Zelfs de best uitgeruste schepen hebben het hard te verantwoorden, als de oeeaan opgezweept wordt onder 'n woedenden orkaan. Manoeuvres afgelastDe onover- winnelijken gaan maar liever naar huis, als de natuur haar stemverheft. bij de eerste kan men hoogstens daarna zien, waar zij heeft huisgehouden, terwijl men hij den laatsten op 't. uur af kan berekenen, waar hij terecht zal komen, waar hij teruggestooten kan worden en wanneer hij van richting zal veranderen. Doordat de tornado echter zooveel kleiner van omvang is, blijft de schade eenigszins heperkt: in 1896 „slechts" 255, in 1925 „slechts" 695 dooden. Het is heel wat, maar de cycloon, die in 1900 Galveston teisterde, doodde 2500 menschenDeze storm veroorzaakte een overstrooming, die de geheele stad onder water zette, ging daarna door de Mississippivallei, vervolgens oost waarts over het Merengebied en verliet het vasteland langs de St. Lawrence- rivier. Eenentwintig dagen duurde dit rampzalige bezoek. Hoeveel moeite men ook doet de catastrophe tot een minimum te beperken door stevige huizen te bouwen en een goed georganiseerden waarschuwings dienst in stand te houden, men is er nog niet in geslaagd deze natuurkrach ten, die ontstaan uit een onschuldig windje en een klein verschil in tem peratuur, te bedwingen. Zoodra de herfst aanbreekt, geldt voor iedereen in de buurt van Florida en de Antillen het parool: Wees op uw hoede! Links: Gebogen onder een druk, waar een steenen muur soms onder bezwijkt, trachten de. palmen zich zoo goed mogelijk te voegen ten einde niet ontworteld te worden. Als 't eenmaal goed gaat spoken, heeft een kade niet veel meer te beteekenen. En de met sneeuw bedekte zomerhuisjes aan het strand van Revere Beach zullen nauwelijks weerstand kunnen bieden. I Een cycloon op het land: ontredderde huizen. Een cycloon op zee: reddeloos verloren schepen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 4