GRIJS HAAR Steradent ZIJN MAAG GEBISMUREERD uw kunstgebit! Steradent L. HEBT U NOODIG voor 't dagelijksch onderhoud van MAGNESIUM m'n jongen," hernam hij hartelijk. „Een zeeman beschouw ik als mijn vriend. Het zag er anders slecht met je uit, toen wij je oppikten. Hoe is je naam?" „Dan, kapitein." „Dan en verder?" „Dan," herhaalde de patiënt met eenigen nadruk. Hij sprak den naam uit met een Duitscli accent en kapitein Barnes wisselde een verwonderden blik met den dokter. „Waar ben je geboren, Dan?" „Dat weet ik niet, meneer." „Ik bedoel: van welke nationaliteit ben je?" „Dat weet ik ook niet, kapitein," antwoordde de jongeman zonder eenige aarzeling. „Kom, kom," lachte kapitein Barnes, „je weet toch wel, of je Engelschman, Hollander, Duitscher of wat anders bent Amerikaan ben je niet, dat hoor ik wel aan je uitspraak." „Ik weet het werkelijk niet, meneer," verzekerde Dan ernstig. Dokter Cosgrave ontdekte een zweem van onrust in de oogen van zijn patiënt 'en zijn voorhoofdwas gefronst, alsof hij zich kwelde met een vraag. Hij gaf den kapitein een wenk en mompelde hem iets in het oor: „We zullen hem maar niet langer lastig vallen opwinding moet vermeden worden, kapitein." Tot groote teleurstelling van dr. Cos grave bleef het bij die eerste ophelde ringen. Kapitein Barnes verliet den vol genden dag Sydney en de medicus gaf zich weken lang moeite iets naders van Dan te weten te komen. Zijn gezond heidstoestand verbeterde met den dag, hij at met smaak en toonde zich uiterst dankbaar tegenover den dokter en de zusters. Na een week werd hem vergund in den tuin te wandelen en ook hier ge droeg hij zich als een verstandig mensch. Maar op alle vragen naar zijn verleden gaf hij hetzelfde onbegrijpelijke ant woord: „Ik weet het niet, dokter." Dr. Cosgrave deelde dezen uitslag van zijn bemoeiingen aan de politieautori teiten mee en den dag daarna verscheen er een inspecteur van de havenpolitie, die den schipbreukeling een formeel verhoor afnam. Dan antwoordde hem zonder een schijn van aarzeling of terughouding, maar hij vertelde niets nieuws omtrent zichzelf. Na een lange, vergeefsche onder vraging gaf de politieambtenaar het eindelijk op. De patiënt werd in de politieregisters ingeschreven onder den naam Dan, van beroep zeeman en laatstelijk gemonsterd als kolentremmer op het Duitsclie stoomschip Vega onderweg van Bombay naar Soerabaja ten gevolge van blikseminslag in brand geraakt en verloren gegaan. De inspecteur mocht met dit resultaat tevreden zjjn, dr. Cosgrave was het echter niet. Onvermoeid zette hij zijn pogingen voort, om Dan over zijn verleden aan het spreken te krijgen. Hij onderhield zich met hem in het Duitsch en inderdaad wist zijn patiënt hem in die taal te antwoorden. Doch zijn kennis van liet Duitsch bleek slechts gering, terwijl hij ook de Engelsche taal zeer gebrekkig sprak. Op zekeren dag riep dr. Cosgrave een ambtenaar van het Duitsche consu laat te hulp. Deze nam Dan opnieuw een langdradig verhoor af, doch toen hij heenging en van dokter Cosgrave afscheid nam, haalde hij de schouders op. „Dahn is zonder twijfel een Duitsch- klinkende naam en de Vega was een Duitsch schip, dokter. Maar tooh geloof ik niet, dat de man een Duitscher is. Zijn woordenschat is maar klein en zeer gebrekkig. Hij spreekt even goed, of liever even slecht, Engelsch. Papieren bezit hij niet ja. hoe kunnen wij anders zijn nationaliteit te weten komen, als hij er ons zelf niets van weet te vertellen?" Met dit negatief resultaat ging hij heen, doch zekerheidshalve liet hij in Duitschland een ambtelijk onderzoek instellen naar de Vega en haar beman ning. Het resultaat was een brief van den Duitschen consul, die dr. Cosgrave in geen enkel opzicht wijzer maakte. „Volgens ingekomen bericht van hel Zeevaartkantoor te Hamburg is het Duitsche stoomschip Vega, thuisbe hoorend te Bremen, gezagvoerder kapitein Mock, op reis van Bombay naar Soerabaja ten gevolge van bliksem inslag in brand geraakt en gezonken. Drie leden der bemanning de boots- j man Peters en de matrozen Sick en J Poczialsky zijn den dag na de i schipbreuk in een sloep aangetroffen en door het Hollandsche stoomschip Oudekerk gered en te Sabang aan land gebracht. Peters is intusschen reeds aan boord van de Duitsche postboot Regens burg in Hamburg aangekomen en aangaande de ramp van de Vega in verhoor genomen. Op ons verzoek zijn vervolgens nog inlichtingen ingewon nen over den tremmer Dahn. De bootsman Peters heeft verklaard, dat Dahn of Dan in Bombay werd aange monsterd en de reis van de Vega tot het ongelukkige einde heeft meege maakt. Omtrent zijn lot kon Peters verder niets mededeelen. Hij verklaarde evenwel nadrukkelijk, dat Dahn niet de Duitsche nationaliteit bezit. Over zijn