wrA»V Het meesterwerk v an Albrecht Alt dorfer: ALEXANDER DE GROOTE VERSEAAT DARIES BIJ ISSES DAJUVS SUL-U In zijn oorlogswagen neemt de Perzenkoning Darius de vlucht voor de aanstormende vijandelijke troepen. Men lette, onder meer, op den door een vijandelijken pijl getroffen paardenmenner, die dwars orei de disselboomen is neergevallen. Alexander de Qroote zijn naam prijktevenals die van Darius in het Latijn op een schild, zet, aan het hoofd zijner zegevierende ruiters, met gevelde lans den Perzen-koning na. Men m-erke op dat aan de zijde van Alexander overal orde en regelmaat hecrscht, terwijl de troepen van Darius in een wilde mengeling vechten en vluchten. ^^ver het algemeen hebben de schilders van enkele episode, een beslissend moment weer te geven groote veldslagen zich bij 't schilderen van hun of op den voorgrond te plaatsen. Panoramische over- onderwerpen slechts er toe bepaald, hiervan een zichten schilderde men slechts zeldenin de prent- iijKe gegeven -net in beeld brengen van 'n veld slag wist op te lossen. Wie ooit in de Alte Pina- kothek te München voor dit imposante en toch niet wondergroote schilder werk stond, zal nauwelijks begrijpen, hoe een men- schenhand in staat was, zulk 'n arbeid tot stand te brengen. Zeker verbaast niemand zich over het feit, dat de schilder, die tevens architect was, in het jaar 1528 zich genoodzaakt zag, voor het hem aangeboden ambt van burgemeester van Regensburg te bedanken, omdat hij geheel en al in beslag genomen werd door zijn arbeid aan den Veld slag van Alexanderte Issus. Een paneel, zoo rijk aan details, dat elke vierkante kunst kwamen deze over het algemeen, vanwege de gemakkelijkere detailleering, beter tot hun recht. De Regensburger architect en schilder Albrecht Altdorfer, die van omstreeks 1480 tot 1538 leefde, en van wien we dus in dit jaar den vierhonderdsten sterfdag gedenken, mag zeker wel als de voornaamste voorlooper worden beschouwd van een heele pleiade veldslagen-schilders, in Duitschland en elders. Een voorlooper nog wel van zeer bijzondere beteekenis, om de unieke wijze waarop hij het ongetwijfeld moei- De lansknechten van Ale xander in botsing met de Per zen, die met bogen gewapend zijn. Terwijl de hoofdtroep rondom de vanen geschaard den aanval in front uitvoert, maakt een kleinere groep, zooals men duidelijk ziet, een omtrekkende beweging, om den vijand van terzijde aam, te vallen. Een tromme laar slaat den roffel. Het paardenvolk op aen voor grond van dit fragment wacht het gunstige moment af, om zich in den strijd te mengen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 6