ïl HET HUIS ST. HUBERTUS jjp5-*'S M - gelegen in het Nationale Park „De Hooge Veluwe99 -- Een overzicht van het in den vorm, van een hertengewei gebouwde jachtslot St. Htiberlus, aan den rand van den grootm rijver. Dat ons land sinds enkele jaren een nationaal park rijk is met een uitgestrektheid van meer dan zesduizend heetaren, gelegen op het randgebied van de drie Geldersche gemeenten Arn hem, Apeldoorn en Ede, mag wel zoo langzamerhand als bekend worden verondersteld. Dit nationale park „De Hooge Veluwe", met zijn merkwaardige afwisseling van weiden en vijvers, heidevlakken en stuifgronden, bevolkt met herten en reeën, mouflons en ander wild, dat ronddartelt tus- sehen de rijk afwisselende vegetatie, omvat twee parels van zeldzame schoonheid. Do eene is het huis St: Hubertus, door Berlage gebouwd in de jaren van 1914 tot 1920, de andere is de rijksverzameling Kröller- Müller, ondergebracht in een tijdelijk ge bouw, ontworpen door prof. Henri van de Velde uit Brussel, en kort geleden geopend. Tegen een geringe vergoeding zijn beide voor be langstellenden ter bezichtiging opengesteld. Hoog en slank rijst de toren van het huis St. Hubertus op tusschen de met grillige berken begroeide De kennel op de binnenplaats van het huis St. Hubertus. weilanden en rustig spiegelen zich de lijnen van toren en jachtslot in het water der vijvers. Het is wellicht de schoonste van Berlage's scheppingen. In dit huis zijn de eerste geslaagde proeven genomen met baksteen in verschillende kleuren, zoowel voor Een hoek van de theekamer. Naast de gestileerde warmtebron twee voortbrengselen van Ch inccsche pottenbakkerskunst. circa duizend jaar ond.- Een intiem hoekje in de bibliotheek, waar een zitbank en gemakkelijke fauteuils tot lezen nooden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 4