HET GEBRUIK VAN DEN STOFZUIGER De schilderijen knappen door het afzuigen aanmerkelijk op en beschadiging is uitgesloten. Het stof tusschen de bladen en den band wordt weggezogenkloppen is nu overbodig. De laatste jaren worden hoe langer hoe meer electrische stofzuigers gebruikt, omdat ze het werk van de huisvrouw vereenvoudigen en vergemakkelijken. Door het gebruik van een stof zuiger kunnen wij bovendien veel hygiënischer werken, omdat al het stof in den stofzak wordt opge vangen. Bij vegen en stoffen waait er altijd stof op, wat dan mee wordt ingeademd en in onze longen terecht komt. Een stofzuiger bestaat uit den motor, den stofzak, waar het stof in opgevangen wordt, de slang en het mondstuk. Het mondstuk kan veranderd worden, naar gelang van het werk, dat we er mee verrichten. Het zuigen van kleeden en vloeren is allen na tuurlijk overbekend, maar we kunnen met een stofzuiger nog heel wat meer werkjes verrichten, die we eens even onder de loupe zullen nemen. Bij een groote schoonmaak op een kantoor of bibliotheek is het dikwijls een probleem, hoe wij de boeken goed stofvrij zullen krijgen. Hier kan de stofzuiger ons goede diensten bewijzen. Als mondstuk gebruiken we den borstel, omdat deze meteen het boek schoonborstelt. Het stof tusschen de bladen en den band rrordt weggezogen; het kloppen op de boeken, dat vaak ruw gebeurt, en den boeken geen goed doet, is nu overbodig. Met een kierenzuiger kan al het stof uit de naden worden verwij - derd. Links: Het binnenwerk van een stoel kan uit stekend met den stof zuiger worden schoon gemaakt de stoel wordt op een oud laken gezet om beschadigen te voor komen. Hechts: Hel vermoeien de kloppen is niet meer noodig. De stofzuiger doet al het werkde omgeving heeft rem het stof geen last meer. stof met borstelen onmogelijk te verwijderen; met den kierenzuiger van den stofzuiger, die speciaal voor dit werk bestemd is, kan al het stof zonder veel moeite uit de stoelen worden gehaald. De bekleeding van de stoelen wordt door het zuigen beter gereinigd, omdat ze geheel doorgezogen wordt. Voorwerpen met veel ornamenten, die met een stofdoek of kwastje onmogelijk gereinigd kunnen worden, blazen we met een stofzuiger door. De slang en het mondstuk worden aan den uitlaat bevestigd. Bij het blazen van voorwerpen is het aan te raden, buiten te werken, vooral als ze erg stoffig zijn. Wij willen hier ook nog even wijzen op het onder houd van den stofzuiger. Een der voornaamste punten is welreinig na gebruik den stofzak, ook al mocht er niet veel stof in zitten. Dit is een werkje, dat buiten moet gebeuren, op een plaats, waar zoo mogelijk geen wind is. We leggen een krant op den grond en keeren den zak voorzichtig om. De krant kunnen we daarna voorzichtig opvouwen en verbranden. De motor moet geregeld worden nagezien, maar dit is het werk van een vakmande huisvrouw kan hier zelf niets doen. Den borstel moeten we afwrijven op een krant, om het vuil zooveel mogelijk te verwijderen. De haren worden af en toe uitgekamd en tot aan het houtwerk in een bakje benzine geweekt. Het vet en het vuil lossen hierin op. Het snoer moeten wij oprollen en op een droge plaats bewaren, evenals den stofzuiger zelf, want vocht is de grootste vijand van den motor. Ook bij een groote beurt aan schilderijen is een stofzuiger onmisbaar. Met den ronden borstel kunnen wij het doek voorzichtig van alle stof ontdoen, zonder kans te loopen iets te beschadigen. Tusschen de naden en vouwen van stoelen is het

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 38