KING Zijn maag maakt hem knorrig KINDERROOF! GEBISMUREERD PELMANISME VOLWAARDIGE MENSGH Ook in de dierenwereld MAGNESIUM ter opwekking en verkwikking PELMANINSTITUUT 18 Dat somber gelaat verstoort het vroolijkste gezelschap Hij lijdt zelf en doet zijn vrienden ljjden De maagbezwaren, aanvankelijk van geringe beteekenis, kunnen, indien zij verwaarloosd worden, zich verergeren en een volkomen ver andering in het karakter teweeg brengen en bovendien de gansche gezondheid ondermijnen. Het gevoel van drukking in de maagstreek, de oprispingen, de slaperigheid van heden kunnen voorloopers zijn van meer ernstige be zwaren. De meeste dezer aandoeningen zijn te wijten aan een overmaat van zuur, waardoor de teergevoelige maagvliezen geprikkeld worden. Gebismureerd Magnesium neutraliseert de scha delijke overmaat van zuur en belet de gisting van het voedsel. Vanaf de allereerste dosis Gebismureerd Magnesium in een beetje water verdwijnt elk lijden binnen drie minuten en de normale spijsvertering wordt er binnen korten tijd volkomen door hersteld. Gebismureerd Magnesium is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten tegen den prijs van f 1.per fleseh of f 1.75 per groote flesch, die voor- deeliger is. KING Zacht en toch krachtig- heerlijk van smaak - opwek kend en verkwikkend. De kenmerken van het edele natuurproduct, waaruit KING pepermunt is bereid. Firma TONNEMA Cie. Sneek Cen walrus, die een ton weegt en glimmende ivoren slagtanden heeft van y2 1 in., die hoeft toch niet hang te zijn, dat zijn baby gestolen woidt, zou men zoo zeggen! Maar de i vergist men zich. Hoe groot en steile de walrus ook is, lioo angstwekkend hij er ook uitziet met zijn leelijk rimpelgezicht, zijn boozen blik, hij boezemt, niet het minste respect in aan sommige listige vijanden, die hem beloeren en zijn krachten tot aanval of verdediging blijkbaar heel laag aan slaan. Die stoute kidnappers, die gangsters der zee zijn een soort kleine walvisschen, orca's; betrekkelijk klein dan altijd, want ze bereiken soms een lengte van vijf meter. Ze zijn gemakkelijk te herkennen aan een bijzonder groote top- of rugvin met een omgekrulde punt, die het dier een zwierig, blufferig voorkomen geeft. Tal van bewoners der diepten zijn voor géén dier zelfs voor geen baai - zoo bang als voor dien kleinen walviscli. Die kan zich /.eer vlug bewegen, taai zwem men en ferm springen, en bij bezit een mondvol scherpe zeer scherpe glimmende ivoren tanden, ontzettende wapens, zooals we zien zullen. Natuurlijk heeft een zoo beweeglijk dier een extra-gezonden eetlust de orca schijnt nooif verzadigd te raken. Hot is voorgekomen, dat een kleine groep van die roovers op een grooten walviscli aanviel, die pas gedood was, en hem wegsleepte uit liet bereik dei' walviscbvaarders, zonder zich van bun aanvallen met lans en harpoen iets aan te trekken. Op een zeehond maken ze jacht als een snoek op een bliekje, maar '>ok kleine bruinvisschen en alle andere visschen zijn hun welkom. Het zal wel niet makkelijk uit te maken zijn, of de leden der robben- tamilie op den appetijt der orca's een speciale aantrekkingskracht uitoefenen; maar dit is wel zeker: als er verdenking bestaat, dat er een orca in de baai voor komt, rept zich al wat rob heet naar de kust, om zich pas weer in 't water te wagen, als het gevaar Weg is gezwom men. De walrus ziet er zoo gruwzaam en strijdlustig uit zou dc orca hem niet uit den weg gaan? Integendeel: hij vervolgt hem, en al valt hij de ouden niet direct aan, hij aarzelt toch niet het walrussenjong wei: te halen, zoo brutaal mogelijk, bij klaarlichten dag. Maar de walrus munt uit in ouderliefde dus volgt menigmaal een bloedige strijd met den kinderroover. De orca's trekken gewoonlijk in scholen, soms van tien of meer stuks, soms in groepjes van twee of drie. Als ze ergen honger hebben, schuimen ze de kusten van eilanden af, en speuren in de rotsspleten, of ze geen lid van de zee hondenfamilie vinden, dat ze grijpen kunnen, voor liet zich uit. de voeten kan maken. Zij benarren ieder bootje, dat, zij dan op het water vinden wie voor zijn pleizier een beetje ging varen, kan zijn pleizier, dan ruimschoots op! Bij de jacht op een walrussen baby ge bruiken de orca's echte zakkenrollers- methodes. De oude Walrus neemt zijn jong aanstonds in bescherming, als hij de nabijheid der zeewolven speurt: hij tracht er mee op een ijsschots te komen, neemt het onder zijn voorvin en drukt het tegen zich aan. Ken orca zwemt toe en botst tegen den walrus aan, als om zijn aandacht af te leiden, en een andere doet een uitval naar het jong. Maar do oude walrus geeft aclit op den duiker: als die zich onder zijn borst waagt, om den baby weg te halen, komen de slag tanden van de u verdediger met kracht neer de strooper moet zich niet ver beelden, dat hij zijn prooi cadeau krijgt De orca's blijven