werkelijke nationaliteit kon Peters echter geen inlichtingen verstrekken." Dr. Cosgrave las dien brief eenige malen over en keek nadenkend door het venster naar Dan, die op de binnen plaats voor de keuken den kok behulp zaam was. Voor hem was Dan een interessant medisch probleem. Hij was overtuigd dat de man de waarheid sprak, als hij zei niets van zijn afkomst te weten. Dan was geen simulant. De brief van het consulaat bevestigde zijn meening op overtuigende wijze. Hij was niet éénmaal op een leugen of op een onjuistheid betrapt in zijn vaak herhaald relaas van het vergaan van de Vega. Maar - en hierop kwam het ten slotte aan al was Dan een interes sant probleem, dat was nog geen motief om hem langer in het hospitaal te hou den. De man was genezen en geestelijk normaal en hoe graag hij hem ook nog eenigen tijd zou willen bestudeeren een langer verblijf kon hij niet verant woorden. Zijn belangstelling in het mysterie-Dan deed hem niettemin besluiten den directeur het geval voor te leggen. Maar zijn chef herinnerde hem aan ernstiger patiënten, die wegens plaatsgebrek reeds lang op opname wachtten en toen begreep dr. Cosgrave, dat hij zich de oplossing van het pro bleem moest laten ontgaan. Een paar dagen later werd Dan kerngezond en vol levenslust aan de maatschappij teruggegeven. De zusters hadden voor een nieuw costuum gezorgd en dr. Cosgrave had een bankbiljet van een pond sterling in een der zakken gestopt. Nu stond Dan buiten en keek nog eenmaal naar de vensters op, waar de menschen stonden, die zonder uit zondering vriendelijk en goed voor hem waren geweest. In zijn zak had hij een aanbeveling voor het Duitsche consulaat en nadat hij de zusters en dr. Cosgrave voor het laatst vaarwel had gewuifd, begaf hij er zich regel recht heen. De ontvangst, die Dan ten deel viel, was buitengewoon tegemoetkomend. Vervolg op blz. 26 DWINGT HEM ZICH VERSCHILLENDE SPIJZEN TE ONTZEGGEN Honger hebben en niet kunnen eten Met angst het naderen van het uur van den maaltijd tegemoet zien Welke smarten die men echter had kunnen voorkomen. Een kleine dosis Gebismureerd Magnesium in een beetje water, gebruikt zoodra zich de eerste kenteekenen van spijsverterings-stoornissen voordoen, geven u spoedig verlichting. Dat gevoel van walging, de drukking in de maagstreek, de krampen, de gewaarwording van schroeiing in de maag en de slaperigheid, kunnen slechts enkele minuten weerstand bieden aan Gebismureerd Magnesium, welk middel bijna onmiddellijk de overmaat van aeiditeit onschadelijk maakt, de gisting van het voedsel doet ophouden en de teergevoelige slijmvliezen der maag verzacht. Gebismureerd Magnesium is aangenaam van smaak en is het onfeilbaar geneesmiddel tegen spijsverterings stoornissen. Gebismureerd Magnesium is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten a f 1.- per flesch, of f 1.75 per groote flesch, die voordeeliger is. Een onnoodig schoonheidseuvel Grijs worden kan nu gemakkelijk ver meden worden door Inecto-Rapid. Een enkele aangename behandeling die niet langer duur! dan een shampoo doet de natuurlijke kleur houdbaar terugkeeren, zóó, dat niemand iets be merkt. Ine-to-Rapid tast Uw perma nent niet aan, noch wordt de door Inecto-Rapid verkregen kleur door per manenten aangetast. U kunt Uw haar gerust wasschen of borstelen de kleur blijft even fraai en geeft niet af. Alle goede kappers, drogisten, etc. leveren U Inecto-Rapid. Vraag hen om in lichtingen of schrijf om gratis pros pectus aan de Fa. A. Maas, (A. G. J. Lindenkamp Succ.), O.Z. Voorburgwal 239-241, Amsterdam. RAPID Geef Uw kunstgebit iederen avond een bad in het wetenschappelijk vervaardig de< reinigingsmiddel Steradent. Het zal er dan steeds even frisch en zuiver blijven uit zien als toen het nieuw was. Ook bij oude en reeds geheel beslagen en verkleurde ge bitten worden na enkele behandelingen de tanden weer schitterend wit en komt de oorspronkelijke vleeschkleur geheel terug. Leg Uw gebit slechts in een bakje warm (geen heet) water, waardoor te voren wat Steradentpoeder is geroerd en den vol genden morgen is het tot in de uiterste hoekjes schoon en gedesinfecteerd. Spreek er eens over met Uw tandarts Verkrijgbaar in bussen van 50 en 90 ct bij apothekers en drogisten. Na storting van 50 cent op post- rek. nr. 11Q638 van N.V. Handelsmij. Reckitts, Pharm. atd., de Bilt, ontvangt U franco een sierlijk bakje (met gepaten teerd ventilatie-systeem), waarin plaats is voor boven- en ondergebit Aanbevolen door H.HTando*5"' REINIGT ZUIV KUNSTGEB PLATEN Verwijdert t.itmkevlekkrtCdl1'", <*"■«>=5 -i -naQrzrttint, tand#*** Votkomen onsi'ftadeH^ SCULCHMIDDELEN CFFN ïW* BORSTELEN overbodig Proefbusje gratis op aanvraag

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 23