurd, dat in het volkslogies niet alles naar wensch ging. En evenmin als de matrozen en stokers was hij zelf vrij van zeemansbijgeloof. Het mysterie-Dan had ook hem ver ontrust en heimelijk wenschte hij den zonderlingen beschermeling van kapi tein Mock naar de plaats, vanwaar hij volgens zijn gevoelen gekomen was. naar het rijk van den duivel. Vijf dagen 11a dit voorval kregen de bijgeloovige pessimisten aan boord van. de Vega gelijk en werden hun somberste voorgevoelens bewaarheid al was Dan er dan ook volmaakt onschuldig aan. De Vega bevond zich in de nabij heid der Nicobaren-eilanden, toen zich plotseling in haar koers een van die onverwachts uitbarstende, tropische 011- weders ontlastte. Kapitein Mock was een oude en bevaren zeeman en liet ter stond den koers wijzigen, ten einde bui ten het depressiegebied te komen. Het was zijn laatste bevel, want nauwelijks had de Vega het roer omge gooid, toen er een bliksemstraal uit den hemel neerflitste, die zich ontlaadde op het schip. Er klonk een geweldige slag aan boord, die vergezeld ging van '11 schel licht en het schip tot in zijn kiel platen deed sidderen. Krakend stortte de voormast neer en vernielde de brug. Kapitein Mock was het eerste slacht offer. Hij zeeg ineen getroffen door den bliksem of neergeveld door den zwaren mast, maar hij gaf geen teeken van leven meer. Niemand gaf zich daar reken schap van, want bijna op hetzelfde oogenblik weerklonk er een onheilspel lende kreet op het dek: „Brand.... het schip staat in brand. Die kreet was het, die de bemanning uit haar verdooving wekte. De Vega brandde en was binnen weinige minuten geheel in vlammen gehuld. Umbel brulde zijn bevelen over het dek. „Alle hens aan de pompenSchotten sluiten 1 Schiet op, voor den d. .der!" Maar al die reddingsmaatregelen kon den niet meer baten. Onder de moorden de hitte van de tropische zon was het houtwerk van de Vega zoo uitgedroogd dat het brandde als een tondel. Knette rend bezweken de luiken en in een ommezien tijds was het vuur overge slagen naar de ruimen. „Vuren onder de ketels dooven!" brulde Umbel, doch hij begreep weldra, dat de Vega verloren was. Het heele schip was één laaiende vuurzee, sissend stroomde het water reeds op sommige plaatsen binnen en veroorzaakte een sterke helling naar stuurboordzij. Als gevolg hiervan begon de brandende lading te verschuiven en Umbel zag plotseling in, dat zij het schip inder haast zouden moeten verlaten, wilden zij niet levend verbranden. Gillend klonken zijn commando's door het geloei van de vlammen en het sissen van het binnenstroomende water: „Stuurboordsloepen te water!" En na een kort, vertwijfeld aarzelen liet hij er zijn laatste bevel op volgen: „Red je leven. Als spoken doemen de gestalten der matrozen uit de verstikkende rookwol ken op. Umbel staat op de brug en klemt zijn handen krampachtig om de leuning van de borstwering. Hij stikt bijna in den rook en de vlammen lekken aan zijn voeten, doch hij blijft op zijn post. Vaag ziet hij die rennende gestal ten, hij hoort hun kreten en verwen- schingen en het afloopen van de katrol len, waarmee de sloepen in de davits hangen. Misschien is het nog niet te laat. .Misschien gelukt het nog een paar sloepen te water te laten! Misschien is ook de hulp wel dichter bij, dan men vreezen moetDe radiotelegrafist is rustig op zijn post gebleven en zendt plichtsgetrouw het eene S.O.S. na het andere de wijde wereld in. Misschien.. misschien bevindt er zich wel een schip dicht in de nabijheid. Wordt vervolgd PANORAMA, Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. Tezamen met een der periodieken De Stad Amsterdam, Groot Rotterdam, 's Gravenhage in Beeld, Ons Land, Ons Zuiden of Ons Zeeland f 1.62!,') per kwartaal of f 0.12 H per week. Franco per post 'f 1.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Koloniën f 7.63 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van post. abonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. - Bureaux HAARLEM, Nassaulaan 51. Tel. Int. 13866. Giro nr. 142700. AMSTERDAM. N.Z. Voorburgwal 262. Telefoon Intcrc. 33170. Giro nr. 97946, ROTTERDAM. Stationsweg 24. Telefoon Interc. 50540. Giro nr, 101981. 's GRAVENHAGE, Stationsweg 95, Tel. luiere. 111666. Giro nr. 43141. UTRECHT, Biltstraai 142 Telefoon Interc. 13473, Giro nr. 149597. 's HERTOGENBOSCH, Stationsweg 27. Telefoon interc. !2t5. Giro nr. 129750. MAASTRICHT. Stationsstraat 20. Tel. Interc. 5851. Giro nr. 124690. VliSSINGEN. Bad huisstraat 5, Tel. 81. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. dut huil ouders Bloyle koopen en daar hebben ise gelijk in. De Bles le-jurken beschikken over de jeugdige éléganee der meisjes, ze munten uit door een vlotte eoupe en door aardige veelzijdige afwer kingen. Opdat Uw dochter die jurk kan dragen, die haar bevalt, is de keuze zoo groot. Ook voor bakvissehen zijn er keurige modellen. Vraagt het adres van den dichtstbijzijnden leverancier aan L. Zaalberg, Prinses Marielaan 16a, Wassenaar 100% zuiver wollen kamgaret 8 uren gezonde Kent U het genot en de noodzakelijkheid van rustig slapen? Wetenschappelijke onderzoe kingen hebben uitgewezen, dat bij 83% der lijders aan slechten of onrustigen slaap gemid deld reeds na gedurende 9 dagen begonnen te zijn voor het naar bed gaan een kop Ovo- maltine te nemen, een belangrijke verbetering optrad. Als U slecht slaapt, probeer dan eens Ovo Ovomaltine breekt de „inwendige spanning en herstelt door voedingswaarde en lichte vei teerbaarheid het evenwicht in Uw organisme Het verzekert U aldus een rustigen slaap Een regelmatig gebruik van Ovo verhoogt in aanzienlijke mate Uw energie en Uw opge wektheid, omdat Ovo in den juisten vorm Uw organisme geeft, wat het noodig heeft levenskracht

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 27