Orer gebrek aan phosphor behoeven we in 't algemeen ook niet te klagenMet onzen phosphor kunnen we 2200 luciferskoppen maken. Koolslof is er ook nog al wat. 000 potlooden kun je er van maken. Je moet hard schrijven om je hoeveelheid koolstof in potlooden tijdens je leven op te schrijven. koopen. Verleden jaar heb je er pas een gehad." .Mevrouw Jansen heeft er wel een gekocht." „Jansen verdient meer dan ik of hij laat zich door zijn vrouw mïneeren." „Je bent geen knip voor den neus waard, als je me geen bontmantel koopt." Mevrouw schuift nog wat verder weg. Zoo zijn we nu allemaal. We rekenen met millioenen of met knippen voor den neus zonder er aan te denken, dat de waarheid in het midden ligt. De waarheid is, dat de mensch gemiddeld een rijks daalder waard is, de magere tweevijfentwintig, de dikke tweevijfenzeventig, hoogstens drie gulden. Veel water, flink wat vet, een beetje phosphor, nog al wat koolstof, een spoortje zwavel en een stukje ijzer. Heuscli niet de moeite waard om je op voor te laten staan! Maar is de berekening wel juist? Zal een fabrikant den prijs van zijn product bepalen naar de grond stoffen, die hij gebruikt heeft? Een auto, een microscoop, een schilderijgeen van alle zouden ze het verder brengen dan een kleine fractie van de werkelijke waarde. Aan ons allen is arbeid besteed, zooals aan fabrieksproducten, veel moeizame arbeid, en daarom zijn we meer waard dan die paar gulden aan ruw materiaal. Maar hoeveel? Dat is de vraag! Dal; wordt uitgemaakt door je vrouw en je kinderen, de buren op de trap waar je ruzie mee hebt, den sigarenwinkelier, waar je dure havanna's of een pakje sigaretten koopt, door je werkgever of den bankdirecteur, die je een crediet verstrekt, door je vijanden en je vrienden, je familie leden en je collega's. En als we daar nu eens een gemiddelde van zouden nemenhoeveel van ons komen er dan boven den rijksdaalder? Met de kalk van je beenderen kun je een vierkanten meter metselen of een niet al te grooten muur witten. aan elkaar IJ z er niet de moeite waard. Al hei menschelijke bezit aan ijzer is net genoeg om een paar planken aan elkaar te timmeren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 3