maar 0111 het onge lukkige tweetal heeiizwemmen, springen soms glad over den ouden walrus heen, belagen hem dan weer onvoorziens van achter.... de baby valt onder den zwempoot vandaan, en bijna heeft de wreede bek van een orca hem beet; maar de walrus valt bet monster aan met felle tanden, de baby ontsnapt en klimt op den breeden gerimpelden rug van zijn beschermer. kijkt dan, hoog en droog, rond naar de glinsterende vinnen en voortscliietende gestalten der vijanden. Maar dan duikt er een orca diep de zee in, hij keert zich 0111 en bonst, met een ontzettende kracht onder tegen den walrus aande baby valt van zijn plaats, en vóór de oude zich weren kan, heeft een andere mover het jonge dier j weggerist De orca is niet de eenige kinderdief der zee. Haaien voeren dezelfde prac- tijken uit. Zwaardvisschen vervolgen jonge robben en trachten ze te spietsen met hun lange wapens. In het wier der noordelijke wateren liggen zeeotters te loeren, wat. zij grijpen en vangen kunnen. Te land, 111 het rivierengebied van Zuid-Aïiierika, woeden de.jaguar en de poema. Ze zijn dol op den jongen tapir, die door kleur en teekening .duidelijk zichtbaar is naast zijn moeder. Nu en dan dwaalt hij at', gelijk kinderen plegen te doen, en de poema of jaguar, die lag te loeren, bespringt het dier en sleept het mee de struiken in, vóór de moeder beseft, wat er gebeurt. Sommige mierensoorten ontvoeren tal van insecten, niet 0111 ze te verslinden, maar alleen om ze in hun nesten ge vangen te houden, als slaven, of met andere bedoelingen, die niet altijd duide lijk zijn. Blijkbaar worden sommige kevers vastgehouden 0111 den geur, dien zij afgeven, en dien de mieren heerlijk vinden. Parfumlampjes dus. Andere diertjes scheiden vloeistoffen af, waar de mieren aan smullen. Sommige dier gevangenen zijn blind en heel traag en plechtig in huil bewe gingen, als invalide oudjes andere bewegen zich druk en opgewonden te midden van hun cipiers en schijnen hun best te doen, 0111 de aandacht te trekken waar ze voor dienen, kunnen we niet vermoedenmisschien vinden de meer bedaarde mieren die bereddering alleen maar leuk! Yarióté-artisten dus. Die geschaakte slachtoffers blijven onder den grond gevangen, en worden behoorlijk gevoed en minzaam behan deld, dus hebben ze weinig te klagen. Tal van lagere dieren zijn kinder- roovers, op de een of andere wijze. Zij belagen elkaar voortdurend, en de ster kere leeft ten koste van den zwakkere, de vlugge ten koste van den trage. en juist de jonge dieren zij 11 natuurlijk liet zwakste, kunnen zich het minst vlug in veiligheid stellen. Wat is de natuur wreed! zal menigeen uitroepen, als hij dit alles overdenkt. Maar als het niét zoo was, namen verschillende dier- groepen zoo snel in aantal toe, dat liet voor de menschen geen léven meer was hier op aarde! is voor meer dan een half millioen menschen de weg geweest naar een meer succesvol leven. Hon derdduizenden heeft hel uit de geestdoodemle sleur van hetdage- lijksrh leven gehaald en geplaatst in een wereld vol perspectieven en vooruitzichten: Ons hoekje ov er de geeft II alle inlichtin gen over deze I'ersoou- lijkhcidstraining, die uil U haalt wat in II zit. Het l'elmanisnie maakt Uw geest actief, brengt vitaal, vol zelfvertrou- U HOOGEROP t,n ontwikkelt waardevolle positieve eigenschappen, den volwaardigeii menscli eigen, zooals Karakter, Concentratievermogen, VV ilskrarhl, Organisatietalent, Originaliteit, Zelfcontrole, Tegenwoordigheid van Geest, enz. Ue Pelman-training wijst hiis tien weg dii» voert tot Zelfvertrouwen en Kracht om te Handelen, tot innerlijke winst en uiterlijke wel vaart, ik hoop daarom dat het Pel nianisnie steeds meer veld wint Z. h. H. l'riiis Karei van Zweden l)e Pelinan-trainiii}» js niet voor ||j de weinige uitverkorenen, maar voor allen. Zij is van de aller grootste waarde in het leven. Men krijgt voor goed de beschikking over een kracht die li I ij I t Canon Hannnv (1. Birmingham. lie wereld heeft een groote schuld van dankbaarheid aan de leiders van de Peliiioh-training, die in staat is een nieuwe wereld te scheppen. Men kan hier moei lijk met te veel lof spreken. Prof. Dr. Sir Herbert Barker. Ik weet dat geen enkele man ol vrouw den Pelman Iairsus kan volgen zonder zijn haar waarde als mensfh verhoogd te hebben, terwijl hij velen een weg zal wijzen naar 'n sucresvollen werkkring. It. Urn. lord Baden Powell. Zendt onderstaande Imn in voor ons gratis hoekje „lie V olwaardige Vlensch". DAMRAK - AMSTERDAM OlMiEBICHT I MALANii LONDEN MELIWIINNE I'AIII.IS NEW Vlllll'. IHIIlllAN Aan het l'elman Instituut It M IV Damrak lift - Amsterdam IJ VI ii M.H. Verzoeke mij Uw hoekje „lle Volwaardige Mcusch" gratis en zonder verplichting Ie zenden. Straat Plaats Beroep Te zenden iu open briefomslag ets. postzegel

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 18